Encoder

Merhaba değerli abilerim. encoderle ilgili pek bilgim yok yardımcı olursanız memnun olurum. bu encoder kaç puls üretiyor?
encoderin puls değerine göre kac santim dönüyor böyle birşey varmı. misal 100 puls ürettiğinde 2 cm ilerler. A ,B Kanalı kaç puls üretiyor ayrı ayrı. teşekkürler.
9eaebcb1-322a-45b4-acb2-9c05e005c9e5.jpg

1 turda 100 pulse üretiyormuş.
Enkoderin mili 1 tur döndüğünde kaç cm mal geçiyorsa o kadar.

Encodru tahrık ettıgnız, mil, kasnak vs. göre yazacagı cm, değişir. Mesela, elındekı encodr'a çapı, 15.4 mm. olan bir kasnakla tahrık eder, döndürrüseniz, ıkı devırde, 100 cm yazar. tabii, sayıcıdan menulerı ayarlamanız koşulu ile. (15.4 x 3.14 = 50 cm X 2= 100 cm.

Encoder dönmez, dışarıdan tahrik ile döndürülür.

1 tur döndürülünce 100 pulse üretiyor.

Sizin mekanik yapınızdaki kayış, dişli vb oranlarına göre ölçüm hesabınız değişir.

Encodru tahrık ettıgnız, mil, kasnak vs. göre yazacagı cm, değişir. Mesela, elındekı encodr'a çapı, 15.4 mm. olan bir kasnakla tahrık eder, döndürrüseniz, ıkı devırde, 100 cm yazar. tabii, sayıcıdan menulerı ayarlamanız koşulu ile. (15.4 x 3.14 = 50 cm X 2= 100 cm.
hocam siz tecrübeli birine benziyorsunuz size özel bir sorum olacak ben kendimi otomasyon , plc üzerine geliştiriyorum bana tavsiye edeceğiniz program veya b-herhangi başka birşey varmı teşşekürler.

hocam siz tecrübeli birine benziyorsunuz size özel bir sorum olacak ben kendimi otomasyon , plc üzerine geliştiriyorum bana tavsiye edeceğiniz program veya b-herhangi başka birşey varmı teşşekürler.

Benim nacizhane tavsiyem, ilk önce elinizdeki şeyi yada nasıl kullanacağınızı birilerine sormadan önce, açın Google da araştırma yapın, bence ileride ki meslek hayatınızda çok lazım olur.

Selamlar Saygılar

Benim nacizhane tavsiyem, ilk önce elinizdeki şeyi yada nasıl kullanacağınızı birilerine sormadan önce, açın Google da araştırma yapın, bence ileride ki meslek hayatınızda çok lazım olur.

Selamlar Saygılar
[/QUOT
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim . Bu sorduğum soruyla ilgili bilgim vardı hocam ama olurda farklı bir şey öğrenirim diye forumada atmak istedim .Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,183
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri