Güneş paneli seçimi

Yer sorunum yok ama mevcut olan yere 280w poly koyuluyor 400w mono koyuluyor
Birde çevre de gözlem yaptım trafik ışıklarına mono kristal takmışlar Kadıköy deki bisiklet park yeri var bu belediyenin kiralık bisikletleri onun enerjisini 2 tane poly kristal le yapmislar trafik ışıkları otoban üstünde otoban devletlara yollarına bağlı burada yapılan işin bir kontrolü vardır illaki ama diğer bisiklet işi belediye işi bunda nerden neyi ucuza alırsa yani bir kalite kontrolü yok oyuzden mono kristal almaya karar verdim fakat aklımda farklı sorular da mevcut
Birde Türkiye'de yeni yapılan güneş enerjisi santrallerini mono ile yapıyorlar mis ısıdan etkilenmiyor Muş bunu da bir enerji mühendisin duydum ara ara güneş enerji santrali kuruyorlar

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Mevcut teknoloji ile renklerinin de daha koyu olması ile monokristal paneller ısıdan, polikristal panellere göre daha fazla etkilenirler. Montajda en azından arka kısmın havadar olması bence bir nebze faydalı olabilir. Ayrıca bu konuda genellemeli konuşuyoruz tabi. Grafik olarak kaç güneşlenme esnasında derecelere çıkılıyor ve nasıl bir verim düşüşü var incelemek gerekiyor. Bunun yanında kapalı havalarda da polikristallere göre daha fazla ışıma yakalayabiliyorlar. Bölge, güneşlenme durumu, fiyat, verim düşüşü derken ihtiyaca göre karşılaştırıp satın almak lazım. Ben monokristal panelin Kandıra bölgesi için uygun olacağına karar verip iki adet 190Wh panel kurmuş durumdayım. Tek bir tanesi (o zaman bir panel vardı) 2020 yaz ortasında (şarj cihazının yalancısıyım), 79Ah (12.8x79=1Kw) enerji üretti.

Arkası açık olacak şekilde ve bol rüzgar alabilecek şekilde montaj yapıcam birde bu jeneratörler ve invertorlerde lamba yakarken lambalarda çok az bir ışık sönüp açılması oluyor bunu çok hızlı olarak yapıyor göz kırpar gibi oluyor bunu nasıl onleyebilirim

Aküye çok para yatırmamak için bir düzenek yapıp sadece gündüz güneş enerjisi kullanicam güneş gidince Şebeke den kullanicam büyük panel alamıyorum cunki evin duvarına montaj yapacam 40derece açı ile evin duvarından 90cm açığa çıkıyor 395w lik panel onun için 200w lik panel alıp bu boyutu 60 cm civarına dusurecegim bu devrede aküden çok beklentim yok kondansatör gibi kullanicam
Mono kristal ile poly kristal arasında kararsız kaldim
selam akü kullanmadan sistem kurulabilinir inverter bile kullanmanıza gerek yok direk panelden gelen enerjiyi 220 volta cevirebilen sebekeye baglanabilen mikro inverterler var sadece güneş oldugunda çalışır güneş gidince ve elektrikler kesilince üretim yapmaz şebekeyi koplayıp 220 yi üretir. profesyonel takip cihazı ayrı satılıyor bu sistemin ne kadar ürettiğini takip için panel bazında ve sebekeye evde tüketim olmadıgında elektrik vermemek için ayrı bir cihaz daha satılıyor fiatları mantıklımı bilmiyorum ancak 300 dolar+kdv 1500 watt inverter 470 watt a kadar panel baglanabiliyor 4 girişi var 4 tane 400 watt baglayıp 1500 watt güç güneşte üretiyor solar kablo kullanmadan paneli direk invertere baglıyorsunuz ip 65 korumalı ev içine 230 dolar +kdv ye izleme cihazı alabilirsiniz internet baglantısı wriless ile cihaz inverterle haberleşip pc den yada cep telefonu uygulaması ile anlık üretimi gösteriyor evde kullanım cok az ise sebekeye elektrik vermesin üretimi kıssın istenirse fatura artmaması için 90 dolar + kdv ye smart meter isimli bir cihaz ile fazla bir üretim olursa tüketimden sistem haberleşip otomatik kısıyor panelden gelen gücü bu da bir secenek ancak bende bundan almak istiyorum pahalımı ucuzmu bilemedim solar kablo yok yangın riskine karşı en avantajlı akü maliyeti yok elektrik dagıtım sistemi ile anlaşma yapılabilinirse sebekeyi akü gibi kullanabiliriz gündüz fazla üretimi sisteme veririz gece geri çekip kullanırız aylık mahsuplasma ile sizlerce bu sistem nasıl sevgili güneş severler

<iframe width="1280" height="720" src="
" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Son düzenleme:
selam akü kullanmadan sistem kurulabilinir inverter bile kullanmanıza gerek yok direk panelden gelen enerjiyi 220 volta cevirebilen sebekeye baglanabilen mikro inverterler var sadece güneş oldugunda çalışır güneş gidince ve elektrikler kesilince üretim yapmaz şebekeyi koplayıp 220 yi üretir. profesyonel takip cihazı ayrı satılıyor bu sistemin ne kadar ürettiğini takip için panel bazında ve sebekeye evde tüketim olmadıgında elektrik vermemek için ayrı bir cihaz daha satılıyor fiatları mantıklımı bilmiyorum ancak 300 dolar+kdv 1500 watt inverter 470 watt a kadar panel baglanabiliyor 4 girişi var 4 tane 400 watt baglayıp 1500 watt güç güneşte üretiyor solar kablo kullanmadan paneli direk invertere baglıyorsunuz ip 65 korumalı ev içine 230 dolar +kdv ye izleme cihazı alabilirsiniz internet baglantısı wriless ile cihaz inverterle haberleşip pc den yada cep telefonu uygulaması ile anlık üretimi gösteriyor evde kullanım cok az ise sebekeye elektrik vermesin üretimi kıssın istenirse fatura artmaması için 90 dolar + kdv ye smart meter isimli bir cihaz ile fazla bir üretim olursa tüketimden sistem haberleşip otomatik kısıyor panelden gelen gücü bu da bir secenek ancak bende bundan almak istiyorum pahalımı ucuzmu bilemedim solar kablo yok yangın riskine karşı en avantajlı akü maliyeti yok elektrik dagıtım sistemi ile anlaşma yapılabilinirse sebekeyi akü gibi kullanabiliriz gündüz fazla üretimi sisteme veririz gece geri çekip kullanırız aylık mahsuplasma ile sizlerce bu sistem nasıl sevgili güneş severler

<iframe width="1280" height="720" src="
" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
Bahsettiğiniz miktarlar çok çok pahalı bu miktarda para harcayıp şebeke olan yerde elektirik üretmek akıl kârı değil ben 2 adet 200w panel aldım evin balkonunun duvarına montaj yaptım akü olarak da lityum pillerden batarya gurubu yaptım biraz çılgın bir iş çıkık oldu ama inverter olarak da apc marka bir UPS yi kullanıyorum tam bitmedi çalışmam ama şuana kadar çok urastirsa da güzel birşey çıkacak gibi duruyor

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri