Güneş paneli seçimi

Ayni guc uzerinden gidin.

Size 100 watt panel lazim. Monokristal de olsa polikristalde olsa ikiside 100 watt guc uretecek. Verim sizin birim isinimda ve birim alanda ureteceginiz gucun oranini veriyor.

Size onemli olan calisma ortamindaki sartlara en uygun panel hangisi? Ben antalyadayim. Monokristal secmezdim yazin o panelin çıkacağı maksimum sicaklik yuzunden.
İstanbul Karaköy de teknik solar diye bir firma var bu firmaya gidip sordum İstanbul'da mono kristal kullanilirmi diye kullanılır mono nun kullanılamayacağı tek yer çöl olur dediler bende kararsızlık içindeyim mono mu alsam poly mi birde marka olayı var
185w 2 mono kristal panel de Max 135w veriyor.

2 polikristal lexron 165w paneller ise 155w veriyor.

Tavsiyem n11 de en çok satan ve en yüksek yıldızlı ürünü denemeniz. Tommatech de iyidir diye düşünüyorum. Ben monokristalin bir üstünlüğünü görmedim. Poly de dusunebilirsin.

Ayrıca 170-180 skalasindaki paneller daha kullanışlı ve bozulursa kaybın da az olur. Duruma göre paralel veya seri de yaparsin
Bu mono kristal günlük ürettiği toplam enerji de yine az mı poly kristal den yani satarken anlatilana göre mono kristal daha fazla enerji veriyor olması lazim

Son düzenleme:
Gunluk urettigi enerji ye neden takildiniz anlamadim.

Iki panelde gucu farkli degilki ikiside ayni gucu üretiyor. Etiketinde 100 watt degilmi? 100 watt panel etiketine bu degeri yazip 80 watt uretmez ki. 100 watt ise ikiside 100 watt uretir. Teknolojilerinin farkindan dolayi az isinim aldigi zamanlarda belki cok az bir uretim farklari olabilir.

185w 2 mono kristal panel de Max 135w veriyor.

2 polikristal lexron 165w paneller ise 155w veriyor.

Tavsiyem n11 de en çok satan ve en yüksek yıldızlı ürünü denemeniz. Tommatech de iyidir diye düşünüyorum. Ben monokristalin bir üstünlüğünü görmedim. Poly de dusunebilirsin.

Ayrıca 170-180 skalasindaki paneller daha kullanışlı ve bozulursa kaybın da az olur. Duruma göre paralel veya seri de yaparsin
Serkan_48 bu şekilde yorum yazılınca insanin aklı karışıyor mono nun az ürettiği söylenmiş ama hangi şartta nasıl az üretiyor bunu merak ettim

Panellerde poli/mono kristal hücre farkı yanında, fiyat farkını oluşturan a-klas b-klas diye montaj kusurlu olanlar var. Bu duruma da dikkat edilmeli. Uzun süre garanti verenlerin samimiyetine nedense çok inanamıyorum. 2 senelik garantiyi bile kapsam dışı bırakmak için bir sürü bahane ileri sürülüyor. Mevzuat çerçevesinde bilinçi ve duyarlı tüketici olmak lazım.
Bu arada benim paneller lexron 190wh mono kristsl a-klas. Teki neredeyse bir yıldır çatıda. Şuana kadar bir sorun farketmedim.
Bence ihtiyacınıza göre, öncelikle monokristal panel polikristal panel nedir üretici sayfalarından inceleyiniz. Ayrıca http://www.keremcilli.com/ sayfasını incelemenizi öneririm. Kerem bey bu konuda derin bilgiye sahip ve bilgilerini sürekli güncel tutmaktadır.

Serkan_48 bu şekilde yorum yazılınca insanin aklı karışıyor mono nun az ürettiği söylenmiş ama hangi şartta nasıl az üretiyor bunu merak ettim

Elimdeki lexron panellerin kıyaslaması böyle. İkisi de A class. Mono daha az üretiyor demiyorum lexron böyle.

Tommatech ürünleri kaliteli oluyor. Bence alınabilir

Bir panelden tam guc çekmek icin bagli oldugu devrenin bunu istemesi lazim.

Akuler doldukca ic dirençleri yukselir. Bunun disinda kullanilan sarj regulatorunun kullandigi yontemde buna etkendir.

Bu nedenle uretilem mppt teknigi var. Bu ne demekti Maximum Power Point Tracking yani panelden Maksimum Guc Takip Noktasi ile en optimum gucu cekilir.

Bu kadar panele yönelmekten baska sarj aletine de yonelin derim. Panelde mono poli den ziyade garanti ve kalite önceliğiniz olsun.

Bir panelden tam guc çekmek icin bagli oldugu devrenin bunu istemesi lazim.

Akuler doldukca ic dirençleri yukselir. Bunun disinda kullanilan sarj regulatorunun kullandigi yontemde buna etkendir.

Bu nedenle uretilem mppt teknigi var. Bu ne demekti Maximum Power Point Tracking yani panelden Maksimum Guc Takip Noktasi ile en optimum gucu cekilir.

Bu kadar panele yönelmekten baska sarj aletine de yonelin derim. Panelde mono poli den ziyade garanti ve kalite önceliğiniz olsun.
Panel çıkışını DC DC down regülatör ile düşürerek şarj akımını arttırmayı deniyecem yada DC DC step up regülatör le yukseltip akü şarjı yapıcam bundaki maksatim gelen gücün tamamını kullanabilmek mptt nin içindeki mantık da aynı şekilde solar şarj kontrol cihazına en uygun voltajı bulup o miktara ayarliyacağim şuanda panel olayını cozersem sonrası deneme yanılma yöntemi ile halledicem

Sadece akü sarji ile gelen gücün tamamını kullanamazsin. Akü dolunca mecburen panel devre dışı kalacak. O sebeple çok da kasmamak lazım. Ama akü kapasitesi ve panel uyumlu olmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri