Ens9888

Üye
Merhaba arkadaşlar evimin elektriğini güneş enerjisinden karşılamak istiyorum bir sistem kurdum ancak uyumludur yeterlimi diye bi size sorayım dedim akıl akıldan üstündür.
8 adet 250watt güneş paneli ikişer ikişer seri bağlayıp çıkan 4 ününü de paralel bağlıyıcam panellerin teki yazdığına göre 30 volt 8.8 amper veriyor.

Akıllı inverter 50 amper şarj devresi var içinde 5kva gücünde.

İki adet bosch marka 12 volt 180 AH akü

Sistem 24 volt olucak bunun için iki akü seri bağlanacak.

Evimde hesaplarıma göre günlük 3.5kva ile 4.5kva elektrik tüketimi oluyor sürekli çalışan bir buz dolabı bir derin dondurucu birde tv, kış ayında bide kombi çalışıyor.
2 günde bir bulaşık makinesi
Haftada 2 kez çamaşır makinası
Haftada 2 defa ankastre fırın

Panaller poli kristal

Bu sistem uyumludur hata yaptığımı yerleri söyleyerek yardım ederseniz çok sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Aküleri uzun süre kullanmak istiyorsanız 2 tane daha 12 volt 180 amper akü daha alın.
Aküler %50 den daha fazla deşarz olmazsa akünün ömrü uzar. Aküleri tam deşarz ederseniz ömrü çok kısa olur.

Aküleri uzun süre kullanmak istiyorsanız 2 tane daha 12 volt 180 amper akü daha alın.
Aküler %50 den daha fazla deşarz olmazsa akünün ömrü uzar. Aküleri tam deşarz ederseniz ömrü çok kısa olur.

Teşekkür ederim bu sistem bir evi rahat rahat götürürmü acaba hocam ?

Çamaşır bulaşık ve fırın çok güç harcar. Eğer kullanırsanız kısa programlarını kullanın. Eğer aküler tam şarzlıysa bu aletleri çalıştırın.

evindeki 220-230V şebekeyi güneş paneli ile beslemek istersen AC elektrik olduğundan emin ol. Mutlaka TEDAŞ'a danış.

evindeki 220-230V şebekeyi güneş paneli ile beslemek istersen AC elektrik olduğundan emin ol. Mutlaka TEDAŞ'a danış.

Ustam Şebeke elektriğini panelle beslemiycem sadece panel kullanıcam şebekeyle beslesem sıkıntı etmemi zaten inverter in özelliği var aküler bitince veya fazla yüklenince akülerden elektrik çekmeyi bırakıyo şebekeden akım çekmeye başlıyor bu geçiş sırasında bir sıkıntı da olmuyor herhangibir kesinti olmuyor hissetmiyorsun yani sadece güneşle karşılıycam gerekirse bide rüzgar tribünü olur 400watt lık ama sistem 24 volt olduğu için tribünü sisteme dahil edemiyorum ayrı bir şarj kontrolcüsü ayrı aküler ve ayrı inverter gerekiyor bu sistem yeterse ilerki zamanlarda evimin damına kuracağım. Yüksek bütçe ayırmam gerekiyor bunun içinde düzgün olması gerek yaklaşık herşey dahil 15 bin lira tutuyor iki akülü olan

Bu sistem normal ihtiyaçlarını karşılar.
Aşırı elektrik harcamalarını gündüz karşılarsan(fırın,çamaşır makinesi,tost makinesi vb) ve aynı anda çalıştırmazsan sağlıklı olur.

Bu sistem normal ihtiyaçlarını karşılar.
Aşırı elektrik harcamalarını gündüz karşılarsan(fırın,çamaşır makinesi,tost makinesi vb) ve aynı anda çalıştırmazsan sağlıklı olur.

Teşekkürler hocam anladım

Merhaba arkadaşlar.
Bu aralar solar sistem le ilgili çalışmalar yapmaya başladım.
Güneş paneli,solar şarj cihazı falan aldım.
Paneli artırmak istiyorum.
Sizlerden ricam şudur ki,
Bu panel, akü, invertör hesabı nasıl yapılıyor.
100 watt+165 watt toplam 265 watt panele kaç amper akü olması lazım.
Bunların bir formülü varmı nasıl hesaplanıyor.
İLGİLENEN arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri