elektrikli süpürge motorundan kompresör yapma

DGN FRT

Usta Üye
Arkadaşlar mrb..Elektrikli süpürge motorundan kompresör yapanlar var mı? Tecrübelerini bizimle paylaşabilir mi? Elimde bir elektrikli süpürge var..Onun motorundan yapıcam.. Koyun şişirmek için kullanıcam;)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
muhtemelen olmaz çünkü bastığı havayı geri almaması gerek gücü yeterli olmaz ve oldukça zorlanır ve kötü son motor yanar.

yapanlar var diye duydum..ama sağlıklı olmazsa onu bilemem..tecrübem yok..

Sn.DGN FRT;sizin duyduğunuz özellik,bazı makinelere mahsus "hava üfleme fonksiyonu" dur.Bu fonksiyonla örneğin,bir sprey şisesindeki tarım ilacı,ddt,sinek ilacı,esans,vb.maddeleri,sulu olarak istenilen yüzeye makineden gelen basınçlı havayla püskürtebilirsiniz.Ancak makineden gelen bu havanın önüne hiç şişirilmemiş sert bir balon koyarsanız eğer bunu şişirme işini yapamaz.Çünkü makinenin belirli bir mmSS (Milimetre su sütunu) basınç değeri vardır,bir kompresör gibi yüksek basınç bundan alınamaz.

Dediğiniz işlemi,yani bir bisiklet pompasının işlevini bu motorlar hiç yapamazlar.Önüne bir engel konup da,makinenin çıkış menfezi kapalı gibi motor,kendi içinden by-pass yaparak kendi ürettiği ısıyla aşırı ısınıp yanabilir.Belirli bir aralığa kadar kısılma şartıyla,hava hızı arttırılarak değişik fikirlerde (Örneğin pc'nin anakartındaki inatçı tozların sökülüp atılmasında,dar ve elin giremeyeceği aralıklara yüksek hızlı bir hava jeti uygulayarak,buradaki kirlerin,yabancı maddelerin çıkarılmasında,vb.) bundan faydalanılabilir.Ancak bir emme-basma pompa (Bisiklet pompası) gibi,belirli barlardaki yüksek basıncı uygulayamaz,bir otomobil lastiğini yine şişiremez.

Bunu elektrikli motorla yapan,12 voltla çalışan ve lastik şişiren kompresörler özel olarak da vardır.Ancak onunla belirli yüksek basınçtaki sıkıştırılmış havayla bu işlemi yapabilirsiniz.Oysa bu süpürgelerin havası,belirli basınçta mutlaka üflenecek şekilde basınç verir sonuç olarak,bir şey şişirmeye kalktığınızda kendi içinden by-pass ettiği havayla motor ancak kendini ısıtır,yani zor bir şeyi şişirmede de başarılı olamaz.Kolay gelsin.

buzdolabı motorundan kompresör yapıldığını biliyordum ama
elektrik süpürgesinden ilk defa duyuyorum
elektrik süpürgeleri vakum yapar

Sn.DGN FRT;sizin duyduğunuz özellik,bazı makinelere mahsus "hava üfleme fonksiyonu" dur.Bu fonksiyonla örneğin,bir sprey şisesindeki tarım ilacı,ddt,sinek ilacı,esans,vb.maddeleri,sulu olarak istenilen yüzeye makineden gelen basınçlı havayla püskürtebilirsiniz.Ancak makineden gelen bu havanın önüne hiç şişirilmemiş sert bir balon koyarsanız eğer bunu şişirme işini yapamaz.Çünkü makinenin belirli bir mmSS (Milimetre su sütunu) basınç değeri vardır,bir kompresör gibi yüksek basınç bundan alınamaz.

Dediğiniz işlemi,yani bir bisiklet pompasının işlevini bu motorlar hiç yapamazlar.Önüne bir engel konup da,makinenin çıkış menfezi kapalı gibi motor,kendi içinden by-pass yaparak kendi ürettiği ısıyla aşırı ısınıp yanabilir.Belirli bir aralığa kadar kısılma şartıyla,hava hızı arttırılarak değişik fikirlerde (Örneğin pc'nin anakartındaki inatçı tozların sökülüp atılmasında,dar ve elin giremeyeceği aralıklara yüksek hızlı bir hava jeti uygulayarak,buradaki kirlerin,yabancı maddelerin çıkarılmasında,vb.) bundan faydalanılabilir.Ancak bir emme-basma pompa (Bisiklet pompası) gibi,belirli barlardaki yüksek basıncı uygulayamaz,bir otomobil lastiğini yine şişiremez.

Bunu elektrikli motorla yapan,12 voltla çalışan ve lastik şişiren kompresörler özel olarak da vardır.Ancak onunla belirli yüksek basınçtaki sıkıştırılmış havayla bu işlemi yapabilirsiniz.Oysa bu süpürgelerin havası,belirli basınçta mutlaka üflenecek şekilde basınç verir sonuç olarak,bir şey şişirmeye kalktığınızda kendi içinden by-pass ettiği havayla motor ancak kendini ısıtır,yani zor bir şeyi şişirmede de başarılı olamaz.Kolay gelsin.
saol binbaşı hocam...ben de yapmam o zaman...

Merhabalar arkadaşlar. Buzdolabı motorundan koyunları şişirmek için kompresör yaptım. Kaç yıldan beri kullanıyorum. Fakat şu anda malzemelerin oldugu dolapta yatıyor. Bir köyde buzdolabımızın gazı bittiği için ve motorumuza R12 gazı basılması gerekiyordu. Fakat bu gaz yasaklandıgı için gaz basamadık. Motorunu söktüm kompresör gövdeyi de hurdacıya 40TL'ye datmıştım.
Buzdolabı motoru çalıştığı zaman çok zayıf hava üflüyor fakat sıkıştırıldıgı zaman yani havanın kaçmayacağı yere basıldıgı zaman basıncı artıyor koyunu balon gibi şişiriyor. Yalnızca ağır ve de biraz beklemek gerekiyor. Bence koyun şişirmek için hiç de ideal bir yöndem değildir ekovat. Hem ağır hem bekliyorsunuz hem de elektrikle çalıştıgı için koyunu kestiğiniz yerde priz çok da uzakta olabiliyor. @DGN FRT ustamız bence piyasada ortalama 20 TL'ye satılan pompalar var. Hem hafif hem de anında koyunu balon gibi şişiriyor. Elektrik derdi de yok. Aşağıdaki ürün ben de var 1-2 dk içinde koyun balon haline geliyor. Şu an buzdolabı motorunu koyun şişirme de pek de kullanmıyorum. Madem konu kasaplık üzerine ben de yıllardan beri kesim yapan bir kişi olarak tecrübelerimi aktarayım dedim. Bunu anlatma sebebim elektrikli süpürgeye ekovat alternatif olarak öne sürüldüğü içindir. Saygılarımı sunarım.
262405.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri