okan çözüm üretiyoruz her seferinde farklı bir yazıyla aynı konuyu açıyorsun ya devreyi bağlayamıyorsun. tekin126 nında dediği gibi kondansatörü bağladığında olması gerekiyor bende bunu özel mesajda belirtmiştim sana. sen muhtemelen uydunun ve vericinin şaselerini birleştirmiyorsun.

okan çözüm üretiyoruz her seferinde farklı bir yazıyla aynı konuyu açıyorsun ya devreyi bağlayamıyorsun. tekin126 nında dediği gibi kondansatörü bağladığında olması gerekiyor bende bunu özel mesajda belirtmiştim sana. sen muhtemelen uydunun ve vericinin şaselerini birleştirmiyorsun.

Abi tam olarak nasıl bağlıyıcam? Aşağıdakı devrenin üzerinde paintle çizerek gösterebilirmisin? Rica ederim.

microfonun + ucunun üstündeki noktadan bağlıycaksın mikrofonuda çıkarıcaksın

microfonun + ucunun üstündeki noktadan bağlıycaksın mikrofonuda çıkarıcaksın

Teşekkür ederim abi sağ ol :) kusura bakma senide yordum. bu seferde 10mfla deneyelim bakalım olucakmı. İnşaALLAH çalışır.

yorulacak bir durum yokta sen yeterki doğru bağlantıları yap.

Teşekkür ederim ama ya arkadaşlar olmuyor işte bıktım usandım :mad: devreyi çalıştırdık ama bir uydudan ses iletemedik kaç kere denedim olmuyor işte. Lütfen rica ediyorum ya sizin unuttuğunuz bir şey var yada işte bilmiyorum.

aşağıda en üste gördüğünüz resim orjinal yani mikrofon için aşağıdaki ise sizin tavsiyeniz üzere kırmızı dairenin içinde gördüğünüz gibi köndansatör lehimledim. bunu 1 uf 4.7 uf 10 uf kön denedim ama olmuyor işte. r1 biası çıkardım öylede böylede denedim olmadı.

Rica ediyorum bu benim için önemli nasıl yapabilirim başka türlü?

Ben şöyle düşünüyorum. Mikrofona ses iletirken voltu ölçütüğümde 1, 2 mv(millivolt)arası değişiyor ama uydu ses kaplosunun en düşük ses düzeyinde voltu ise 18-20 mv arasında değişiyor. Şöyle düşünüyorum uydu ses çıkışının voltunu dirençle 1, 2 mv düşürürsem acaba olurmu? Yoksa mikrofon elektrik enerjisinden başka sinyalmı üretiyor? Yani mikrofonla ses kablosunun önemli farkları ne olabilir?

mikrofon var iken yaptığın frekans ayarı bu devrede mikrofonu söküp yerine uydu çıkışını bağladığında kayar. çünkü transistörün bias voltajı değişiyor. sen her yaptığın bağlantıda yeni frekans ayarı yapmaz isen tabiki olmaz.
birde bu devreyi 3v yzıyor diye 3v la beslemene gerek yok direk 9v pil kullan hemde çıkış gücünde artar.

kapasıtıf mıkrofon kullanıyorsun buyuk ıhtımal devre kararlılık vermıyorsa frakans kayıyorsa voltajı azaltıp çoğaltarak oyna veya bobine paralel bir varyabil kondansator koy ayarlı kondansator oradan kanal ayarı yap

mikrofon var iken yaptığın frekans ayarı bu devrede mikrofonu söküp yerine uydu çıkışını bağladığında kayar. çünkü transistörün bias voltajı değişiyor. sen her yaptığın bağlantıda yeni frekans ayarı yapmaz isen tabiki olmaz.
birde bu devreyi 3v yzıyor diye 3v la beslemene gerek yok direk 9v pil kullan hemde çıkış gücünde artar.

Teşekkür ederim abi deniyicem. 9 volt bağlarsam çıkış gücü ne kadar olur? 0.3 w yukarı izin yok maalisef.

kapasıtıf mıkrofon kullanıyorsun buyuk ıhtımal devre kararlılık vermıyorsa frakans kayıyorsa voltajı azaltıp çoğaltarak oyna veya bobine paralel bir varyabil kondansator koy ayarlı kondansator oradan kanal ayarı yap

Çok teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
sen çalıştır ceza yersen ben öderim.

devre maximum 10mw verir merak etme :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan