Güneş paneli kablo seçimi

-taha-

Katılımcı Üye
Merhaba 200 w mono kristal güneş paneli aldım bu panel 21v 10amper çıkış veriyor 2 adet panelim var 4 damarlı ttr kablo alicam bunu bağlamak için 5 metre kablo boyu var 2 damarı bir panel 2 damarı diğer panel kullanicak yani birbirinden bağımsız 2 panel geçecek kablodan bunun için kablo kesitini ne seçmem gerekiyor DC akım için kablo kesitinin kalın olması gerektiğini biliyorum ama nasıl hesap yapılır onu bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba 200 w mono kristal güneş paneli aldım bu panel 21v 10amper çıkış veriyor 2 adet panelim var 4 damarlı ttr kablo alicam bunu bağlamak için 5 metre kablo boyu var 2 damarı bir panel 2 damarı diğer panel kullanicak yani birbirinden bağımsız 2 panel geçecek kablodan bunun için kablo kesitini ne seçmem gerekiyor DC akım için kablo kesitinin kalın olması gerektiğini biliyorum ama nasıl hesap yapılır onu bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz
6mm kesitli Solar kablo Tse li olanından siyah ve kırmızı olarak kullan, ttr kablo solar için uygun değil. DC akımda amper yüksek olduğundan ttr risk oluşturur. Güneş enerjisi firmalarından bulabilirsin.

6mm kesitli Solar kablo Tse li olanından siyah ve kırmızı olarak kullan, ttr kablo solar için uygun değil. DC akımda amper yüksek olduğundan ttr risk oluşturur. Güneş enerjisi firmalarından bulabilirsin.
6 mm solar kablo kaç ampere kadar DC akım taşıyabilir birde solar kablo ile normal kablo arasındaki fark dış yapısı degilmi benim kablo evin içinde 5 metre hareket edecek

Aynen şöyle oluyor, 15-20w kaybetmiyeyim diyorsun kabloya para bayiliyorsun. O paraya git 100w daha panel koy, noldu 80w kârdasın. Tabi mesafen az, istersen 4x4 de alabilirsin. Ama marka kablo HES Öznur vs vs alman lazım.

Solar işi para tuzağı, HP printer gibi

İleride panelleri artırma durumu olursa bir miktar kalın kablo tercihi iyidir. Solar kablolar ve marin (denizcilikte kullanılan) kablolar dış ortam ve oksitlenmeye karşı koruyuculuğunu artırma amaçlı kalay kaplıdır.

Bu tuzağa biraz bile bile girdim fakat tecrübe edinmek için mecburdum birazda hobi amaçlı akü ve inverter i bedavaya elde edeceğim için kendini amorti eder diye düşünüyorum paneller bugün geldi üzerindeki kabloya baktım 4 mm kablo var 6 almanın bir mantığı yok galiba
İleride panelleri artırma durumu olursa bir miktar kalın kablo tercihi iyidir. Solar kablolar ve marin (denizcilikte kullanılan) kablolar dış ortam ve oksitlenmeye karşı koruyuculuğunu artırma amaçlı kalay kaplıdır.
4 mm lik solar kablo ile 4 mm lik ttr kablo arasında akım yönünden ne fark vardır (elektrik kablosu kaliteli olucak)solar kablo çok pahalı elektrik kablosuna oranla

Solar kablo kalaylı olamasının yanında dış kaplaması da daha dayanıklı.

Tek panel ise yeterli, paneller artacaksa 6mm2 kablo önerilir.

dışına spiral hortum geçirilmiş oto elektrik kablosu olmaz mı. solar kablodan daha ucuzdur ne de olsa. hem de düşük voltaj yüksek akıma uygun.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri