Tekne için güneş panel yardımı

Celik28

Üye
Arkadaşlar merhabalar…
Balıkçı teknemde akülerim devamlı canlı olması için güneş paneli düşünüyorum fakat cok bir bilgim yok nasıl bir sistem kurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim..
Öncelikle mevcut daki sistemim 2 adet 250amper mutlu akü(sulu) var 1 senelik.. 1 tanesi motor da sadece marş için orjinal dinamoyla şarj oluyor.. diğeri ise 2 ci bir 110amper dinamoyla sarj oluyor ve tesisatı besliyor.. tesisat dediğim teknedeki lambalar..webasto ısıtıcı.. 12v tv.. müzik sistemi(teyp -anfi) v.s… arada boat şarter var acil durumlarda 1&2 konumunda diğer aküye geçebiliyorum.. yani bir akü biterse diğer akü tüm sistemi tamamlıyor.. skıntılarımdan bir tanesi webasto calışmaya başlayınca lamba açıksa eğer yıpıldama yapıyor.. tv de motor çalışmadığında açılırken kendini korumaya alıp kapatıyor.. şimdi birde invertör aldım tekneye gps navigasyon sistemi kurmak için sadece küçük bir bilgisayar kasasını çalıştırması için.. 1000watt tam sinüs denedim çalışıyor.. ama dediğim gibi tv sanırsam digital göstergede sarj 12 nin altındaysa acılırken kapanıyor.. hatta akım düsensiz olur yanar diye sigortasının önüne voltaj düzenleyici bağladm.. yani kısacası motor çalışmazken bu sistemleri çalıştırcak şekilde aküm dolu olsun istiyorum.. ve motor çalıştığı anda güneş paneli devreden çıksın..
bu konuda bana yardımcı olursaniz nasıl bir panel almam lazım nasıl bır sarj edici cihaz v.s? 2tane 1.5-2 metre panel montajlayacak yerim var

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhabalar.
3 adet 200 watt güneş paneli ve 30 amper şarj kontrol cihazı sizin işinizi görür sanırım.
Mevcut şarj sistemi bir düzenek üzerinden geçirilebilir.
1 0 2 şalter yada otomatik bir sistem tasarlayarak motor çalıştığı anda panelden gelen güç devre dışı olabilir.
Motor durduğu zaman ise panel devreye girer.

Bence inverter işine hiç girmeyin. Dc-dc voltaj regülatörü ile gerekli beslemeleri sağlayabilirsiniz. Çünkü inverterin kayıpları fazla olacaktır. Ayrıca ek maliyet getirecektir. 200 watt'lık 2 adet monokristal panel ve bir adet 30 amper solar şarj cihazı işinizi görecektir. Güneşsiz zamanlarda motorun alternatörünü devreye alacak bir pako şalterle kaynağı değiştirebilirsiniz.

Bence inverter işine hiç girmeyin. Dc-dc voltaj regülatörü ile gerekli beslemeleri sağlayabilirsiniz. Çünkü inverterin kayıpları fazla olacaktır. Ayrıca ek maliyet getirecektir. 200 watt'lık 2 adet monokristal panel ve bir adet 30 amper solar şarj cihazı işinizi görecektir. Güneşsiz zamanlarda motorun alternatörünü devreye alacak bir pako şalterle kaynağı değiştirebilirsiniz.
İnvertör sadece bilgisayar kasasını çalıştırmak için baişa birşeyde kullanılmıyor zaten.. benim de istediğim basit bir sistem… güneş paneli ve şarj cihazı…regülatör sahil besleme için falan mı

Diyelim 19 volt bir dizüstü bilgisayar dc-dc bir voltaj regülatörü ile gerekli akım sağlanabilir. İnverterden daha kolay tabi ama dc12v ac220v'a çıkartılıp sonra dc kaç volt gerekiyorsa cihazın adaptörü ile o volt'a çevirilir. Tabi ki bu çevrimler kayıplara sebep olur. Kısa süreli kullanımlar için inverter de kullanılabilir.

Diyelim 19 volt bir dizüstü bilgisayar dc-dc bir voltaj regülatörü ile gerekli akım sağlanabilir. İnverterden daha kolay tabi ama dc12v ac220v'a çıkartılıp sonra dc kaç volt gerekiyorsa cihazın adaptörü ile o volt'a çevirilir. Tabi ki bu çevrimler kayıplara sebep olur. Kısa süreli kullanımlar için inverter de kullanılabilir.
Tşk ederimm.. dediğim gibi benim sistem yukarda anlattığım gibi.. buna sadece doğru panel ve şarj cihazı eklemek istiyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri