İnverter klima nasıl 7/24 tam yükte çalıştırılır ?

igotek

Üye
Merhaba,

24000btu Beko
24000btu Altus
24000btu ECA
24000btu Gree
24000btu Samsung

Bu yukarıda yazdığım klimalardan kullanıyorum. Tamamı inverter duvar tipi split klima. Soğutma ile ilgili sıkıntım var. Yetkili servisler bu konuda yardımcı olamadı. Bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Yaşadığım şehirde gündüzleri minimum dış ortam sıcaklığı ortalama 30 derece üzerinde. Akdeniz bölgesi ve deniz kenarı olduğu için de yüksek nem var.

15m2 kuzey cepheye bakan oda. Hiç pencere yok. Tek cephe duvar güneş görüyor. Üçüncü kat.

Burada toplamda 6kw elektrik tüketen cihazlar çalışıyor. Sistem odası. Şerbetler çalışıyor. Cihazlar çalıştığı sürece ısı üretiyor. Cihazların zarar görmemesi için ortam ısısını düşürmek gerekiyor.

24000btu klimalar 7kw’ye kadar elektrik tüketimi yaparak çalışan cihazları soğutmada yeterli diye biliyorum. Bu yüzden 24000btu klima yeterli olur diye düşündüm.

Klima 18 dereceye set edilmiş ve en yüksek fan açık.
Klimanın ağzından ölçtüğüm sıcaklık 11 derece.
Ancak içerisinin sıcaklığı 30-31 derece.
Klima odada tam ortada. Cihazlar ise yere sıfır konumda ve cihazların toplam yüksekliği 45cm, genişliği 45cm, uzunluk ise klimanın sapına ve soluna birer metre olacak şekilde konumlandırılmış.

Klimanın enerji tüketimine baktığımda 900W-1100W arası değişen değer görüyorum. Klimanın hızlı soğutmasını açtığımda tüketim değeri 1200W civarı oluyor.

Klimanın teknik bilgilerine baktığımda modeline göre değişmekle beraber tam yük altında 2000W-2500W arası tüketim yapması gerektiğini gördüm.

Yetkili servisi çağırdığımda 24000btu klimanın 6kw elektrik tüketimi olan elektronik cihazların ısısını soğutabilmesi gerektiğini söyledim. Üstelik kuzey cephe ve cam yok ki geceleri de aynı durumu yaşıyorum.

Beko ve Altus servisi aynı, Gree ve ECA servisi farklı firmalar. Her üçü de soruna çözüm bulamadı ve teknik bir açıklama yapamadı.

Klimanın elektrik tüketimine bakarak son devirde çalışmadığını ve son devirde çalışır ise 2000W üzeri elektrik çekmesi gerektiğini ve bu durumda yeterli soğutmayı yapabileceği görüşünü savunuyorum.

Bu durumda ne yapmalıyım ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
iklimlendirmeden önce ilk yapmanız gereken şey izolasyondur. Siz bu basamağı atladınız anladığım kadarı ile. İzolasyon düzgün yapılmadığı sürece soğutma problemli ve maliyetli olacaktır.

24000 btu cihaz sogutma sistemi dizayn şartlarında yaklaşık 7 kW/h sogutma yapabilir. Sizin cihazlar 6kW/h isi uretiyor ise ve dış ortamdan da bir miktar isi kazancı olacağını da ongorursek ucu ucuna yetecektir. Belki de yetmeyebilir.

24000 btu bir cihaz tam yükte yaklaşık 2 kW/h ile 2.5 kW/h civarında Elektrik harcayacaktir.

Bu cihazin tam yüke çıkmama sebebi ufledigi havanın dar alandan tekrar geri geliyor olması olabilir. Sizden ricam iç ünitenin on panjurunu açın. Sag taraftaki filtresi sökün ve altında göreceğiniz isi sensorunun olduğu yerden sicaklik ölçümü yapın. Kac derece olctugunuzu buraya yazın. Cihazin set sicakligini da yazın.

Bazı markalar buyuk cihazların uzun süre tam yükte çalışmasından sa kısa süre tam güçte çalışıp eko modda devam etmesini enerji tasarrufu yapmak için programlanmış olabilir. Siz yüksek güç moduna aldığınızda sistem programı ve oda sensorunden gelen bilgiyi pas geçip bir sure tam yükte çalışıp sonra eko moda geçiyor olduğunu düşünüyorum.

Cihazin frekans sürücüsü uzun süre tam kapasite çalışmaya uygun mu bilmiyorum ama iç ortam sensorunu aldatarak yada modifiye ederek yüksek güçte çalışması sağlanabilir düşüncesindeyim.

Önce yukarıdaki ölçümleri yapın. Sonra detaylı yazisiriz. İlgili markalarla görüşüp bu klimayı sistem odası için kullanacağınızı belirtin. Bazi markalar hem kışın sogutmada çalışmak için hemde yazın tam kapasite çalışmak için farklı yazılımlara sahip iç ünite karti uretiyor olabilir. En büyük sıkıntılardan biri enerji kesilip gelmesinde klimanın kapanma durumu gibi sorunlar olabilir.

Odada bulunan cihazlarını ile ilgili detay verirseniz çözüme daha kolay yaklaşabiliriz. 6kw elektrik tüketmek ile 6kw ısı üretmek arasında cihaza göre epey fark var. İnverter klima kullanmak iyi bir seçim değil. Zira kendi üflediği havayı emerse ortamı soğumuş kabul ederek kapasitesini düşürecektir. Bitcoin madencilik sistemi kurulan 2 metrekarelik bir odayı 18000btuh kapasitedeki klima yetersiz görünüyordu. Cihazların fanlarının emme yönünü düzenleyerek daha serin bir ortam elde etmiştik. Cihazlarınız ne olursa olsun fanlarının emiş ve üfleme yönü önemli. Cihazlarınızla ilgili detay verirseniz klima dışında daha verimli soğutma sağlayacak sistemler bulunmakta.

Odanızın ebadlarına göre, klımalar, genıs duvarda mı, dar duvardamı.

24000 btu cihaz sogutma sistemi dizayn şartlarında yaklaşık 7 kW/h sogutma yapabilir. Sizin cihazlar 6kW/h isi uretiyor ise ve dış ortamdan da bir miktar isi kazancı olacağını da ongorursek ucu ucuna yetecektir. Belki de yetmeyebilir.

24000 btu bir cihaz tam yükte yaklaşık 2 kW/h ile 2.5 kW/h civarında Elektrik harcayacaktir.

Bu cihazin tam yüke çıkmama sebebi ufledigi havanın dar alandan tekrar geri geliyor olması olabilir. Sizden ricam iç ünitenin on panjurunu açın. Sag taraftaki filtresi sökün ve altında göreceğiniz isi sensorunun olduğu yerden sicaklik ölçümü yapın. Kac derece olctugunuzu buraya yazın. Cihazin set sicakligini da yazın.

Bazı markalar buyuk cihazların uzun süre tam yükte çalışmasından sa kısa süre tam güçte çalışıp eko modda devam etmesini enerji tasarrufu yapmak için programlanmış olabilir. Siz yüksek güç moduna aldığınızda sistem programı ve oda sensorunden gelen bilgiyi pas geçip bir sure tam yükte çalışıp sonra eko moda geçiyor olduğunu düşünüyorum.

Cihazin frekans sürücüsü uzun süre tam kapasite çalışmaya uygun mu bilmiyorum ama iç ortam sensorunu aldatarak yada modifiye ederek yüksek güçte çalışması sağlanabilir düşüncesindeyim.

Önce yukarıdaki ölçümleri yapın. Sonra detaylı yazisiriz. İlgili markalarla görüşüp bu klimayı sistem odası için kullanacağınızı belirtin. Bazi markalar hem kışın sogutmada çalışmak için hemde yazın tam kapasite çalışmak için farklı yazılımlara sahip iç ünite karti uretiyor olabilir. En büyük sıkıntılardan biri enerji kesilip gelmesinde klimanın kapanma durumu gibi sorunlar olabilir.

24000btu klimanın tam yükte çalışırken 2000W-2500W arası tüketim yapması gerekiyor.
Ama klimanın tüketim değeri 1200W değerini geçmiyor.

İçerisi 31 derece olduğu için ve klimadan 18 derece set edildiği için klimanın tam yükte çalışması gerekiyor.
Söylediğiniz gibi klimanın üst sağ kısmında sıcaklık sensörünü buldum.
Oradan ölçüm yaptığımda ise 27 derece olduğunu gördüm.
Bu şartlarda klimanın tam yükte çalışması ve 2kw üzeri elektrik çekerek dış motorun deli gibi çalışması gerekiyor.

Alan 15m2 olduğu için dar bir alan evet doğru. Ancak içeride iki adet çalışan gpu mining rig var. Odada sıcaklık yayacak başka birşey yoktur. Odada pencere yoktur. Pencereyi iptal ederek tuğla ördük. Sadece iç kısımdan erişilebilen kapısı var. Klima kendi üflediği havayı çekiyor olsa dahi içeriisi o kadar sıcakken illa ki sıcak havayı çekecektir.

İç ortam ısı sensörünü kablo ile uzatıp cihazların sıcak hava üflediği yere koymayı düşünüyorum. Kullanılan kablo özel bir kablo mu yoksa standart hoparlör kabloları iş görür mü ?

Bu arada cihazların üzerinde haricen fan var, sürekli üzerinden taze hava akışı sağlıyorum.
Odada bulunan cihazlarını ile ilgili detay verirseniz çözüme daha kolay yaklaşabiliriz. 6kw elektrik tüketmek ile 6kw ısı üretmek arasında cihaza göre epey fark var. İnverter klima kullanmak iyi bir seçim değil. Zira kendi üflediği havayı emerse ortamı soğumuş kabul ederek kapasitesini düşürecektir. Bitcoin madencilik sistemi kurulan 2 metrekarelik bir odayı 18000btuh kapasitedeki klima yetersiz görünüyordu. Cihazların fanlarının emme yönünü düzenleyerek daha serin bir ortam elde etmiştik. Cihazlarınız ne olursa olsun fanlarının emiş ve üfleme yönü önemli. Cihazlarınızla ilgili detay verirseniz klima dışında daha verimli soğutma sağlayacak sistemler bulunmakta.
Cihazlar açık kasa ama üzerlerinde extra fan takılarak sürekli taze hava geçişi olmasını amaçladık. Bir üstteki possta resim ekledim.
Odanızın ebadlarına göre, klımalar, genıs duvarda mı, dar duvardamı.
Klimanın montajı odanın geiş duvarında odayı ortalayacak şekilde yapıldı.

Ekli dosyalar

• index.jpg
    index.jpg
    178.6 KB · Görüntüleme: 50
  • index2.jpg
    index2.jpg
    226.6 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
Şu şartlarda beklenen performansın yarısını bile vermemesi normal. Klimanın üflediği toplam havanın ne kadarı cihazlara etki ediyor? Tam yükte sürekli çalışsa bile klimanın üfleyeceği hava +5 derecenin altına inmez.
Bildiğim kadarı ile cihazların verimli çalışabilmesi için 35 ile 55 derece arasında olması gerekli. Dış ortam sıcaklığı 40 derece kabul edersek su soğutma sistemi kullanman hem daha ekonomik hemde gereksiz detaylarla uğraşmasın.

Şu şartlarda beklenen performansın yarısını bile vermemesi normal. Klimanın üflediği toplam havanın ne kadarı cihazlara etki ediyor? Tam yükte sürekli çalışsa bile klimanın üfleyeceği hava +5 derecenin altına inmez.
Bildiğim kadarı ile cihazların verimli çalışabilmesi için 35 ile 55 derece arasında olması gerekli. Dış ortam sıcaklığı 40 derece kabul edersek su soğutma sistemi kullanman hem daha ekonomik hemde gereksiz detaylarla uğraşmasın.
Ekran kartları için su soğutma sistemi kurmayı bilen içkimseyi bulamadım malesef

Ekran kartlarındaki herhangi bir alüminyum soğutucunun resmini ve genişlik be yükseklik ölçülerini göndermen mümkün mü?

Yada nasıl yapılacağını tarif edeyim en iyisi. En az 3 mm kalınlığında bakır ya alüminyum levhayı (bakır daha iyi) kartın soğutucusuna uygun ebatlarda kesip karta monte edilecek uygun delikler delinir. Bir tarafına kartta soğutulması gereken komponentler gelecek diğer tarafına ise levha ile aynı malzeme olan boruyu levhaya uyumlu şekil verilerek levhaya kaynatılarak sabitlenir. Alüminyum levha ve boru kullanırsan tig kaynağı ile kaynatmak gerekir. Çapı 10mm boru kullanırsan uçlarına 1/8 diş çektirerek piyasadaki standart pnomatik hortum soketlerini kullanabilirsin. Kartlara monte edip hortumlarla birbirine paralel bağlarsan geriye yalnızca pompa ve suyu soğutmak için kullanacağı üniteyi temin etmek kalır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri