Güneş paneli seçimi

-taha-

Katılımcı Üye
Merhaba mono kristal güneş paneli almak istiyorum 400wp gücünde bir panel alicam burada sorum markalar arası verimlilik ve garanti süreleri değişiyor verimliliği yüksek 2 marka buldum biri lexron diğeri tommatech markaları lexron 2 sene garanti yazmış tommatech de 13 sene garanti demiş aralarında 200 TL fiyat farkı var bu durumda lexron mu alayım tommatech mi birde garanti kapsaminda olan arızalar veriyormu cihazlar

verimliliğe fazla takılma. %15 verim 400 watt panelle %20 400 watt panelin üreteceği güç aynıdır.

Neyden memnun değilsiniz yeniden panel alacak olsanız neye dikkat edersiniz
185w 2 mono kristal panel de Max 135w veriyor.

2 polikristal lexron 165w paneller ise 155w veriyor.

Tavsiyem n11 de en çok satan ve en yüksek yıldızlı ürünü denemeniz. Tommatech de iyidir diye düşünüyorum. Ben monokristalin bir üstünlüğünü görmedim. Poly de dusunebilirsin.

Ayrıca 170-180 skalasindaki paneller daha kullanışlı ve bozulursa kaybın da az olur. Duruma göre paralel veya seri de yaparsin

verimliliğe fazla takılma. %15 verim 400 watt panelle %20 400 watt panelin üreteceği güç aynıdır.
Verimlilik neyi değiştiriyor birde 400w peneli tek parça almak mı mantıklı yoksa iki parça alıp seri veya paralel bagliyarak kullanmak mı mantıklı yani 200w panelden 2 adet almakmi
185w 2 mono kristal panel de Max 135w veriyor.

2 polikristal lexron 165w paneller ise 155w veriyor.

Tavsiyem n11 de en çok satan ve en yüksek yıldızlı ürünü denemeniz. Tommatech de iyidir diye düşünüyorum. Ben monokristalin bir üstünlüğünü görmedim. Poly de dusunebilirsin.
Alanim az olduğu için mono kristal almayı düşündüm hep fiyat farkı da yok sayılır aralarinda

Verimlilik biraz kelime oyunu. Seni ilgilendiren birşey değil. Verim yüksek de olsa 200w panel 200w paneldir

Ozaman verimliliği düşük panellerin fiyatları ucuz onlardan mi almam daha mantıklı 900tl ye %19verimli mono kristal panel var 1200tl ye %22 verimli panel var
Bu verimlilik nasıl hesaplanıyor ne anlama geliyor

Ozaman verimliliği düşük panellerin fiyatları ucuz onlardan mi almam daha mantıklı 900tl ye %19verimli mono kristal panel var 1200tl ye %22 verimli panel var
Bu verimlilik nasıl hesaplanıyor ne anlama geliyor

Ayni guc uzerinden gidin.

Size 100 watt panel lazim. Monokristal de olsa polikristalde olsa ikiside 100 watt guc uretecek. Verim sizin birim isinimda ve birim alanda ureteceginiz gucun oranini veriyor.

Size onemli olan calisma ortamindaki sartlara en uygun panel hangisi? Ben antalyadayim. Monokristal secmezdim yazin o panelin çıkacağı maksimum sicaklik yuzunden.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri