Enkoder yön biti (soru)

05idris

Üye
Sayın ustalar;
Fatek plc'ye artımsal enkoderi A pals , B pals olarak bağladık. HSC ile okuduk sıkıntı yok. Sorum şu enkoderin dönüş yönü bilgisinin verildiği özel bi M kontağı varmı ? iyi günler saygılar...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
A ile B kablosunun yerini değiştirin.

Cevap için Tşk'ler ama ben sayma yönünü değiştirmek istemiyorum. Dönüş Yönü bilgisini pratik bi şekilde almak istiyorum. örneğim. M19xx = 1 ise saat yönü 0 ise saat yönü tersi gibi. işte böyle özel bi M kontağı varmıdır acaba ?

Her tur basında bir kez gelen Z sinyali var.
Z den sonra önce A geliyorsa bir yone,
B geliyorsa diğer yöne dönüyordur

Öyle bir kontak olduğunu sanmıyorum ama petek teknolojiyi arayıp öğrenebilirsin.

Arkadaşlar konuya olan ilginiz ve cevaplarınız için tşk'ler.
Fatek özel sistem bitleri, word'lerini inceledim. O listede istemiş olduğum bilgi, yani enkoderin dönme yönünün verildiği özel bir register yoktu. Ben yinede böyle bir registerin olmasına yüksek ihtimal verdim çünkü; Plc palsleri sayarken dönme yönünü biliyor ve dönme yönüne göre ilgili registerinin değerini azaltıp, artırılıyor. Mantıken bu bilginin bize hazır sunulduğunu düşünmüştüm.
Neyse Fatek'le yazışmam neticesinde anladım ki böyle bir register yok.
Fatek'e gönderdiğim mesaj, gelen cevap ve örnek dosya aşağıdadır iyi günler tşk'ler...

Dear Expert;
I am reading incremental encoder with HSC (A phae/B phase).
Is there special memory for direction of rotation of the encoder ?
For example; Encoder is turning.
if M19xx=1 then Enkoder is turning at CW.
if M19xx=0 then Enkoder is turning at CCW.
Thanks.
idris YALÇINKAYA

Dear Sir,
No, it doesn't have this signal for use, you can write the application program to detect the direction from the encoder input counting.
There is one example program for circular (0~359) motion detection of the direction, please refer to this program for reference.
Best regards,
H.N.Wang

Ekli dosyalar

• DT-FWD-BWD-0.zip
    2.9 KB · Görüntüleme: 62
Z gelmeden geri dönüyorsa ?

A-B iki adet oluşu (90 derece faz farklıdır) , dönüş yönünün tespiti içindir ..

Bu durumu tespit etme zorunlulugunuz varsa amacınız tur saymak değil pozisyonu her durumda bilmek demektir.
İhtiyacınız buysa incremental değil absolute encoder kullanmalısınız

[MENTION=24058]iasl[/MENTION]an , aşağıdaki linki inceleyin.
Daha ayrıntı gerekirse anahtarınız " quadrature encoder " dir.

How to use a quadrature encoder | Let's Make Robots!

Logic kapılarla yön biti elde eden devreler olduğu gibi bu iş için üretilmiş HPxx gibi chipler var.
Her hangi bir mcu ile kolayca yön tespiti yapılabilir.
Lakin arkadaş plc için sormuş.
Bir mcu nun yaptığını bir plc daha kolay yapacaktır , uygun dilde uygun satırları yazınca...

Evet , absolute encoderler daha doğru sonuç verirler çünkü quadrature encoderlerin başlangıç için referansa ihtiyacı vardır yani bir tam tur atıp bir kez Z gördüğünde artık enerji kesilmediği sürece absolute encoder gibi iş görür.

Sayın 05idris,
Bu tip durumlarda kendi kullandığım basit bir yöntem var.
Encoder saga dönerken count artıyor, sola dönerken azalıyor farzedelim.
Dön komutu ile beraber mevcut count degerini bir register degerine atıyorum. 200ms ( daha dusujk bir değerde olabilir ) sonra yeni count degerini başka bir register değerine atıyorum ve bu 2 register değerini karşılştırma yapıyorum. Yeni deger eski değerden buyukse saga dönüyordur, değilse sola dönüyordur. Bukadar basit.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri