Güneş panelleri hakkında detaylı bilgi

metti36

Üye
merhaba arkadaşlar değerli ustaslar güneş paneli invertör ve akü hakkında genel bilgi almak istiyorum yardımlarınızı ve bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. örnek veriyorum bir müşterimize bir makinayı çalıştıracak sistem tasarlamak istersek nerden başlamalıyız ? Müşterimizden çalıştıracağı makinanın tüketim değerlerini varsayalım aldık 220 v ac ile çalışan 260 wat gücünde anlık 1.3 a çeken bir cihazı günde ortalama 2 saat çalıştırabilecek ve minimum değerde bir sistem nasıl olmalı hangi parçalara ihtiyaç duyarız

akü cinsimiz jel akü
panel mono kristal
invertör modifiye
şarj regülatörümüz pwm

mesela 205 wat mono kristal panel 100 ah bir jel aküyü kaç saatte şarj eder ? bu hesaplama nasıl yapılır

Birde tüketim değerlerini ve çalışma saatlerini girdiğimizde bize panel akü invertör hesaplamasını yapabilen düzgün bir program yokmu . internetten bir kaç program indirdim ama işe yaramıyorlar yardımlarınızı bekliyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar.
Öncelikle dediğiniz gibi bu hesaplamaları yapan bir program bende bilmiyorum.
Çalıştırılacak cihazlar makinalar vs lerin tükettiği gücün bilinmesi gerekir.
260 watt saatlik tüketimimiz var diyelim,
Bu gücü karşılayacak inverter a sahibiz.
100 amper jel akünüz 1.200 watt depolar ve bu aküyü şarj etmek için 10 amper akım verebilecek panel grubuna ihtiyaç duyar ve 10 saatte akünüz tam kapasite şarj olmuş olur.

Merhabalar.
Öncelikle dediğiniz gibi bu hesaplamaları yapan bir program bende bilmiyorum.
Çalıştırılacak cihazlar makinalar vs lerin tükettiği gücün bilinmesi gerekir.
260 watt saatlik tüketimimiz var diyelim,
Bu gücü karşılayacak inverter a sahibiz.
100 amper jel akünüz 1.200 watt depolar ve bu aküyü şarj etmek için 10 amper akım verebilecek panel grubuna ihtiyaç duyar ve 10 saatte akünüz tam kapasite şarj olmuş olur.
teşekkür ederim ben bir satıcı firmadan 100 ah jel akü 205 wat mono panel için bilgi alayım ded,m bana 205 wat mono panel 100 ah jel aküyü 7 saatte şarj eder diye bilgi verdi diğer bir firmaya sordum 2 adet 205 wat panele ihtiyacınız var dedi insan ne diyeceğini bilmiyo valla..
bide üstadım hesaplama formülü nedir bu tür işlemlerde

Son düzenleme:
Öncelikle inverter seçimi sınır değerde olmamalıdır.
Örneğin ihtiyacımız olan güç 1000 watt sa eğer en az 1500 watt inverter seçilmelidir.
Toplam güç tüketen cihazların sayısal verileri hesaplandığı zaman,
İhtiyacımız olan watt saat ortaya çıkar.
Çıkan bu watt saate göre akü Grubu belirlenir.
Burada önemi olan ise yine sınır değerde akü grubu seçilmemesidir.
Sebebi ise ortaya çıkacak zorunlu güç kayıplarıdır.
Kablo uzunluğu,kablo kesit problemleri,inverter ın dönüşüm esnasında ihtiyaç duyduğu tüketimleri göz ardı etmeden akü Grubu seçilmelidir.
Belirlenen akü grubunu şarj etmek için ise panel Grubu belirlenir.
Bölgeye göre değişen ortalama güneşlenme süresi bu panel grubunu belirlemede önemli etkendir.
Jel akülerin uzun ömürlü olması için sağlıklı şarj ve deşarj edilmesi son derece önem arzeder.
Akü gruplarını şarj ederken 1/10 kuralına uymak gerekir.
100 amper bir akü şarjı için 10 amper panel gücü,
200 amper bir akü şarjı için 20 amper panel gücü gibi.
Yine ilave yapacak olursak akü ve inverter arası kablo kesitinin kalın olması,
Panellerde kullanılacak kabloların 4 mm 6 mm solar kablo olması son derece önemlidir.
Panel ile inverter arasına DC sigorta,
Akü ile inverter arasına yine DC sigorta,
İnverter 220 vac çıkışına ac sigorta konulması da sistemi güvenli hale getirecektir.
İşleriniz kolay olsun.

merhaba arkadaşlar değerli ustaslar güneş paneli invertör ve akü hakkında genel bilgi almak istiyorum yardımlarınızı ve bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. örnek veriyorum bir müşterimize bir makinayı çalıştıracak sistem tasarlamak istersek nerden başlamalıyız ? Müşterimizden çalıştıracağı makinanın tüketim değerlerini varsayalım aldık 220 v ac ile çalışan 260 wat gücünde anlık 1.3 a çeken bir cihazı günde ortalama 2 saat çalıştırabilecek ve minimum değerde bir sistem nasıl olmalı hangi parçalara ihtiyaç duyarız
İlk olarak tükettiğin elektrik miktarını bilmen gerekiyor.
İnverterin tam sinüs inverter olması gerekmektedir.
Bölgenin güneşlenme süresini bilmen gerekir.
panelin gücünü bilmen gerekiyor.

Panel gücünü ve cihazların toplam gücünü ve çalışma saatlerini söylersen yardımcı olmaya çalışırım

HTML:

akü cinsimiz jel akü
panel mono kristal
invertör modifiye
şarj regülatörümüz pwm

mesela 205 wat mono kristal panel 100 ah bir jel aküyü kaç saatte şarj eder ? bu hesaplama nasıl yapılır

Birde tüketim değerlerini ve çalışma saatlerini girdiğimizde bize panel akü invertör hesaplamasını yapabilen düzgün bir program yokmu . internetten bir kaç program indirdim ama işe yaramıyorlar yardımlarınızı bekliyorum
Merhaba,

Sanıyorum ki tam olarak sorularınızın cevaplarını aşağıda ilettiğim blog yazımızda bulabilirsiniz.

Matematiksel olarak neye ne kadar ihtiyacınız olacağını bu yazımıza bakarak hesaplayabilirsiniz, kullanacağınız ürünün marka ve ek özellikleri ihtiyacınıza göre değişiklik gösterebilir.

Panel, Batarya ve İnverter Seçimi Nasıl Yapılır?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri