Sarjlı süpürge Motor kartı üzerindeki kayıp komponent

khlaim

Üye
Arkadaşlar merhaba,
evimde kullandığım Electrolux 18V şarjlı süpürgemin kumandadan motora giden kabloda bir kopukluk vardı bu kabloyu değiştirmek için kasayı söktüm bu sırada sanırım motorun arkasındaki kart üzerinden bir komponent düştü, düşen şeyin ne olduğunu bilmiyorum bulamadım. Fotoğraftaki kırmızı ile çembere aldığım yerden düştü, D1 yazıyor sanırım Diyot olmalı burada,

çok ileri elektronik bilgim yok, ufak tefek ölçerim lehimlerim vs. o kadar. bu nedenle konuyu ustalarına sormam gerektiğini düşündüğüm için yazıyorum.

Şimdi bu eksik yere ne tür bir diyot takmalıyım ?

Ve asıl problem şu, fotoğrafta gördüğünüz + / - uçları kısa devre, nereden ölçersem ölçeyim devreyi tamamlıyor, bunun sebebi eksik olan parça olabilir mi ?motorda fiziksel hasar yok, hatta hiç sökmeseydim düzgün çalışıyordu zaten, bu haliyle elimde kaldı :(

Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• moto.JPG
    moto.JPG
    58.9 KB · Görüntüleme: 22
Bütün komponentler parazit önlemek için konulmuş. Kisadevre yoktur, arada motor var onu olcuyorsun. Diyot 1n4148 uf4007 1n4007 olabilir. cizgili kısım kırmızıya gelecek

Şahane, çok teşekkür ederim, akşam rastgele bir AC-DC adaptör üzerinden söktüğüm diyotu bağladım buraya ama çizgili kısımı sıyah tarafa, netice motor hareket aldığı anda çıt diye patladı diyot :) demek sorun bendeymiş

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri