SONY TRİNİTRON KV-1485P TV DE GÖRÜNTÜ SORUNU

mtrc

Üye
Ony trinitron kv-1485p ilk açıldığında tv fönksiyonunda iken görüntü ve ses sorunu yok fakat aradan 1 dakika gibi bir süre geçtiğinde ses hışırtılı görüntü ise dalgalı ve renkler kayboluyor sanki kanal ayarı bozulmuşta bulmaya çalışıyormuş gibi durum yaratıyor. A/v siviçi av durumuna aldığımda kameradan göüntü izlerken herhangi bir anormallik yok herşey normal. Tv kapatıp yaklaşık yarım saat bekledikten sonra tekrar açtığımızda başlangıçta herşey normal olmasına rağmen kısa bir süre sonra yukarıda bahsettiğim durum tekrarlıyor. Tuneri değiştirmeme rağmen arıza devam ediyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımın yapılması gereken bilgileri verirlerse memnun olurum selamlar

Ony trinitron kv-1485p ilk açıldığında tv fönksiyonunda iken görüntü ve ses sorunu yok fakat aradan 1 dakika gibi bir süre geçtiğinde ses hışırtılı görüntü ise dalgalı ve renkler kayboluyor sanki kanal ayarı bozulmuşta bulmaya çalışıyormuş gibi durum yaratıyor. A/v siviçi av durumuna aldığımda kameradan göüntü izlerken herhangi bir anormallik yok herşey normal. Tv kapatıp yaklaşık yarım saat bekledikten sonra tekrar açtığımızda başlangıçta herşey normal olmasına rağmen kısa bir süre sonra yukarıda bahsettiğim durum tekrarlıyor. Tuneri değiştirmeme rağmen arıza devam ediyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımın yapılması gereken bilgileri verirlerse memnun olurum selamlar

Merhabalar.
eğer yanlış hatırlamıyorsam,tuner'in yanında kibrit kutusu büyüklüğünde IF (arafrekans) kutusu olacak.bu kutuyu ana devreden sökün,kapaklarını açıp ''tüm '' lehimleri yeniden yapın,düzelecektir.farklı bir şase ise resim yükleyin bakalım.kolay gelsin.

tuner veya ara frekans katındaki kondansatörün birinde kısa devre oluşuyor gibi görünüyor durum. en pratik yol tv 5-10 dakika çalıştırın sonra kapatıp elektriğini kesin elinizle bu katlardaki aşırı ısınan kond varmı kontrol edin (elinizi sadece plastik kılıflarına değdirin)aşırı ısınanı değiştirirseniz sorun çözülür.yada kapasitemetre ile kontrollerinizi yapın imkanınız varsa kolay gelsin...

KV-1485.jpgHakan ve Semih Bey sizlerin mesajlarını okumadan Tv üzerinde çalışma yaparken yeni bir arızayı istemeyerek ve neden olduğunu anlam veremediğim şekilde arıza mevcut durumundan daha kötü hale geldiğini düşünüyorum. Meydana gelen olay şemada C851 ve C852 nolu kondansatör uçlarında voltaj ölçümü esnasında ölçüm aletinin uçlarını yanlış yerlere temas etmemeye özen göstermeme rağmen c851'in + ucu ile şase arasında 200 Volt olduğu belirtilen yerde voltajın 106 V gibi düşük olduğunu ve C8532 in uçları arasında 1000 volt olması gerekirken 850 volt olduğunu görmem esnasında bir ara multimetrenin bir ucu c851 'in - ucuna diğer ucunu şase olarak değerlendirdiğim video jakının dış kısmı ile ölçme yapayım derken ani bir voltaj atlaması sonucu ekranda renkler soluklaşarak daha çok beyaz tona yakın oluşan görüntü ve sanki arka planda tv yayının soluk hali görünür pozisyona geldiğini ve horizantal olarak çizgiler olduğunu belirmek isterim. Şu anda o bölgedeki tüm kondansatörleri yenilememe rağmen değişiklik olmamıştır. Ayrıca IC601 (STR S 6307)nin soğutma plaketine ısı kontrolü yapmak için elimi değirdiğimde çarpıldım. Bu durumunda neden oluştuğunu bilginiz varsa belirtirseniz memnun olurum.

Sanıyorum arızayı yanlış yerlerde aramışsınız.200v rgb sürücü devresinin çalışma voltajıdır.1000v ölçmeye çalıştığınız yer horizontal çıkış devresidir,burada yüksek frekans olduğundan voltaj ölçümü yapılamaz,voltaj atlaması olması gayet normal.ancak bu esnada neyi bozduğunuzu tahmin etmek zor.şema olmadıgı için fazla yorum yapamıyorum.str bir voltaj reğülatörüdür el sürmenizi tavsiye etmem.gönderdiğiniz şema çok küçük,varsa tam şema yükleyin yardımcı olmaya çalışayım.kolay gelsin.

Hakan bey haklısınız 200 v red ,greeen,blue devresinin voltajı şu anda 106 v olarak okumaktayım. Horizantal çıkış (H.OUT)devresindeki 2sd1877 transistörünü ve str 6307 yi ayrıca Video out LA7830 chip 'in değiştirdim . Sonuç aynı şemanın tamamını gösteren şemayı aşağıdaki linkten alabilirsiniz. Ben bu foruma şemayı yükleyemedim. Service Manual free download,schematics,datasheets,eeprom bins,pcb,repair info for test equipment and electronics Görüntü daha önce belirtiğim gibi beyaza yakın A/V modunda da mavi ekran olacağına beyaza yakın görünüm veriyor.

ölçüm yapmadan arızayı ancak tahmin edebiliriz kroma katına zarar vermişsiniz gibi görünüyor durum burdaki direnç diyot ve ent bi kontrol edin derim kolay gelsin...

Öncelikle RGB nin sağlam olduğundan emin olun.sürücü transistörlerinin ve devresindeki tüm direnç ve diotları sökerek ölçün.tüp kartına gelen RGB uclarını takip ederek RGB CROMA devresini bulun.muhtemelen bir entegre tarafından sürülüyordur.yol üzerinde ölçebildiğiniz her şeyi kontrol edin.son ihtimal entegrenin bozulmuş olabileceğidir.entegreyi bulabiliyorsanız değiştirin,yada bir tamirciden destek almanızı tavsiye ederim.kolay gelsin.

Hakan ve semih arkadaşım tavsiye ettiğiniz işlemleri yapmak için şu bu konuda vaktim olmadığından size cevap yazamadım. TV şimdilik beklemeye aldım ama en kısa zamanda bakacağım. Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri