Evde sigorta atması

ozy87

Üye
Arkadaşlar merhaba öncelikle.Siteye göz atmama rağmen sorunuma yönelik pek bişey bulamadım.Bu yüzden siz üstadlara danışmak istedim ve bu konuyu açtım.

Evde bazen bulaşık maikinasını çalıştırınca (bulaşık makinası daha yeni yapmaya başladı bunu) veya fırını çalıştırıp işi bittikten sonra kapatınca sigorta atıyo (bunun priz ilede alakalı olabileceğini düşünüyorum).Yalnız evdeki sigortalar değil apartmanın girişin de (tam olarak teknik ismini bilmediğim için böyle tarif ediyorum:)) bulunan şebekeden gelen akımı evlere dağıtan 3 sigortadan birisi atıyo ama dairedeki sigortalar atmıyo.

Nette bu soruna yönelik bişeyler baktım ama sigortanın az geldiği yönünde bi karara vardım gibi ama sizlerin değerli bilgilerinden de faydalanmak istiyorum.

Apartman girişindeki 3 sigorta FLASH Otomatik Sigorta C32 arkadaşlar belki bi yardımı dokunur.Sanırım bu 32A lık C tipi.Ben bunu C40 ile değiştirsem sorunum çözülür mü yoksa farklı önerileriniz var mı?

Son olarak 3 fazlı akıllı sayıçlardan taktırsam sorun kökten çözülür mü aceba?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

slm
arkadaşım arızayı bulmuşsun c 32 otomatı değiştir büyük ihtimal değer kaybetmiş. yalnız anlamadığım akıllı sayaçla sigorta ne alaka biraz açarmısın konuyu:eek:

arkadaşım bununla alaksı yok muhtemelen kaçak akım sigortası atıyordur diğer sigortalara bakınca farklı sanki ikili gibi durduğunu görürsün.durum buysa cihazlarında kaçak vardır fırın ve bulaşık makinasının tüm kompenantlarını ölçü aleti ile kaçak kontrolü yapmalısın.

slm
arkadaşım arızayı bulmuşsun c 32 otomatı değiştir büyük ihtimal değer kaybetmiş. yalnız anlamadığım akıllı sayaçla sigorta ne alaka biraz açarmısın konuyu:eek:

Hocam şöyleki: Hani akıllı sayaç ve dijital olduğu için bu gelen amperide dijital şekilde ayarlıyo sanıyorum ama çok büyük bi yanlış mı yapıyorum:))

arkadaşım sayaçlar herhangi birşeyi kontrol etmezler (düzenleme yapmazlar)sadece sizin ne kadar ve hangi tarifede enerji harcadığınızı kaydederler.

arkadaşım bununla alaksı yok muhtemelen kaçak akım sigortası atıyordur diğer sigortalara bakınca farklı sanki ikili gibi durduğunu görürsün.durum buysa cihazlarında kaçak vardır fırın ve bulaşık makinasının tüm kompenantlarını ölçü aleti ile kaçak kontrolü yapmalısın.

Hocam okadar bi bilgim yok,kaçak akım sigortası felan ne bilmiyorum:( Aletleri ölçme şansımda yokiki olsa bile nerelerini ölçeceğimi bilmiyorum.Sigortaların nasıl ikili gibi durduğunu da anlamadım:(

Caddedeki elektrikçiye gittim ve sordum.Oda sigortada olduğunu söyledi sorunun.Kolon sigortası yetmiyodur dedi.Ve bi de bu tür markaların (FLASH) kaliteli olmadığı için sorunun bundan olduğunu belirtti.Şimdi siemens marka C40 alıp takcam.Aceba takarken dikkat etmem gereken şeyler nedir?Elim bu tür şeylere yatkındır ama yinede siz ustalarım nelere dikkat etmeliyim?

Cevaplar için çok teşekkürler ayrıca

arkadaşım sayaçlar herhangi birşeyi kontrol etmezler (düzenleme yapmazlar)sadece sizin ne kadar ve hangi tarifede enerji harcadığınızı kaydederler.

Hocam cevaplarınız ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ediyorum.Bu sigortaları değiştirirken nelere dikkat etmeliyim,elim yatkındır ama yinede siz ustalarımın önerileri nelerdir? (kısa devre,güvenlik vs)

atan sigorta dediğin şeylerin üzerinde 30 ma veya 300 ma diye ibareler varmı (pek anlamadığını söylediğin için bu şekilde sordum) eğer varsa bunlar kaçak akım rolesidir ve aletlerin durduğunda yaptığına göre akımdan değil kaçak akımdan sigortan atıyor eğer durum böle ise aletlerini kontrol et...

hocam değiştir sonuştan bizi haberdar et .büyük ihtimalle sigorta değer yitirrmişbi de sizin bina kaç kat kaç daire öğrenebilirmiyim

arkadaşım konuya bu kadar yabancıyken bu tür birmüdahalede bulunmanı hiç tavsiye etmiyorum elktrikçiye vereceğiniz 25-30tl maliyetin hayatınızın geri kalanını düşündüğünüzde hiçde yüksek bir miktar olmadığını kabul etmelisiniz.sigortayı elektrikçiye beyaz eşyalarınızda sorun varsa onuda servislere başvurarak halledebilirsiniz.bilgiyi öğrenme sorunu bulma gayretinizi hayranlıkla karşılarım ancak tehlikeli noktalara müdahale etmeyip sorunu bilseniz bile yekililere yaptırmalısınız.iyi bir yaşam dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri