Gerilim farkı,Noktanın gerilimi?

tamam doğrudur.. peki yukarıdaki lamba durumu için ne düşünüyorsunuz. belki lambanın durumunu açıklamak için bu çarpılma işi tam açıklamadı ama lamba durumu için ben devresini tamamlamadığı için lambanın yanmadığını düşünüyorum..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
aynı şekilde pil içinde - den + doğru bir akış vardır devrede bu tamamlanmadığı için yanmaz...

Volt metre ile ölçtüğümde gerilim azda olsa göründü ama devreye yük bağlanınca akım oluşur mu tam olarak bilemiyorum.Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

muhakkak bi gerilim görünür ama bu ihmal edilecek kadar küçüktür..

Şuda olabilir akım yönünü tamamlamadığı için lamba yanmaya bilir tabi bu benim görüşüm yanlışsam düzeltin lütfen.

Kapalı devre olması gerektiğini söylemişsiniz o zaman aklıma şöyle bir soru geliyor.
Peki biz asılıyken toprağa dokunduk.Çarpılıyoruz.Burada da devreyi tamamlamış olmuyoruz sanki .Çünkü iletim hattı ve toprak arasına biz iletkenlik yapıyoruz.Kendimizi bir lamba gibi düşünebiliriz.Benim yukarı da söylediğim devre ile aynı devreyi kurmuş olmuyor muyuz?Faz artı uç , toprak ta eksi uç olarak kullandık.Fazın eksi ucunu yanı nötrünü kullanmadık??Dolayısıyla devre tamamlanamadı?
devre :

faz----insan----toprak----(Topraktan faza dönüş yok.Devre tamamlamıyor)

devre tamamlanıyor;

Hem faza hem toprağa dokunduğumuzda devrenin tamamlanıp çarpılmamızın ebebi fazın geldiği trafonun NÖTR ucunun da topraklanmış olmasıdır biz doprağa dokunduğumuzda doğal olarak NÖTR e de dokunmuş oluruz ve devre tamamlanır.

Sn vacip deniz dedikleriniz doğru ama peki diyelim ki trafonun nötr ucu topraktan ayrıldı yine çarpılmaz mıyız?

NÖTR ucu nun toprak ile hiç teması yok ise teorik olarak çarpılmayız.

Hattra izalasyon trafoları bu amaç için kullanılır diye biliyorum, trafonun 1 ucuna dokunulduğunda kişiyi çarpmaz.

akım akmaya başladığı yere geri dönmelidir.
Kapalı bir devrede Kirchhoff kuralı şöyle uygulanır:

Akım için bir yön seçilir. Sonra bir noktadan başlanıp aynı noktaya gelinceye kadar tüm devre elemanları üzerindeki potansiyel

farkları yazılarak toplanır.

Şehirlerarası elektrik iletim gerilimi 154500 Volt olduğu halde tel üzerine konan kuşlar elektrik çarpmasına uğramaz.Sokak arasındaki 400 Volt direk iletkenleri arasına giren kuş ise çarpılıp telef olur.Elektrikten sakınmalı,dikkatli olmalıyız.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,263
Kullanıcılar
450,085
Son üye
coşkun memis

Yeni konular

Geri