Güneş paneli ile çalışan otomasyon panosundaki çözülemeyen arıza

ZE_dere

Üye
Merhaba, içme suyu depolarımıza kurulan otomasyon sistemlerinden birinde çözemediğimiz bir arıza yaşıyoruz. Güneş enerjisi sistemleri ve elektronik kısmında pek bilgim olmadığı için aklımıza gelen yöntemleri denedik ama sorunu çözemedik.

Sorun;
100w enerji ile beslenen bir otomasyon panosu (12v),
100w solar panel,
12v 30Ah (Paralel) 2 akü,
solar sistem için akü şarj aleti,
sıvı seviye sensörü
olan bir sistemi işletemiyoruz çünkü aküler kısa sürede boşalıyor ve sistem de 9,7 V altına düşünce kendini kapattığı için tekrar şarj etmiyor. Kısa süre dediğim 3-5 gün arasında aküler boşalıyor. Diğer hiçbir depoda böyle bir sorun olmadı.

Güneş paneli güneşlenmesinde sıkıntı yok, Aküler defalarca değiştirildi (marka ve Ah ), Sensör değiştirildi (kaçak ihtimali), Şarj aleti değiştirildi, Otomasyon panosu değiştirildi, Panel ölçümü yapan ekip panelde sorun yok diyor.

Arızayla alakalı ihtimaller neler? Güneş paneli ölçümü nasıl yapılır, panelde kaçak varsa nasıl anlaşılır?

1- Güneşli donemde sarj akimi olculur.
2- gece akuden sarj regulatorune ve regulatorden panele akim akip akmadigi ampermetre ile olculur.

Bu sarj devresi tarafinda kaçak olup olmadigi bilgisini verir.

Sarj olurken aku voltajları takip edilir.

2 akunun paralel olmasi akulerin birinde sorun varsa sağlam akununde bosalmasina neden olur. 2x30 amper aku paralel baglanmasindan ziyade tek bir 60 amper aku kullanmaniz daha sağlıklıdır. Aküleriniz sifir aku mu? Yoksa farkli marka farkli akulermi?

Aküler gunesli zamanda tam doluyormu? Doluyor ise otomasyon sistemi tam yukte kac amper cekiyor? Bunlarda bilinmesi ariza çözümünde faydalı bilgilerdir.

1- Güneşli donemde sarj akimi olculur.
2- gece akuden sarj regulatorune ve regulatorden panele akim akip akmadigi ampermetre ile olculur.

Bu sarj devresi tarafinda kaçak olup olmadigi bilgisini verir.

Sarj olurken aku voltajları takip edilir.

2 akunun paralel olmasi akulerin birinde sorun varsa sağlam akununde bosalmasina neden olur. 2x30 amper aku paralel baglanmasindan ziyade tek bir 60 amper aku kullanmaniz daha sağlıklıdır. Aküleriniz sifir aku mu? Yoksa farkli marka farkli akulermi?

Aküler gunesli zamanda tam doluyormu? Doluyor ise otomasyon sistemi tam yukte kac amper cekiyor? Bunlarda bilinmesi ariza çözümünde faydalı bilgilerdir.
Merhaba, aküler sıfır akülerdi, tam dolu sıfır akülerle değiştirildi (aynı ve farklı marka) şartname gereği en az 2 adet akü kullanılmış. Sistem tamamen elektronik, Plc ve modem var sadece tam çekilen akımı bilmiyorum ama çok çok küçük olduğunu biliyorum, mA seviyesinde akımlar, Normal şartlarda aküler çok rahat 20-25 gün bitmeden dayanması lazım. Bir kaçak olduğunu düşünüyorum ama kanıtlayamıyorum.
Aküler güneşli zamanda tam doluyor. Otomasyonda takip ettiğimde birkaç gün tam dolu görüyorum sıkıntısız 3-5 gün gidiyor ama 3-5 gün sonra baktığımda aküler otomasyonda bitik görünüyor. Ekibi gönderiyorum bitmiş olduğunu teyit ediyorlar.

O zaman dedigim gibi ,

Plc devrenizi akuden ayiracaksiniz.

Aku ile solar sarj regulatoru arasina multimetre ile baglayip akim olcumu yapacaksınız. Kacak varsa akim goreceksiniz.

Bu olcumu gunes yokken yapmalisiniz.

Sonuca gore yorum yapalim.

Muhtemelen paneldeki by-pass diyotlarında sorun var gece ters yönde akım kaçırıyorlar. Paneli diğer panellerle yer değiştirip deneyin.

Emin degilim ama solar regülatörün voltaji panele geri göndermemesi gerekmiyor mu?

Sizde solar sistem vardi aksam aku - sarj regulatoru arasi akimi olcebilir misiniz?

İlk aklıma geleni söyleyeyim.

Aküler bayat,yatık yada ömrünü tamamlamış.

Çünkü taze akü bulmak sıkıntılı.Çoğu raflarda yatmış sülfatlaşmış oluyor.

Bence çalışan bir sistemden aküyü söküp, buraya takın deneyin.

Akülerin üzerindeki kodların çözümlenmesiyle üretim zamanları hakkında bilgi edinilebilir.

Panelden itibaren, şarj cihazı dahil analiz edilmesi gerekiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri