Pc'den ev hattına manuel olarak elektrik aktarma projesi(Anahtarlarla pratik geçiş)

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba.

Ups kullanıcılarının elektrik kesintilerinde, gece veya gündüz pc hattından otomatik ev hattına,ayni ups'nin kendi içinde yaptığı otomasyon gibi,fakat manuel (İnsan eliyle) yarı otomatik olarak bu işlemlerin yapılabilmesidir.

Bu projeyi yaparken sadece evdeki eski malzemeleri kullandım.Bunlar;eski elektrik sobasının çiftli açma-kapama anahtarı,eski psu'ların 110 v-220 v selektör swiçi(Veya=Çift hatlı yön değiştirme anahtarı),psu'ların atx kabloları,evde yedek olarak duran dişi-erkek fişler,buzdolabını devre dışı bırakacak bir anahtar,sigorta kontrol kutusuna konan bir adet neon lamba,ups akü takviyesi için bir adet 12 volt,7 amper ve 6 volt 4 amperlik 2 adet jel tipi sızdrmaz akü.Tüm bunlar benim ups giriş ve çıkışta kullandığım malzemelerdir..

İlk önce pc'mizin monitörünün(ben burayı en uygun gördüm) arkasına konuşlandıracağımız kontrol panelini, elektrik geçirmeyen ince plastikten 10*15 cm.lik ebatlarda dikdörtgen bir parçayı uygun bir makasla kesip,anahtar delikleri için güzelce içini oyuyor,içine 6 uçlu selektör(pc'lerin 110-220 değişim anahtarı,6 uçlu olmalıdır) ve çftli güç anahtarı(Elek. sobaları veya mini klimalarınki) (3'lü olanların bir tanesi boşta bırakılabilir) 2 adet kabloyu ayni anda birbirinden bağımsız olarak paralel çalışacak şekilde, kestiğimiz plastik plaktan geçirip ups'ye olan uzaklığını ayarlıyoruz.Masamızın ups'ye olan uzaklığına göre kablolarımızı kesip hazırlıyoruz(0.50-0.75 ohm.luk kablo uygundur=atx kabloları kalınlığında olması kafidir.)Bu şekilde 6'lı ve 4'lü iki paralel kablo grubunu oluşturacağız.

Önce ups'nin giriş hattını 2 tıklamayla açacak 2'li anahtarın(Soba=mini klima anahtarı) birbirine irtibatlı olan bağlantılarını kargaburunla çekip iptal(açıp irtibat parçasını) ettik.Çünkü 2 bağlantıyı da(Faz-nötr) birbirinden ayrı,bağımsız olarak açıp çalıştırabileceğiz..Bu kablolar 4 adet(Ups girişini devreye alma veya kapatma)grup halinde kesilip havyayla lehimlenip,ups giriş kısmından evvel erkek ve dişi fişler kullanılarak oluştulacak bir çift hatlı ups girişlerini kesme mekanizmasını oluşturacaktır.

İkinci mekanizmamız selektör swiçle yapılacak,swiçin 6 ucunu da da ayrı ayrı lehimleyip kullanacağız. kullanacağız.Bunun için de 6'lı kablo grubunu ayni boyda kesip,paralel durumdayken, kablo birleştiriciler kullanarak hazırlayacağız Ortadaki iki uç,ups çıkışından gelen (regüleli beslemeli elektrik çıkışı)ikli kabloyla havyayla selektör swiçin ortasındaki iki uca lehimlenecektir.Ups'nin toprak(nötr)hattını anahtarlardan geçirmeden direk bağlıyoruz.Sağ ve solundaki hatlar(Evdeki hatta giden ve pc'ye gidecek olan hattı) da yine erkek ve dişi fişler yardımıyla,ya pc'ye ya da elektrik yönü değişerek ev hattına verilecek şekilde havyayla lehimliyoruz.

Tüm tesisat bitip yerleştirildiğinde karışıklık olmasın diye, plastik kontrol panelindeki(plaktaki) anahtarların altına KAPALI(UPS GİRİŞİ)-AÇIK(UPS GİRİŞİ)-UPS ÇIKIŞ(Şebeke ÇIKIŞI)-UPS ÇIKIŞ(PC GİRİŞ HATTI) yazılı küçük etiketler bir yapıştıcıyla emniyet için, bir karışıklığa meydan vermemek için yapıştırılmalıdır.

Bu arada ups kapasitemi 12 volt 7 amperden,takviye jel aküleri seri-paralel(karışık) bağlayarak 12 volt 18 ampere çıkardım ki uzun süre karanlıkta crt tv,tasarruf lambaları,radyo v.b, cihazları uzun süre çalıştırabilsin.Son günlerde de 12 volt 60 amperlik aküyü bir anahtar ve seri bağlı bir sigorta ile ups 'nin mevcut akü sistemine uzun süren kesintilerde takviye amacıyla bağladım.18 amper 12 volt'luk grup kesintiye fazla dayanmazsa, yine basit bir anahtarla 12 volt 60 amperlik akü manuel olarak ve paralel bağlantılı olarak bir sigorta üzerinden sisteme girecek şekilde bağladım.Buna çok da gerek yok aslında,kısa kesintilerde ilk akü grubu yeter de artar bile.

Elektrik kesintisinde pc'yi güvenli şekilde kapattıktan sonra önce evin şalterini indiriyoruz,sonra buzdolabı veya ups'yi bozacak cihazı devreden çıkarıyoruz.Bizde yalnız buzdolabı(Elektronik panelli,no frost) var,o nedenle bir anahtarı ona bağladım,bu ups sisteminde çalışırken anahtarı buzdolabı ups'nin yasaklı listesinde olduğundan(Bir de printerler yasaklı listede)kapatıyorum.Sonra monitöre konuşlanmış kontrol paneline geldim,Ups girişlerini açık konumdan kapalıya çevirdik.(İki anahtara da ayni anda bastık).Daha sonra ups pc girişini tırnakla ups şebeke çıkışına çevirdik.Kolaylık sağlasın diye bir anahtar grubu aşağıya inerken diğer anahtar grubu(selektör swiç) yukarıya çıkacak şekilde yerleştirdim.Tüm bu bağlantılardan önce emniyet için seri bağlı bir anahtar daha iyi olacaktır.Tüm anahtar değişimlerinden sonra ups çalışınca,bu anahtarla ev şebekesine güvenle elektrik verilmiş olur,olması güvenlik ve dikatsizlik ihtimaline karşın daha iyi olacaktır.

Evin panosuna koyduğumuz panodaki neon lambaya bakıp,elektrikler geldiğinde,yaptığımız işlemlerin tersini yapıyor,buzdolabı anahtarını açıyor,pc'den önceki emniyet anahtarını(Ups'nin uzatılan kablosunun ucundaki fişinin faz hattına seri bağlı olan emniyet anahtarını) kapatıyor,ups'yi stop ediyor,kontrol panelindeki ups girişini sağlayan çiftli anahtarın her ikisine de basarak açıyor,ups çıkışını pc girişli etiketli kısma tırnakla sürüyor(Selektör swiçle),evin şalterini kaldırıyor,pc'den önceki emniyet anahtarını açıyoruz.Şimdi ups eski haline (Yalnızca pc'yi besleyecek konumuna) geri döndü.Ups düğmesine bastığımızda buzzer sesinden sonra girişten hat (Şebeke elektriği)geldiği için buzzer susacak,normal regülasyonlu elektriği de pc'nin start düğmesine basarak almış olacağız.Her şey eski haline birkaç değişik amaçlı kullandığımız anahtarla dönmüş oldu.
Tüm bunlar;pc'den ev şebekesine birkaç anahtarla ups'yi sorunsuz otomatik olarak geçirmemizi temin edebilmekte.Evde kesintilerde birkaç kez dnedim ve memnun kaldım açıkçası.İmtiyazlı olmak isteyen herkese tavsiye ediyorum.Ancak geçişleri yaparken tüm dikkatin kontrol paneline verilmesi şarttır.Ups'nin çıkışının hiçbir şekilde girişine verilmemesi konusu ayrıca ups talimatında çok açık şekilde üzerine basılarak belirtilmiştir.Kolay gelsin.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ups çalışırken dikkat edilecek ayrı bir nokta da,buzdolabı,derin dondurucu,klima,aspiratör,vantilatör, v.b. çalıştıkları şebekeye indüktif darbe(sinyal) verebilen ve çeşitli kademelerde indüktif çalışan zorlayıcı ev tipi cihazlarının mümkün mertebede devre dışında kalmasına dikkat etmeliyiz.Zira bu devreler ups’yi stop ettirip,bazı durumlarda da bozulup garanti dışında kalmasına sebebiyet verebiliyor.Ups çıkış voltajındaki voltaj ve güç dalgalanmalarını önleyebilmek için ayrıca bu ups özel şebekesinde mümkünse, kapasitifik yükler(Tv,pc,tasarruf lambaları,lcd’li cihazlar vb.)kullanmak en iyisidir.Eski klasik şok bobiniyle çalışan indüktif flüoresan lambalar da ups voltajında açılışta güç dalgalanması,daha sonra da voltaj düşüklüğü yaşatmaktadır.Ancak tüm bu gözlemlerimi; “tuçmatik lite 650” marka,tek pc kapasiteli ups cihazıma dayandırarak söyleyebilmekteyim.Daha farklı güçlerde,.markalarda ve faz sayısındaki(3 fazlı) ups’lerle ilgili olarak, değişik yüklerdeki değişik davranışlarını da gözlemleyebilmiş değilim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri