Okan1234

Üye
Selam Arkadaşlar. Aşağıda resimde görmüş olduğunuz devreyi öncede yapmıştım ama frekans kaymıyordu. Ama şimdi yaptığım fm vericide frekans sürekli kayıyor örneğin devreye yakınlaştığımda çalışıyor ses duyuluyor ama bir az hareket ettiğimde ise frekans hemen kayıyor.
Bazı elemanların tolerans değerleri nedeniyle tam değerede diyil. c3 köndansatörün yerine yeşil renkli trimmer köndansatör kullandım. Gerekli elemanların yerine kullandığım malzemeler listesi.

Gerekli_______ Kullandığım
r1 4.7K _______4.65k
r2 330ohm ______336
c1 1n5 ________1n(102 rakamlı)
c3 33pf _______yeşil renkli trimmer cap.

Kullandığım transistor ise 2n3906

xqgh3l.gif

Lütfen değerli arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

trimmeri c2 yerine kullanmalısın frekansı daha stabil değiştirirsin.fakat bu devreden çok kararlılık bekleme beslemedeki değişiklikler,malzeme toleransları,ısıl değişimler gibi bir sürü faktör frekansını kaydıracaktır. frekans kararlılığı için pll devreli fm vericileri tercih etmeliisin.

BH1417F entegresinin pdf indeki devre tam senin istediğin gibi. digital olarak 4 küçük anahtarla frekansı değiştirebiliyorsun hemde sterero ve pll var. frekansın asla kaymaz. bu devre mp3 çaları olmayan araba ses sitemlerinde çakmağa takılan mp3 ve fm verici devresinin içi. mesafesi anteni düzgün yaparsan 50mt civarı.

BH1417F entegresinin pdf indeki devre tam senin istediğin gibi. digital olarak 4 küçük anahtarla frekansı değiştirebiliyorsun hemde sterero ve pll var. frekansın asla kaymaz. bu devre mp3 çaları olmayan araba ses sitemlerinde çakmağa takılan mp3 ve fm verici devresinin içi. mesafesi anteni düzgün yaparsan 50mt civarı.
Bu yapabileceğim en kolay pll devresi dimi abi? çıkış gücün 3 milliwata ayarlıyabilirmiyim kendim?

voltajı 5 volta çıkar devreyı metal kutu içine koy fraday kafes yap antenı dışarı çıkar kafesten yalıtımlı olsun transistor yuksek frakanslı olmıyabılır pdf ıne bakmadım sankı yuksek frakanslı değıl

voltajı 5 volta çıkar devreyı metal kutu içine koy fraday kafes yap antenı dışarı çıkar kafesten yalıtımlı olsun transistor yuksek frakanslı olmıyabılır pdf ıne bakmadım sankı yuksek frakanslı değıl
Çok teşekkür ederim yardım için ama 5 volta çıkarırsam sinyal gücü artmazmı 0.3 watt yukarı izin yok maalisef

Hocam dediğiniz entegrenin frekans ölçümünü yapan basit bir devre var mı elinizde?Bir de bu devre ile sürülebilecek uygun bir çıkış katı.

power fm e rakip çıkçaksın galiba :)

frekans metre için yazılımda gerekiyor ben tasarlayım devresiyle beraber hex de gönderirim

birde www.rfmd.com yada www.hittite.com bunlr rf amplifier konsunda ün yapmış komponent üreticieri. bradanda seçebilirsin. 0.1 wattan 100w a kadar var

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri