Hobi bahçesi için Güneş Enerjisi

makovad

Üye
Merhaba ;

Hobi bahçemde sadece cumartesi akşamı ve Pazar sabahı kullanacağım yani 2 gün süre olarak kullanabileceğim bir sistem topluyorum Güneş panelinde takıldım :) .Kurduğum sistem 100 ah akü 30 ah şarj kontrol cihazı 2000 watt inverter güneş paneli şu an kaç watt olması gerekli ona karar veremedim.Sistemde çalıştırmak istediğim 4 tane led lamba(36watt) 1 adet led tv (55watt) belki arada el aleti oda 5 dk filan(şarjlıda var elimde) tv kullanım süre akşam 5 saat sabah 2 saat desek toplam 7 saat hesaplarsak 400 watt civarı 7 saat lambaların hepsi çalışsa 250 watt toplamda 650/700 watt civarı yapıyor.

Sizce kaç waatlık gübeş paneli almalıyım. Birazda fiyat önemli ayrıca haftanın 5 günü bahçeye uğramam sadece cumartesi öğlenden sonra pazar akşamı saat 18:00 a kadar bu şekilde kullanmak için acaba ne tavsiye edersiniz yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için ayrıca teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_20180116_224009.jpg
    IMG_20180116_224009.jpg
    175.3 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_20180120_113129.jpg
    IMG_20180120_113129.jpg
    209.1 KB · Görüntüleme: 41
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
100 ah akü bu kullanımı kaldırıyor mu.
Kaldırıyorsa 100ah onda biri 10ah ile şarj etmeli.
Yani 100 wattlik bir güneş paneli uygun olur belki, akünün sağlıklı sarj olmasi için.
Tabiî ki ben de amatör uğraşıyorum elektronik ile.
Profesyonel olanlar, daha sağlıklı bilgiler verebilir.
Kolay gelsin.

Ben bir kisim çalıştırdım ama akü şarj eden bir panelim yok o yüzden panelde takildim sistem ile alakali bir sorunum yok.Sadece dedigim gibi panel watti düşündürdü.100 watt 150 watt veya 160 watt birine acil karar vermem gerekiyor :))

Bu arada yerim Ankara Polatlı Kocahacılı köyünde bol güneş alıyoruz. Kışın düşüyor güneş oranı ama kışında herzaman gitmiyorum.Ama yazları her haftasonu bahçemizdeyiz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Güneş Paneli Ayetek Solar 100 W 12V Poly
işinizi görecektir.ortalama 8 Amper ile şarj edebilir iki tane de paralel bağlıyabilirsiniz.Boyut : 1010x670x30 .500 TL civarı

işinizi görecektir.ortalama 8 Amper ile şarj edebilir iki tane de paralel bağlıyabilirsiniz.Boyut : 1010x670x30 .500 TL civarı

Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. 100 watt o zaman aliyorum. Bu arada marka ayetek olmasinin bir onemi varmi yoksa diğer markalarda olabilir mi ( tommatech gibi)

Tekrar merhaba , arkadaşlar Ayetek firması ile görüşme sonrası 100 Watt 12V poly cihazın verilerinde internet sistemine yanlış girildiği hatanın düzeltileceği bilgisi verdiler.Diğer 100 wattlık cihazlarla aynı değeri vermektedir.Ben bu fiyata Güneş Paneli Tommatech 150 W 12V Polikristal ürünü almaya karar verdim.Panellerin değeri ekte sundum.Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 150WPANEL.PNG
    150WPANEL.PNG
    65.9 KB · Görüntüleme: 20
Merhaba

Akü 100 Ah yani 1200 watt desek inverter fazla büyük oluyor.

Şarj kontrol 30A ise modülleri paralel bağlayıp amperleri toplayınca 30 u geçmemesi gerekiyor.

2 adet 250W modül kullanarak 1 akü daha almanızı öneririm.

iyi çalışmalar

Sayın abim normalde 100 w sana yeter ama 120 veya 150 arası alırsan daha iyi işallah akün iyidir jel aküdür kontrol çihazın da da sıkıntı yok invertör büyük ama farketmez matkap vb şeylerde lazım olur varsa yeni almaya gerek yok güle güle kullan
Not paneli monokristal alırsan daha iyi akü ile invertör arasına bağlaman gereken kablo kalın olmalı akü bağlantı kabloları var onlardan öneririm veya en az 6 lık olsun boyunu da kısa tut 30 cm ile 100 cm arası iyidir

Son düzenleme:
Günlük kullanım güç gereksinimi. 700Watt olarak bildirilmiş. İki gün aynı şekilde kullanıldığında toplam güç gereksinimi 1400W 1.4KW yapar.
Demekki öncelikle bu enerjinin depolanması gereklidir.
Önerilerde verilen 100A 12V akü için toplanabilecek enerji 1200W/h tir. Demekki yeterli olmayacaktır.
120A akü kullanılırsa, 12X120=1440W/h eder. Demekki gereksinim duyulan yükü karşılayabildik.
Ancak çok önemli bir unsur daha bulunmaktadır. İNVERTER VERİMİ.
Ben basit yapıdaki çoğu inverterlerin %60 tan daha verimle çalışabildiklerini görmedim. Edinilen inverter yüksek verimli ise ilgili hesapları arkadaşımızın yapabilmesi gereklidir.
Diğer bir husus ise akünün doldurulması için gerekli enerjinin toplanması.
Günde 5 saat tam anlamıyla güneş görünüyorsa, ve eldeki panel ile (Öngörülen 100W tır) bu seviyede güç toplanabiliyorsa...
100X5=500W enerji bir günde depolanabilecektir.
Gereksinim duyulan 1440W lık enerjinin tam anlamıyla depolanabilmesi için 100W lık panel ile 3 gün akünün şarjı devam etmelidir.
(Tabiiki akünün bağlı olduğu sistemde boşalma durumu yoksa) :D
Bir diğer husus ise aşırı şarj durumudur.
Bir akü aşırı şarj edilirse ömrünü kısa sürede bitirebilir. Bunun için iyi kalite bir şarj kesici şarttır. Edinilen güneş paneli şarj aletinin böyle bir özelliği bulunuyorsa sorun yoktur.

Sayın abim normalde 100 w sana yeter ama 120 veya 150 arası alırsan daha iyi işallah akün iyidir jel aküdür kontrol çihazın da da sıkıntı yok invertör büyük ama farketmez matkap vb şeylerde lazım olur varsa yeni almaya gerek yok güle güle kullan
Not paneli monokristal alırsan daha iyi akü ile invertör arasına bağlaman gereken kablo kalın olmalı akü bağlantı kabloları var onlardan öneririm veya en az 6 lık olsun boyunu da kısa tut 30 cm ile 100 cm arası iyidir
Merhaba akü 'de sorun yok.Panel olarak dediğiniz gibi 120 - 150 arasi bakacam.Akü ile inverter arasina bağlayacağim kabloyu bugün hal ettim 16lik akü kablosu 1 mt olarak uçlari takildi montaji yapildi.Sarj kontr ile akü arasina nya 2.5 kablo ile hal ettik. Paneli alirkende 6mm solar kablo ile kablo isini bitirmeyi planliyorum.yardimlariniz icin tesekkurler

Günlük kullanım güç gereksinimi. 700Watt olarak bildirilmiş. İki gün aynı şekilde kullanıldığında toplam güç gereksinimi 1400W 1.4KW yapar.
Demekki öncelikle bu enerjinin depolanması gereklidir.
Önerilerde verilen 100A 12V akü için toplanabilecek enerji 1200W/h tir. Demekki yeterli olmayacaktır.
120A akü kullanılırsa, 12X120=1440W/h eder. Demekki gereksinim duyulan yükü karşılayabildik.
Ancak çok önemli bir unsur daha bulunmaktadır. İNVERTER VERİMİ.
Ben basit yapıdaki çoğu inverterlerin %60 tan daha verimle çalışabildiklerini görmedim. Edinilen inverter yüksek verimli ise ilgili hesapları arkadaşımızın yapabilmesi gereklidir.
Diğer bir husus ise akünün doldurulması için gerekli enerjinin toplanması.
Günde 5 saat tam anlamıyla güneş görünüyorsa, ve eldeki panel ile (Öngörülen 100W tır) bu seviyede güç toplanabiliyorsa...
100X5=500W enerji bir günde depolanabilecektir.
Gereksinim duyulan 1440W lık enerjinin tam anlamıyla depolanabilmesi için 100W lık panel ile 3 gün akünün şarjı devam etmelidir.
(Tabiiki akünün bağlı olduğu sistemde boşalma durumu yoksa) :D
Bir diğer husus ise aşırı şarj durumudur.
Bir akü aşırı şarj edilirse ömrünü kısa sürede bitirebilir. Bunun için iyi kalite bir şarj kesici şarttır. Edinilen güneş paneli şarj aletinin böyle bir özelliği bulunuyorsa sorun yoktur.
Kuracağim sistemi 1 akşam yani cmt pazar arasindaki akşam ve pazar sabahi kullanmayi planliyorum bulunduğum yerde sabah güneşi tam olarak saat 6 civari çikiyor.Zaten kişin sistem çok kullanilmayacak maksat marttan kasima kadar kullanmak bu arada panelin güneşini kesen hiçbirsey yok yani doğuştan batişa kadar surekli günes tepemde olacak umarim sistemde sorun olmaz.Bakalim panelde dedigim gibi 120-150 watt arasi kararimi vereceğim. Sonrasi akü sorunum olursa ek bir adet ayni olcude bir aku alir denerim.Yardimlariniz icin tesekkur ederim.fikirleriniz benim icin cok onemliydi. Kafamdaki soru isaretleri gitti.Herkes sistem kurmuş ama ayrintilari paylaşmamış kablo ne kullanilir sigorta ne kullanilir montaj nasil yapilir zorla ite kalka aklimizdaki sorulari cozduk. Yardimlariniz icin tesekkur ederim.En.kisa surede sistemi kurup sistemi kurup cihazi calistirmak istiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri