gerilim düşümünün sebebi nedir ?

pasa_1453

Üye
Devreyi kurdum. Trafo çıkışı boşta 258 V, 60 w 'lıkakkor flamanlı ampül bağladığımda çıkış gerilimim 198 V oluyor. Akü olarak sıfır 105 Ah ve 200 Ah'lik aküler ile denedim her ikisinde de aynı problem oluyor.

Bunun sebebi nedir ?

Kolay gelsin iyi çalışmalar . .

Not: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

burada aklıma hemen gelen trafoda transfer kayıpları eğer demir nüveli bir trafonuz varsa bu trafonuzu değistirmenizi torodial trafoya dönüştürmenizi vede hesaplama yaparken sekonder olarak 220 volt tarafını dikkate almanız gerekmektedir.
normal trafolarda akım sekonder taraftan çekileceginden yani 150 watt sekonder gücü oldugundan dolayı sekonder tarafına göre hesaplanır trafo tam tersi uygulamada ise bir miktar kayıp olusur tel capı vede spir sayısı yonünden

devredekinden farklı trafo kullandım gerilim düşümleri için trafo demir nüveli 2x9 V / 220V bi trafo giriş gerilimi 12 V ama trafo 9 V kayıplar için yeterli değilmi ?

demir nüveli trafoda kayıplar fazla olmaktadır vede spir sayısıda fazla olmakta ısınma meydana gelmektedir torodial malzeme ile yaparsanız daha randımanlı olacaktır

çıkışta niye150 w trafovar anlamadım.bu haliyle yük bağlarsan yanar .

merhaba bence devre biraz eksik
ilk olarak mosfet leri sürme sinyallerinin izalayonu yok izle problemini çözün derim ikinci olarakta tarfoyu harmonikli bir akımla besliyorsunuz bu kayıpları arttırır bi de diğer üylerin dediği gibi trafoyu değiştir daha güçlü olsun son olarak filtre kondan satörünün değerini arttır derim...

galiba geri beslem sorunu var.nüve sorunu değilse

Geri besleme akü seviyesi şarj geriliminden düşük olduğunda akü besleme çalışıyor. Akü şarj durumu iyi, şarj problemi olsa aküyü invertör çıkışından aküyü şarj edicek o da gerilim düşüşüne sebep olmaması için geri beslemeye söküp denedim ama hala aynı :eek:

merhaba bence devre biraz eksik
ilk olarak mosfet leri sürme sinyallerinin izalayonu yok izle problemini çözün derim ikinci olarakta tarfoyu harmonikli bir akımla besliyorsunuz bu kayıpları arttırır bi de diğer üylerin dediği gibi trafoyu değiştir daha güçlü olsun son olarak filtre kondan satörünün değerini arttır derim...

İzalasyon problemini nasıl çözmem gerekiyor ?

150 W. gücünde bir trafodan 60 W. bir ampul beslendiğinde trafo rahatlıkla gücü karşılar.Trafonun primer sargılarının 1,60 mm. çapından düşük olmaması gerekir.Sekonder tel çapı da 0,60 mm. civarında olmalıdır.Trafo bu değerlere uygun ise,gerilim düşümüne 12 volt besleme kablolarının ince kesitli olması veya uzun olması ihtimalleri geliyor.Bilginize.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri