florasan kırpışmasını engellemek

epcim

Üye
kullandığım anahtar ışıklı anahtar. kapalı iken içindeki halojen lamba yanıyor. halojen lamba bir dirençle birlikte direk şebekeye bağlı. sorun anahtar açıkken başlıyor. bağlı olan florasan bir şekilde yükleniyor ve arda çakıyor. bunu kesmenin bir yolu varmıdır acaba?? acayip uğraştım bir cevap bulamadım. yardımlarınızı bekliyorum.

muhtemelen voltaj düşüklüğünden yapıyordur.( lamba-starter ve balastın sağlam olduğunu varsayıyorum) ben olsam elektronik balast bağlamayı denerdim.

denedim farketmiyor. peki size bir soru daha sorayım. dirence bağlı olan halojen lambanın üstünden geçen akım tetiklemesine neden olurmu floresanı

Anahtar açıktan kastınız, lambanın kapatıldığı konum mudur , lambanın yandığı konum mudur? Direncin üzerinden geçip geçmediğini denemenin kolayı var. Halojen lambanın (sanırım halojen dediğimiz de neon lamba oluyor) ucunu çıkarıp deneyin. Acaba anahtardan faz mı geçiyor? Nötr geçmiyor değil mi? neon lambanın direnci + bağlı seri direnç varken, fluoresanın yanması biraz zor.Acaba fluoresan gerçekten enerjiden dolayı mı yanıyor, yoksa başka bir şeyden dolayı , içindeki fluoresan boya mı ışıyor? Buna dikkat ettiniz mi hiç? fluoresan ampuller enerji vermeden de ışıma yapabiliyor.

Anahtar açıktan kastınız, lambanın kapatıldığı konum mudur , lambanın yandığı konum mudur? Direncin üzerinden geçip geçmediğini denemenin kolayı var. Halojen lambanın (sanırım halojen dediğimiz de neon lamba oluyor) ucunu çıkarıp deneyin. Acaba anahtardan faz mı geçiyor? Nötr geçmiyor değil mi? neon lambanın direnci + bağlı seri direnç varken, fluoresanın yanması biraz zor.Acaba fluoresan gerçekten enerjiden dolayı mı yanıyor, yoksa başka bir şeyden dolayı , içindeki fluoresan boya mı ışıyor? Buna dikkat ettiniz mi hiç? fluoresan ampuller enerji vermeden de ışıma yapabiliyor.

anahtardan acık kastım floresan kapalı demek. neon artı dirençden bir şekilde akım geçiyor ve belli süre içinde kendini deşarj ederek kırpışıyor. biraz araştırdım bu şekilde olurmuş ya neonu çıkarcam yada kullanmıcam bu anahtarı. çözümüde daha bulabilen yokmuş DÜNYADA :(

Neonu çıkardığınız halde olay geçmiyor ise,faz direkt armatüre gidiyor,anahtar nötr üzerine
konmuş demektir.Anlattığınız kadarı ile,sorununuz,neondan kaynaklanıyor.

Faz ve nötr hattı kontrolü yaparsanız bir de normal lanahtar kullanırsanız sanırım çözüm olur

evet normal anahtarda bir sorun yok çalışıyor. ben sadece ışıklı anahtarlarda neden yapıyor merak edıyorum.. faz nötr hattında bir sorun yok.

Gerilim dusumunden dolayi yapiyor muhtemelen. Kabloyu daha kalin bir kabloyla degistirin, sorun cozulur.

aykanat cok saol.. onuda bir denicem nasıl olsa taktım kafaya :)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri