Güneş paneli seçimi

Her bölgeye göre panel konumlandırma açısı var.
45 derecelik açı ile monte etmeniz fayda sağlar.
@serkan_48 hocama katılıyorum monokristal panel daha pahalı bu bile yeter bence seçim yapmaya.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Aküye çok para yatırmamak için bir düzenek yapıp sadece gündüz güneş enerjisi kullanicam güneş gidince Şebeke den kullanicam büyük panel alamıyorum cunki evin duvarına montaj yapacam 40derece açı ile evin duvarından 90cm açığa çıkıyor 395w lik panel onun için 200w lik panel alıp bu boyutu 60 cm civarına dusurecegim bu devrede aküden çok beklentim yok kondansatör gibi kullanicam
Mono kristal ile poly kristal arasında kararsız kaldim

Panelleri dikey değil yatay tak.

Sadece gündüz kullanmak için her daim güneşe dik konumda olabilecek menteşeli bir mekanizma yapmanı öneririm. Böylece haftada bir, bir tık dikleştirerek ya da yataylaştırarak güneş ışınlarının daha dik ve panelin en yüksek verimine ulaşabilirsin. Güneşi yatayda da takip edebilecek bir sistemle yüzde 30-40 verim artışı olabileceği ölçülmüş. Bence evde sürekli tüketim olmayacağı için bu kadar teferruata gerek yok. Çünkü ne kadar yüksek verim olsa da güneşlenme sırasında tüm üretilen gücü tüketim ihtiyacınız olmayabilecektir. Onun yerine hızlı şarj olabilen 200Ah gibi akü ile depolanan gücü güneşlenme zamanları dışında, özellikle 18-24 saatleri arasına taşımak ekonomi düşünülüyorsa daha mantıklı olacaktır.

Mesela bu ay hem soğuklardan dolayı ısıtmada kombinin daha çok çalışması, ortam ısındıkça buzdolabı ve derin dondurucunun bu oranda sıcak ortamda daha fazla devreye girmesiyle tüketim 220TL/Ocak ayı olarak yansıdı. Ortam müsait olsa bunun 100 TL.sini güneşten karşılamak mümkün olabilir.

Yatay takicam çünkü balkon penceresinin altına montaj yapıcam sizin yatay tak demekteki amacınız nedir
Sadece gündüz kullanmak için her daim güneşe dik konumda olabilecek menteşeli bir mekanizma yapmanı öneririm. Böylece haftada bir, bir tık dikleştirerek ya da yataylaştırarak güneş ışınlarının daha dik ve panelin en yüksek verimine ulaşabilirsin. Güneşi yatayda da takip edebilecek bir sistemle yüzde 30-40 verim artışı olabileceği ölçülmüş. Bence evde sürekli tüketim olmayacağı için bu kadar teferruata gerek yok. Çünkü ne kadar yüksek verim olsa da güneşlenme sırasında tüm üretilen gücü tüketim ihtiyacınız olmayabilecektir. Onun yerine hızlı şarj olabilen 200Ah gibi akü ile depolanan gücü güneşlenme zamanları dışında, özellikle 18-24 saatleri arasına taşımak ekonomi düşünülüyorsa daha mantıklı olacaktır.

Mesela bu ay hem soğuklardan dolayı ısıtmada kombinin daha çok çalışması, ortam ısındıkça buzdolabı ve derin dondurucunun bu oranda sıcak ortamda daha fazla devreye girmesiyle tüketim 220TL/Ocak ayı olarak yansıdı. Ortam müsait olsa bunun 100 TL.sini güneşten karşılamak mümkün olabilir.
Sadece buzdolabı beslesem de yeter gerekirse buna kombi yi de eklerim yazın vantilatör de eklenir bunları tüketip arta kalanı şarj edecek bir sistem yapmak istiyorum

Low-Frost buzdolabım yaklaşık bir ay önceki duruma göre 24 saatte normal kullanımda 950 watt enerji tüketti. Kombinin tüketimini bilmiyorum. Zamanında yanında priz olmadığından fişini keserek taktığımdan ölçüm yapmak için sökmek lazım. Ama muhtemelen ölçenler vardır. Bu tür bir kullanım için 2-3Kw invertöre ihtiyacınız olur. Çevrim kayıpları düşünülürse ne kadar akü ve panel gerekir hesaplanabilir. Yani dediğim gibi sonuçta kendi enerjinizi üretip ihtiyacınızı bununla karşılayacaksanız, geceyi düşünmelisiniz. Yani akü şart. 200 Amper. Onda bir şarj oranına göre bu kapasitenin yarısını aktif kullanabilirsiniz. O da 1200 watt eder ki işinizi görür.

Benim Adana'daki köy evimde 4 adet lexron poly panel var, 3 yılı geçti kullanıyorum hiç problem çıkarmadı.
Bölgedeki güneşlenme süresi zaten fazla olduğu için mono panele ihtiyaç duymadım.
İkisi arasındaki farklar öyle aman aman değil bu arada, youtube üzerinde karşılaştırmaları izleyebilirsin

@Tozbilen, doğrudur, bariz bir fark yok. Bahsı geçen farklardan dolayı üretim monokristale kayıyor. Bir süre sonra başka bir teknoloji çıkacak. Önemli olan eldekilerle mümkün mertebe ihtiyaçları kesiştirmek.

Alakası yok üretim polikristale kayıyor. Polikristal monokristali zorluyor

İlk hücre tipi polikristal ama bunu üzerine geliştirmeler fazla. Maliyet, üretim kolaylığı bakımından avantajı olduğu için bunu geliştirip monokristale daha iyi alternatif olmasına çalışıyorlar.
Yer sıkıntısı yoksa poly, sıkıntı varsa mono kullanmak mantıklı olabilir

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri