Solar panel kablo problemi?

Oset38

Üye
Merhaba elimdeki malzemelerden ufak çaplı amatör şekilde güneş enerjisinden yararlanmak istedim. Ancak balkonda güneş problemi olduğu için 50W (ileride paneli yukseltmeyi planliyorum) lik panelimi çatıya taşımaya karar verdim ancak işin ehline şunu sormak istedim.

Çatıyla aramda iki kat var. Buda hesaplarıma göre ortalama 20 metre kablo uzunluğu gerektiriyor. Elimde ise 3×1.5 kablo var.

Panelden balkona direk kablo çekip akü inverteri balkona kursam mı daha mantıklı? Hem malzemeler gözümün önünde olur. Kontrolü kolay olur vs. (panelden gelen fazlalık damarı artı kutba beraber bağlamayı böylece kablo kesitini 3 mm2 ye çıkarmayı düşündüm.Eksi kablo tek kaliyor tabi. Ne kadar mantıklı bilemiyorum.)

Yoksa akü inverteri çatı arasına kurup 220 yi çatıdan direk eve mi çeksem daha mantıklı? (Catida yangın vs. Çıkabilir mi? Yazın çatı bayaa ısınıyor.)

Kabloda güç kaybı meselesi bayaa canımı sıktı. Sizin fikirlerinize ve önerilerinize muhtacim. İyi günler dilerim.

Elimdeki malzemeler.
- 50W polikristal panel (22V 2.2 A) "yükseltmeyi planlıyorum.
- 12 V 100 A jel akü
- 10 A solar şarj regülatörü
- 1000 W tam sinüs inverter
- 30 metre 3×1.5 mm2 ttr bakır kablo

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Üstad peki nasıl bir yöntem uyguladın,
ben de benzer birşey yaptım, panelden kabloyu (2x 0,75 mm) aşağıya indirip aküyü şarj edince verim düşüyor ama akünün yanında inverter vs çok verimli çalışıyor sadece akünün şarjı daha yavaş oluyor, sistemi yukarıya kurup sadece aküden aşağıya kablo indirip inverter bağlayınca inverter çalışmıyor bile o denli verim kaybı yaşıyorum, 220 v u aşağıya indirmeyi denemedim bile sonuç ne olur tam bilmiyorum ve ortada 220 v kablo dolaşsın istemiyorum,
şimdi 6 mm solar kablo sipariş ettim verim kaybı daha olacak diye düşünüyorum ama ne olacak bilmiyorum, sizce kablo değişimi ile daha verimli bir sistem kurmuş olur muyum?

Aküyle inverter arasındaki kablo çok kısa ve çok kalın olmalı. Çünkü inverter 12 voltu 220 ye çevirirken yüklü akım çekiyor.

Sistemi daha kurmadım ama muhtemelen aküyle inverteri çatı arasına kurup 220 yi aşağı çekeceğim. Çünkü panel sayısını artirdigimda amper yükselecek kabloda ısınma ve güç kaybı artacak. Ama akü ve inverteri çatı arasına kurup 220 yi aşağı cektigimde 1000 waatlik inverter en fazla 4.5 amperlik akim gönderecek eve. Panelde daha verimli dolduracak aküyü. Tek çekincem yangın ihtimali vs.

0.75 çok ince kablo güç kaybı çok olur. 6mm2 iyidir ama mümkün olduğunca kısa tut kabloyu
Üstad peki nasıl bir yöntem uyguladın,
ben de benzer birşey yaptım, panelden kabloyu (2x 0,75 mm) aşağıya indirip aküyü şarj edince verim düşüyor ama akünün yanında inverter vs çok verimli çalışıyor sadece akünün şarjı daha yavaş oluyor, sistemi yukarıya kurup sadece aküden aşağıya kablo indirip inverter bağlayınca inverter çalışmıyor bile o denli verim kaybı yaşıyorum, 220 v u aşağıya indirmeyi denemedim bile sonuç ne olur tam bilmiyorum ve ortada 220 v kablo dolaşsın istemiyorum,
şimdi 6 mm solar kablo sipariş ettim verim kaybı daha olacak diye düşünüyorum ama ne olacak bilmiyorum, sizce kablo değişimi ile daha verimli bir sistem kurmuş olur muyum?

Son düzenleme:
Akülerin mümkün mertebe serin yerde konuşlanması önemli. Pratik olarak kablo çapı ve güç kaybı için kısa ve mümkün derece kalın kablo verimlidir. O yüzden aküler panele yakın konulacaksa en azından havadar bir yer olmalu. Aksi halde çatı araları yaz sıcağında sauna gibi 50 derecelere çıkabiliyor!

Akülerin mümkün mertebe serin yerde konuşlanması önemli. Pratik olarak kablo çapı ve güç kaybı için kısa ve mümkün derece kalın kablo verimlidir. O yüzden aküler panele yakın konulacaksa en azından havadar bir yer olmalu. Aksi halde çatı araları yaz sıcağında sauna gibi 50 derecelere çıkabiliyor!
bir deneyeceğim olmazsa 30 metre 6 mm2 solar kablo alıp akü+inverteri balkona kuracağim artık

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri