Güneş Enerjisi Hakkında Bilgiye İhtiyacım Var

ac depolanamaz iken ışığın depolama fikri garip geldi bana. hayırlısı bakalım. takipteyim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ac depolanamaz iken ışığın depolama fikri garip geldi bana. hayırlısı bakalım. takipteyim.
AC depolanamaz ile ışığı depolama arasında nasıl bir bağlantı var? Yani AC depolansaydı ışıkdamı depolanabilirdi? Gerekirse AC nin depolanamaması ile ilgilide konuşuruz yada AC nin ne olduğu hakkında ama ben sizin düşüncenizi merak ettim.

AC depolanamaz ile ışığı depolama arasında nasıl bir bağlantı var? Yani AC depolansaydı ışıkdamı depolanabilirdi? Gerekirse AC nin depolanamaması ile ilgilide konuşuruz yada AC nin ne olduğu hakkında ama ben sizin düşüncenizi merak ettim.

ışık, enerji patlaması ile meydana gelir. enerji olmaz ise ışık olmaz. ben ac depolanamıyor derken mecazi olarak örnek verdim. ac yi dc ye dönüştürüp depolayabilirsiniz kullanacağınız zaman tekrar ac ye çevirirsiniz direk olarak ac depolanamıyor yani.

Işık bir elektromanyetik dalgadır, bizim genel olarak ışık derken kasteddiğimiz görünür ışıktır buda gözün algılayabildiği elektromanyetik dalgadır, buda dalga boyu ile alakalı bir durum, aslında fotonlardan oluştuğunu düşünüyoruz yapılan bazı deneylerde ışık dalga gibi bazende foton parçaları gibi davranıyor biraz muamma var biz foton parçaları gibi davrandığı durumu ele aldığımızda şöyle düşünebiliriz; akülerde elektrik akımı ile bir kimyasal tepkime geri döndürülerek enerji depolanır sonra bu kimyasal tepkime gerçekleştirilip tekrar elektrik üretilir, şimdi yüksek kapasiteli kondansatörlerde elektriği kimyasal enerjiye çevirmeden direk elektron olarak depolayabiliyoruz belki birgün ışıkta direk foton parçacıkları olarak depolanabilir, elektrikte elektronların hızı saniyede 270 000 km ışık hızıda saniyede 300 000 km, bu söylediklerimde bir mantık hatası yoksa gelecekte belkide böyle sistemlerle karşılaşırız.

Işığın depolanması konusundan ayrı olarak sadece kondansatörler konusunda bir ekleme yapayım müsadenizle sn.karaapak.Dielektrik yalıtkanlı(Mika,cam,naylon,vb.)kuru tipli ve elekrolitik sıvılı tip kondansatörlerde, + ve - kutbun her ikisinde de,hem elektron parçacığı,hem de + yüklü,yani elektronunu kaybetmiş + yüklü çekirdekler,depolanmaktan ziyade,karşıt elektrikli yükler şeklinde bir ayrışıma uğramış olur.Bu ayrışımın sebebi de,birbirine çok yakın iki metal plakanın, birbirine olan etkileşimleri(Elektrostatik,elektrik alanlarıyla olan kuvvetli çekim gücü)neticesi ortaya çıkan zıt yüklerdeki parçacıklardır.Bu çekim gücü, her iki plakaya gelen + ve – şeklinde yüklerine ayrılmış olarak gelen elektrik akımındaki,- yüklü elektron ve + yüklü çekirdeğin, + ve – statik yükler şeklinde plaka yüzeylerinde,aralarındaki kulon elektrostatik çekim gücü vasıtasıyla toplanmasıdır aslında.Elektrik akımını kesip kapatsak da,plaka üzerinde adeta bir mıknatıs(Mıknatıs görevini çok yakın olmalarından doğan elekrostatik çekim gücü sağlıyor) tarafından toplanmış gibi plaka üzerindeki bu + ve – yüklü parçacıklar,her iki plakayı bir iletkenle birleştirmedikçe nötr(Yüksüz) hale dönemezler,orada,plakalar üzerinde de,uzun bir süre muhafaza edilirler.(Sızıntı akım oluşmazsa da teorik olarak sonsuza kadar şarjlı kalmaları beklenir)

Hatırlarsanız,jenaratörlerde ise,bu ayrışımı yapan da benzer olarak yine mağnetik alan değişimleridir(Yapay elektromıknatıslarla veya doğal mıknatıslar yolu ile),Mıknatıs atomlarının farklı yönlere,ayni sayıda ve ayni yönlerde dönmeyip de dengelenemeyen,spin dönüş yapan orbital atomlarının bakır,alüminyum,vb. iletken sargılarındaki,metal atomlarını – yüklü elektron ve + yüklü çekirdek şeklinde parçalaması,ayrıştırmasıdır tüm olay.Sargı uçlarını bir lambaya bağladığımızda ise,lamba flamanından bu yükler,ters kutuplara doğru hareket ederek,bir elektrik akımı oluşturup,faydalı bir işe,aydınlatma (ışık) enerjisine dönüşmüş olur.

Elektrolitik kondansatörlerde her iki plakada kullanılan alüminyum metalinin,+ elektrik kutbuna bağlantısında,- yüklü oksijen atomunu çekip,çok iyi bir elektik yalıtkanı olan Al2O3 (Alüminyum oksit) tabakasının yapay olarak,yani elektrolitik sıvıdan geçen elektrik akımıyla,bir elektroliz yoluyla oluşturulmasıdır.Bu yalıtkan, çok ince olan oksit tabakası,çok iyi bir kondansatör sığası yaratır ve o anda şarj da,zıt elektrik yüklerinin her iki plakada toplanıp birikmesiyle de zaten durmuş olur.Yine burada da,oksit tabakasının gerisinde ve diğer alüminyum plakası üzerinde, bu zıt yüklü + ve – yüklü,elektron ve çekirdekler toplanmış,biriktirilmiş olunur.Kutupların ters bağlanmasında(+ yerine – kutup) elektrolitik kondansatördeki bu Al2O3 tabakası,hidrojenin(H2) redüksiyonu,indirgemesiyle bozularak iletken halini alır ve kondansatör doğru bağlantıdayken akım geçirmeyip,bu kilitlenmiş,yani akım akıtmaz halinden çıkıp,bu defa akımı geçirmeye,kondansatörü aşırı ısıtıp patlatma neticesine veya bozularak kullanılmaz duruma gelmesine de sebebiyet verebilir.Non-polar(kutupsuz) kondansatörlerde ise,bu tehlikeli durum ayrıca da bulunmaz bildiğiniz üzere.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Işığın depolanması konusundan ayrı olarak sadece kondansatörler konusunda bir ekleme yapayım müsadenizle sn.karaapak..
Müsadeye ne gerek, aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkür ederim, elektrolitik kondansatörün mekanızmasını hiç bilmiyordum sayenizde görmüş oldum.

isik dalga mi tanecik mi sorulari halen tartisilirken isigin durdulabilecegine inanmiyorum bir kere isik bir madde degil sonra isik madde olsa surtunme kuvvetiyle dururdu . once bu sorulari bir cevaplayip bilime yardimci olup daha sonra isigi durdurmayi dusunurseniz daha mantikli olur bence ...

isik dalga mi tanecik mi sorulari halen tartisilirken isigin durdulabilecegine inanmiyorum bir kere isik bir madde degil sonra isik madde olsa surtunme kuvvetiyle dururdu . once bu sorulari bir cevaplayip bilime yardimci olup daha sonra isigi durdurmayi dusunurseniz daha mantikli olur bence ...
Işık niçin madde olmasın, kütlesi var, ağırlığı ölçülebiliyor. Işığın tanecikmi maddemi olduğu sorusuda basittir; İnsan bazen hayvan gibi davranabilir ama bu onun insan olduğu gerçeğini değiştirmez, aynı şekilde hayvanlarda insan gibi davranabilirler buda onların hayvan olduğu gerçeğini değiştirmez, tanecik gibi davranan bir dalga veya dalga gibi davranan bir tanecikte onu ne olarak düşünürseniz odur. Birşeye sizin inanmamanız onun varolduğu gerçeğinide değiştirmez, ışığın duracağı zaten teorik olarak yıllar öncesinde ispatlanmıştır, araştırma için mutlak sıfır -273 C derece ile ilgili konulara bakabilirsiniz, ayrıca konunun içerisinde yazılan diğer mesajlardada ışığı depolamak için kullanılan diğer yöntemlerden bahsedildi, dikkat.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri