Arnica Mila et14441 Elektrikli Süpürge Hız Kontrol Kartı

Elektrikli süpürgemi kontrol ettiğimde kartın arkasında resimdeki gibi yanıklar gördüm. Burada sorguladım elektronikçilerde ancak orada hiç parça olmadığını söyledi yani direnç vs yanmasından kaynaklı olmadığını söyledi. Motor hiç dönmüyor. Bu karttan elinde olan varsa fotoğrafını paylaşabilir mi. Yada sorunu yaşayan varsa eğer neden kaynaklı olduğu konusunda bilgi verebilir mi.

Bu konuda bilgi sahibi olup paylaşmak isteyen olursa hem bana hem de aynı sorunu yaşayacak kişilere yardımcı olmuş olacaktır. Şimdiden değerli yorum ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.
IMG_20201112_135717.jpg
IMG_20201112_135812.jpg
IMG_20201112_135843.jpg
IMG_20201112_135913.jpg
IMG_20201112_135928.jpg
IMG_20201112_135938.jpg

İşaretli yerlerde herhangi bir parça yok, dolayısıyla yanık yok, o yerler üst/başka model için yapılmış yerler. En donanımlı modelin kartını imal edip bütün versiyonlarda aynı kartı kullanırlar , böylece üreticiler minimum maliyet elde eder.
Elektrik bilgi/tecrübeniz nedir? Avometreniz var mı ?

Tecrübem var, ölçü aletim de var. Kontrol edebilirim. Motorda sıkıntı olması en büyük korkum

*Kart sökükken, elektrik kablosu boştayken ;
* Avometreyi 200mA kademesine alıp motor uçlarına tutunuz , o anda motor milini döndürünce hıza bağlı ekranda değişken rakamlar görürseniz, motor sağlamdır.
*Triyak, P2 trimpotu ve PKA yazan sensör uçlarını/sensörü kontrol ediniz.

Trimpot uçlarının kontrolünü nasıl sağlayacağım. Klasik bir potansiyometre gibi mi?

Bahsedilen noktalar yanık değil, SMD eleman sabitleme yapıştırıcısı :). Kart çok temiz ne yanigindan bahsediliyor diuordum. Kabloyu makarayi anahtarı kontrol edin, harici motoru test edin ona göre yol gösterelim.

Trimpot dediğiniz bildiğiniz direnç. Sadece verilen değer ile 0 arası istedigibiz aralikga sabitleme oluyor olması ek özelliğidir. Bu kartta bir seybyok gibi avometre ile fişten kablodan baslayarak ölçmeye başlayınız . Sigorta kontrolü yapın en son motora kadar ölçünüz bir yerde mutlaka referans besleme gerilimi yoktur. Tek tek bakılacak

Yaptığım incelemeler sonucu karttaki elemanlar sağlam görünüyor. Motorun uçlarını hem ölçü aletine bağladığımda değer görmedim hem de direkt elektrik şebekesine bağladığımda bir hareket görmedim. Sonuç olarak motorda arıza olduğuna kanaat getirdim. Motorun tamiratı için araştırma yapıyorum şuan. Bu husustaki tavsiyelerinize açığım.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri