merhaba okan ne devreymış :) senın tek hatan audio giriş empedansını tutturamaman sana önerım bırde bunu dene bir 10 kohm potansiyometreyı orta ucunu receiver ses çıkışına kenarlardakı uçları birini senın verıcının girişine dığerını şaseye bağla potla giriş empedansi verıcıye uygun yerde senın verıcı çalışacaktır güç olarak ilk önce watt olarak çikişi kafana takma koy kenara dursun verıcın çalıştıktan sonra FM radyonu al eline 50 mt ye sınyaller ulaşiyorsa 10 mwatt daha uzağa gıdıyorsa voltajı azalt watt olarak verdığım mt cınsı benım tecrubem ve tahmınım bu mesafe açik alanda frakans kirliliği olmıyan yerde daha uzaklara gıdebılır
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim hocam :)

devredeki transistörü 2sc3356 ile değiştirirsen 9v ta 100mw yayın yaparsın. açık alanda 1-2km civarı

devre çok amatör olmuş. seninle alakalı değil devre zaten çok amatör. bu tip devrelerde frekans hep kayar. dediğm gibi pll devreli fm verici şart.

sen trimmer ile ayar yapınca radyodan sesini duyuyorsun elini çekince kayıyıorsa ince ayarı tekrar radyodan yapabilirisin. kullandığın tornavida plastik olmalı elinden etkilenmesin diye.

devre çok amatör olmuş. seninle alakalı değil devre zaten çok amatör. bu tip devrelerde frekans hep kayar. dediğm gibi pll devreli fm verici şart.

sen trimmer ile ayar yapınca radyodan sesini duyuyorsun elini çekince kayıyıorsa ince ayarı tekrar radyodan yapabilirisin. kullandığın tornavida plastik olmalı elinden etkilenmesin diye.

Çok teşekkür ederim abi. Sonunda başardık uydu alıcıdan ses alma olayını :)

Pll devreye gelince benim en büyük sorunum çoğu devre elemanlarını bulamamam. Onun için pll devresinde kullanılacak elemanları bulmak zor olur bir az.

Bildiğin en iyi ve doğru elaman karşılıkları programı varmı abi? birde entegrelerin karşılıkları oluyormu?

internetten araştırmak gerek. pek eleman karşılıklarına bakmıyorum. bulunabilecek malzemelere göre tasarım yapıyorum

internetten araştırmak gerek. pek eleman karşılıklarına bakmıyorum. bulunabilecek malzemelere göre tasarım yapıyorum
Saol abi. Şu tasarım işine gelince abi tasarım yapabilmek için hangi bilgiye sahib olmam gerek? internet ortamında bununla ilgili ders varmı acaba?

Saol abi. Şu tasarım işine gelince abi tasarım yapabilmek için hangi bilgiye sahib olmam gerek? internet ortamında bununla ilgili ders varmı acaba?

Plastik tornavida ile denedim elimin isabet etmesiyle ilgisi yok çünkü tornavidayı kön. üstene sabitliyorum elimi çektiğimde yinede yayın yapıyor.

acaba anteni köndansatöremi sabitlemeliyim? :D

bol bol uygulama ve araştırma. bir devre yap ve malzeme değerlerini değiştirerek sonuçları takip et. malzeme çalışma prensiplerini önce öğrenmelisin. vede çok sabırlı olmalısın. unutma elektronik asla hata yapmaz hatayı insan yapar. yılmadan üzerine gidip sorunları çözmeyi öğren.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri