Gerilim farkı,Noktanın gerilimi?

MERHABA ARKADAŞLAR;

Elimizde iki adet 1,5V , aynı marka, AA pil olsun. Kablonun bir ucunu 1. pilin + ucuna, diğer ucunu önce bir lambaya, sonra da 2. pilin - ucuna bağlayalım. Fakat pilleri seri olarak birleştirmeyelim. Bunun sonucunda
Lamba yanar mı?
(Yanmaz diye düşünüyorum ama nedenini bir türlü bulamadım.)

Lamba yerine voltmetre bağlasak değer gösterir mi?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Voltmetreyle ölçüm 0,06 gibi bir voltaj gösterdi 0,06 lık lambayı yakarmı orasını denemedim bende merak etmeye başladım

MERHABA ARKADAŞLAR;

Elimizde iki adet 1,5V , aynı marka, AA pil olsun. Kablonun bir ucunu 1. pilin + ucuna, diğer ucunu önce bir lambaya, sonra da 2. pilin - ucuna bağlayalım. Fakat pilleri seri olarak birleştirmeyelim. Bunun sonucunda
Lamba yanar mı?
(Yanmaz diye düşünüyorum ama nedenini bir türlü bulamadım.)

Lamba yerine voltmetre bağlasak değer gösterir mi?

sayın aytekakakça lambanın yanabilmesi için elektron akışı olması lazım yani potansiyel fark olması lazım elektron akışı olmadığı zaman lamba yanmaz anlayabilmen için şöyle düşün eski su ile dönen değirmenler varya suyun yüksekten akması lazımki çark dönebilsin su akışı olmadığı zaman çark dönmez işte suyun üsten akması ile aşağıya düşmesi bu bir potansiyel farktır elektrik içinde bu geçerlidir

Ama sonuç olarak birinci pilin + ucu diğer pilin eksi ucuna giriyor .Arasında gerilim farkı oluşması gerekmez mi ?

anladığım kadarıyla kapalı bir devre olmuyor zaten. dolayısıyla akım yolunu tamamlayamayacağı için lambanın yanmaması normal..

Ama sonuç olarak birinci pilin + ucu diğer pilin eksi ucuna giriyor .Arasında gerilim farkı oluşması gerekmez mi ?
mesela şöyle düşünün. elektrik çarpması olayında diyelim ki havada asılı bi şekilde duruyoruz. 220V'a elimizi dokundurduk. sonuçta bi gerilim farkı var dokunduğumuz kısımla vücudumuzun diğer yerleri arasında ama zeminle falan hiçbir irtibatımız olmadığı için akım devresini tamamlayamıyor ve elektrik çarpmıyor. dolayısıyla bu olayda da her ne kadar gerilim farkı varsa da akım yolunu tamamlayamıyor ve lamba yanmıyor. tabi bu benim görüşüm. iyi çalışmalar..

Kapalı devre olması gerektiğini söylemişsiniz o zaman aklıma şöyle bir soru geliyor.
Peki biz asılıyken toprağa dokunduk.Çarpılıyoruz.Burada da devreyi tamamlamış olmuyoruz sanki .Çünkü iletim hattı ve toprak arasına biz iletkenlik yapıyoruz.Kendimizi bir lamba gibi düşünebiliriz.Benim yukarı da söylediğim devre ile aynı devreyi kurmuş olmuyor muyuz?Faz artı uç , toprak ta eksi uç olarak kullandık.Fazın eksi ucunu yanı nötrünü kullanmadık??Dolayısıyla devre tamamlanamadı?
devre :

faz----insan----toprak----(Topraktan faza dönüş yok.Devre tamamlamıyor)

Son düzenleme:
bu söylediklerim benim yorumum. ayrıca 'Peki biz asılıyken toprağa dokunduk.Çarpılıyoruz.Burada da devreyi tamamlamış olmuyoruz sanki ' bu durum için ise yine bildiğim kadarıyla trafonun nötründen topraklama levhası veya kazığına çekilen iletken irtibatıyla topraklama sağlanmış oluyor(işletme topraklaması) ve gelen akım tekrardan bu yol üzerinden trafoya dönüyor ve çarpılma yaşanıyor .. tabi daha tecrübeli arkadaşlar aydınlatırsa çok daha iyi olur..

toprak direk yoluyla elektron akışını tamamlıyor dolayısıyla bahsettiğiniz devre kapalı devre oluyor...

bu söylediklerim benim yorumum. ayrıca 'Peki biz asılıyken toprağa dokunduk.Çarpılıyoruz.Burada da devreyi tamamlamış olmuyoruz sanki ' bu durum için ise yine bildiğim kadarıyla trafonun nötründen topraklama levhası veya kazığına çekilen iletken irtibatıyla topraklama sağlanmış oluyor(işletme topraklaması) ve gelen akım tekrardan bu yol üzerinden trafoya dönüyor ve çarpılma yaşanıyor .. tabi daha tecrübeli arkadaşlar aydınlatırsa çok daha iyi olur..
Benim bildiğim trafoya dönmese bile çarpılma yaşanır.Çünkü akım toprağa akıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri