encoder sayma sorunu

Konu başlığını görünce ilgimi çekti ve hemen girdim. Encoderler hakkında hiç bir bilgim olmamasına rağmen acayip ilgimi çekti. Yoldan geçen sapıklarımı sayıyor diye merak ettim. Gecenin bu saatinde beni çok güldürdün beyazkurt27 arkadaşım. Allah da seni güldürsün. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar inşaallah yardımcı olurlar. Aramıza hoş geldin.

konu dahada ilgiç olmaya başladı

bahsettiğim encoder flim encoder herhangi bir elektrik baglantısı yok
sadece okuyucu gözle teması var sayacı da pc de kullanılan programında

sn.kasimyilmaz kardeşimizinde söylediği gibi daha çok detay vermen gerekecek en azından bir resim falan sn.beyazkurt27

ŞEF'im ben de cok güldüm..:) katılıyorum sana yoldan geçen sapıkları sayıyor galiba..sapık da çok ya bizde saya saya sapıtmıştır haliyle..

sn.beyazkurt27 lütfen enkoderinizin resmi veya broşürü gibi bir şeyi verin, bende çok merak ettim film enkdoeri

Bu arada güldürmekle beraber :D Tek kelimeyle ancak bukadar etkili anlatılır.(Sapık=Değerinden sapan ya da bildiğmiz sapık) Tebrikler

Öneri olarak:

Öncelikle sorun her zaman istenen son konumda durmaması ise (10000 sayması gerekirken10305-10545) örneğin burda durması gereken konumdan 305-545 geçmiş, bu fazlayı enkoder okumuş.

peki pc de siz (10000+305) görüyorken, kafanın konumu da gerçekten pc nin gösterdiği gibi (10000+305) te ise; (Sanırım burası son limit, sıfırlama noktası)

Limit sivici tarzı bir parça muhakkak vardır bu siviçin kaymış olma olasılığı yüksek.( hareketli aksam ya da kenarda olabilir)

Zira sorununuz encoderinizin hatalı sayması ya da sitemi hareket ettiren (Servo motor olma olasılığı çok yüksek) motor ve motorla alakalı aksamlar (Kablolar, mekanik kısımlar...) olsa.
Çıkartılan desenlerde bozulma üst üste gelme gibi problerde yaşamanız gerekir.

saygılarımla

abuzettin20 ' Alıntı:
Öneri olarak:

Öncelikle sorun her zaman istenen son konumda durmaması ise (10000 sayması gerekirken10305-10545) örneğin burda durması gereken konumdan 305-545 geçmiş, bu fazlayı enkoder okumuş.

peki pc de siz (10000+305) görüyorken, kafanın konumu da gerçekten pc nin gösterdiği gibi (10000+305) te ise; (Sanırım burası son limit, sıfırlama noktası)

Limit sivici tarzı bir parça muhakkak vardır bu siviçin kaymış olma olasılığı yüksek.( hareketli aksam ya da kenarda olabilir)

Zira sorununuz encoderinizin hatalı sayması ya da sitemi hareket ettiren (Servo motor olma olasılığı çok yüksek) motor ve motorla alakalı aksamlar (Kablolar, mekanik kısımlar...) olsa.
Çıkartılan desenlerde bozulma üst üste gelme gibi problerde yaşamanız gerekir.

saygılarımla

Merhaba arkadaşım konu ile ilgili olarak gerçi öneri mahiyetinde konunun özetini abuzettin20 arkadaşım zaten yorum olarak söylemiş. 10000 dediğin referans noktasını enkoder 10305 te aldı ise; kafanın konumunda da son limit noktası olarak görmüştür! Encoderin mantığıda senin referans olarak pals aldığın nokta şeklindedir. Encoderin birde farklı kombinasyonlar içinde de senin tabirin olarak sapıtması mümkündür! Fakat bu durumlardan da mühim olan yani kullanılan servo motorun ve motorla ilgili olan diğer elamanlar ile ilgili olarak da bazen böyle anormal durumlar görebilirsin. Sana tavsiye olarak küçük bir önerim var. Bağlantısı olan pc nin ve de makinenin çalışabilirlik kontrolünü yapman veya yaptırman olacak. Yoksa encoderin seni gereksiz masraf ve ziyan içine düşürebilir. Sevgi ve saygılarımla!...

slm
kasım yılmaz ve abuzettin 20
arkadaşlar önerilerinize ve tesbitlerinize tşk makinanın kafası
servo driver le çalışıyor servo driverin üzerinde LİMİT-GAİN-DAMP
ayar dügmeleri var limit ayarını deneme yanılma yoluylamı yoksa bir
ayar mantıgına göremi yapacagım( gain damp ve limitin servo driver üzerindekifonksiyon etkileri nelerdir)
saygılar

servo driverin modeli db810 dur

Fabrikamızda kulandığımız yaklaşık 10 ton civarında bir yükü ileri-geri hareket ettiriyoruz. Hareket mesafesi ise encoderla okunuyor. Fakat yükün ataleti çok büyük olduğundan yaklaşık olarak 1.500.000 encoder pulsundan geri gelmesi gerekirken 1.700.000 e kadar gidip öyle geri gelebiliyor. Fakat bu hata payı bizim toleranslarımızın içinde ve kabul edilebilir bir hata.. Sende senin sisteme bu gözle bakabilirsin. Daha önce tam 10000 durduğunu gözlemlemişmiydin. Konrol cihazının çevrim süresinin artması veya yükün ataletindek değişim bu duruma neden olabilir. Daha önce çalışan bir sistem düzgün çalışmıyorsa değişen birşey olup olmadığına bakabilirsin
İnşallah kısa zamanda problemi çözersin.

encoderler başka etkenlerdende sayma görevini yerine getiremez mesela mekanik bir sıkışıklı encoderi etkiler manyetik bir etki etkiler

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri