Güç Kaynağının giriş ve çıkış güçleri arasındaki fark

Elk varken neden aküden alsın? Sistemleri konuları karıştırdınız sanırım.
Sistem ups den besleniyor. Konu sahibi o şekilde anlatmış.
Sanırım bir yerde hata yapıyorum ama nerede :)
Yok sanmıyorum baya bir doğru anladığıma eminim.
Ups üzerinden güç alındığı için yazmış olduğum yorumlarda doğrudur. İlk yorumlarım doğru. Şu ölçü cihazları işine girdik orada kafa karışmaya başladı sanırım :)

Ekli dosyayı görüntüle 68370
Merhaba. 1kva lık Tunçmatik güç kaynağımız var. Bu güç kaynağını yönetebilmek için usb kabloyla bilgisayara bağladım.Viewpower programıyla yönetebiliyorum.

Bir de trotec wattmetremiz var . Wattmetreyi güç kaynağının bağlı olduğu prize bağladım ve güç kaynağının çektiği gücü gözlemledim.

Güç kaynağı 329 watt enerji çekerken, Nasıl oluyor da çıkışında 439 wattlık çıkış gösteriyor bunu anlamış değilim. Acaba burada bir kısım enerjiyi(439-329=110 watt) akülerden mi alıyor yorumunuz nedir acaba??
watmetrenize gücü belli olan bir omik yük bağlayıp dener misiniz? ütü veya elektri,kli ocak olabilir.

watmetrenize gücü belli olan bir omik yük bağlayıp dener misiniz? ütü veya elektri,kli ocak olabilir.
1600 wattlık cattle bağladım 1480 watt gösterdi. Elektriksaatinden sağlamasını yaptım. Elektrik saatine göre de 1520 watt çekim olmuş yani wattmetre doğru.
Sistem ups den besleniyor. Konu sahibi o şekilde anlatmış.
Sanırım bir yerde hata yapıyorum ama nerede :)
Yok sanmıyorum baya bir doğru anladığıma eminim.
Ups üzerinden güç alındığı için yazmış olduğum yorumlarda doğrudur. İlk yorumlarım doğru. Şu ölçü cihazları işine girdik orada kafa karışmaya başladı sanırım :)
Elekrik varken sistem aküden beslenmiyor elektrikten besleniyor. Elektrik kesilince akü devreye giriyor.
Araba akümü şarj ediyorum. Doğru akım üretecinin çektiği güç 20 watt verdiği güç 14 watt aradaki fark alternatif akımı doğru akıma çeviren invertırın harcadığı güç. Burada herşey normal

Ama işyerindeki 1kva tunçmatik, elektrikler varken şebekeden 320 watt güç çekip , çıkılında 436 watt güç veriyor. Çok ilginç.

Termodinamik 1. Kanunu güme giti ::))

Bu sistemde güç kaynağı 3 adet 12 volt 105ahlik aküye bağlı. Elektrik kesildiğinde bu aküler destek veriyor. Burada destek süresini şöyle mi hesaplayacağız?

Destek süresi= enerji/çekilen güç
Enerji=3×12×105=3780watt saat
Güç=426 watt
Destek süresi=3780/426=8.8 saat yani 8 saat 48 dakika. Bu hesap doğru mu?

Ekli dosyalar

• 20201101_105100.jpg
    20201101_105100.jpg
    232.8 KB · Görüntüleme: 11
  • 20201101_105137.jpg
    20201101_105137.jpg
    305 KB · Görüntüleme: 11
  • 20201101_104006.jpg
    20201101_104006.jpg
    288.8 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Sinüs benzeşimli denilen ve özellikle SMPS mantığı ile çalışan UPS çıkışlarında bol miktarda harmonik bulunur.
Bu harmonikler toplam güce eklendiğinden çıkış akımı gerçeği yansıtmaz.
Bu tür devrelerdeki ölçüm hatalarının en az olduğu ölçü aletleri pahalıdır.
Sizler sadece sinüs ölçmeyip aynı zamanda çıkıştaki parazitleri ve kare dalgaları da ölçüyorsunuz.

Böyle bir durum teorikte kesinlikle mümkün olamadığı gibi gerçek uygulamalarda da mümkün değildir. Güç elektroniğinde AC>DC; DC>AC dönüşümleriyle çıkıştan alınan güç girişe verilenin eşiti de olamaz, her zaman kayıplar nedeniyle daha düşüğü olur. Kara deliklerin varlığı fizkite teorik bir muamma veya bir bilmeceydi, ta ki resimleri dünyadaki teleskopların gücüyle birleşip resimleri uzaydan net çekilinceye kadar. Fotograflar çok uzaktan dünyadaki teleskoplarla resimlenince kara deliklerin bir gerçek olduğu herkes tarafından kabul edildi.

Akülerin destek süresini şu anda bir kenara bırakalım, çünkü bu durum o anda bu akülerin fiziksel durumuna, ortama, sıcaklığa, vb. pek çok şarta doğrudan bağlı olabilir, bu apayrı bir konudur. UPS’lerin, redresörlerin, vb şebekede istenmeyen bazı harmonikleri oluşturabilmeleri nedeniyle, UPS çıkışında AC Şebeke akımının alınıp yuvarlatılarak AC>DC’den doğrultmadan sonra bu ölçü aletlerinin (wattmetre, multimetre, vb.) bu harmoniklerden etkilenip çıkıştaki net watt değerini iç yapılarındaki komparatör entegrelerliyle sayısal değer olan AC çıkış voltuna dönüştürürken bu harmoniklerden etkilenip yanlış gösterebilme olasılığı da her zaman bulunur.

Ama direk olarak şebekeden AC’yi alıp bunu iç karşılaştırmalarıyla ölçülen AC volt değerine göre UPS çıkışından alınan watt değeri bazı sapmalara uğrayabilir, bu her zaman olasıdır. Bir de UPS’lerin VA ve watt şekilnde cos fi (cihaz iç yapısına göre) 2 farklı güç çıkışı tanımı bulunur. 1 kVA’lık bir UPS’nin net watt gücü 600 watt değeridir, ancak çıkıştaki ters sinyaller (palslar) bu watt değerini bize 600 değil de 800-900 watt olarak da okumamıza neden olabilir, bu ters sinyallerle veya UPS'de istenmeyen bazı harmoniklerle yanlış okunmalar her zaman mümkündür. 1000 VA’lık UPS teorik olarak da gerçek olarak da çıkışından en fazla 600 watt değerini bize verebilir, bağlayacağımız yüklerin değerinde bu 600 watt değerini max bağlanılacak olan yük değeri olarak biz baz alırız. Kolay gelsin..

Böyle bir durum teorikte kesinlikle mümkün olamadığı gibi gerçek uygulamalarda da mümkün değildir. Güç elektroniğinde AC>DC; DC>AC dönüşümleriyle çıkıştan alınan güç girişe verilenin eşiti de olamaz, her zaman kayıplar nedeniyle daha düşüğü olur. Kara deliklerin varlığı fizkite teorik bir muamma veya bir bilmeceydi, ta ki resimleri dünyadaki teleskopların gücüyle birleşip resimleri uzaydan net çekilinceye kadar. Fotograflar çok uzaktan dünyadaki teleskoplarla resimlenince kara deliklerin bir gerçek olduğu herkes tarafından kabul edildi.

Akülerin destek süresini şu anda bir kenara bırakalım, çünkü bu durum o anda bu akülerin fiziksel durumuna, ortama, sıcaklığa, vb. pek çok şarta doğrudan bağlı olabilir, bu apayrı bir konudur. UPS’lerin, redresörlerin, vb şebekede istenmeyen bazı harmonikleri oluşturabilmeleri nedeniyle, UPS çıkışında AC şebeke akımının alınıp yuvarlatılarak AC>DC’den doğrultmadan sonra bu ölçü aletlerinin (wattmetre, multimetre, vb.) bu harmoniklerden etkilenip çıkıştaki net watt değerini iç yapılarındaki komparatör entegrelerliyle sayısal değer olan AC çıkış voltuna dönüştürürken bu harmoniklerden etkilenip yanlış gösterebilme olasılığı da her zaman bulunur.

Ama direk olarak şebekeden AC’yi alıp bunu iç karşılaştırmalarıyla ölçülen AC volt değerine göre UPS çıkışından alınan watt değeri bazı sapmalara uğrayabilir, bu her zaman olasıdır. Bir de UPS’lerin VA ve watt şekilnde cos fi (cihaz iç yapısına göre) 2 farklı güç çıkışı tanımı bulunur. 1 kVA’lık bir UPS’nin net watt gücü 600 watt değeridir, ancak çıkıştaki ters sinyaller (palslar) bu watt değerini bize 600 değil de 800-900 watt olarak da okumamıza neden olabilir, bu ters sinyallerle veya UPS'de istenmeyen bazı harmoniklerle yanlış okunmalar her zaman mümkündür. 1000 VA’lık UPS teorik olarak da gerçek olarak da çıkışından en fazla 600 watt değerini bize verebilir, bağlayacağımız yüklerin değerinde bu 600 watt değerini max bağlanılacak olan yük değeri olarak biz baz alırız. Kolay gelsin..

Evet hocam .Gerçekten de 1kva lık güç kaynağının gücü 800 watt diyor. Peki ilk resimde yük oranı var . Bu bize fikir verir mi?
Yük seviyesi %49 iken 439.6 watt çıkış varsa
%100 iken 897 yapar. Bu da hatalı..

Ya da şöyle mi düşünmeliyiz?
1kva karşılığı 800 wat ise
439.6 karşılığı 351 watdır mı demeliyiz acaba?

Ekli dosyalar

• 20201101_142324.png
    20201101_142324.png
    171.7 KB · Görüntüleme: 10
  • 4898a120408ea33864d992fa676be1e9.jpg
    4898a120408ea33864d992fa676be1e9.jpg
    113 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
TEST:
UPS girişine watt metreyi bağlayınız. Ölçülen gücü not ediniz.
UPS i By-PASS moduna alınız. Bu durumda çekilen gücü not ediniz. Bu güç yüklerin toplam gücüdür.
By-PASS modunda giriş çıkış güçleri eşittir. Çünkü UPS tamamen devre dışıdır.
Wattmetreyi UPS çıkışına takınız. UPS by-pass modunda iken yukarda ölçülen güç aynen okunmalıdır.
UPS i by-pass modundan çıkartınız ve ölçülen gücü not edip ilk ölçülen güç ile kıyaslayınız.
Toplam yük ilk ölçümde XXX W iken UPS ile çalışırken daha fazla gösterecektir.
Daha fazla olarak okunan bu güç esasen efektif olarak yükün çektiği güç olmayıp, ölçü aletinizin etkilendiği harmonikleri de ifade etmektedir.

Şimdi bazı arkadaşların tersine iddiasına rağmen ortada termodinamiğin hiçbir kanunu yıkılmış değil. :D:D

Aşağıdaki alıntıda ups nin sitesinde yazdığına göre ,

Sizin elinizdeki cihazın modelini işaretledim. Hemen alttada VERİM satırını işaretledim. Bu bilgiye göre bu ups %85 verimle çalışıyor. Yani siz bu cihaza 1 kW güç girseniz bile çıkıştan alacağınız güç 850 watt olacaktır. :D:D;) Bu cihaz gökten inmedi. Malum yarı iletkenlerle yapıldı. Ve haliyle ısı yayar. Bu ısı enerji demektir. Bu durumda verim kaybı demektir.Verim kaybı demek çıkış gücü hiçbir zaman giriş gücünün üzerinde olmayacağı demektir.

Bu günümüz kanunlarında kanıtlanmış bir kanundur.

Yaşadığınız sorun bence ups nin ölçtüğü size görüntülediği değerlerin doğru olmadığı yöndedir. Neden böyle konusu üreticilerin bu şekilde ürettiğini düşünmüyorum. Sonradan değer değiştiren ölçüm sensörleri yazılım hatası v.s. ( her ne ise ) olabilir. Buna kafa yormamakta lazım. Eğer bu bir sorun ise sorunun çözümüne odaklanmak lazım. Cihazın şemasına erişip akım ve gücü ölçen donanıma ulaşıp doğruluğunu kontrol etmelisiniz. Yazılıma müdahale edebileceğinizi zannetmiyorum. Buna üretici firma izin vermez. Ancak kart değişimi ile sorunu çözebilirsiniz.

Yani yoktan var etme inadında olan yada 300 girip 500 çıktığı fikrini güdenlere sakın inanmayın. Ortadaki sadece ölçüm hatasından kaynaklanan bir durum.

Güzel günlere. Saygı hoşgörü ve sevgi ile.

Adsız.png

Neyse ben söyleyeceğimi söyledim zaten.
Siz nasıl isterseniz öyle olsun diyorum. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri