Elektrikli Araba Projem için Hangi Motoru Kullanmalıyım?

anladım hocam bazı arkadaşlar dediğim fikri uyguladıklarını söylemişler ama neyse jeneratör işini rafa kaldırdık dediğiniz akü fiyatlarını araştırayım peki motor tavsiye edebilirmisiniz dc motor mu olmalı

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
otomotiv mezunu silvestir sanırım kıskanmış, aldırmayın, uygulamaya geçmesenizde kağıt üzerinde projenizi bi noktaya getirin. başarılar.

teşekkürler hocam arkadaşlar uygulamada pek şans vermiyorlar ama dediğiniz gibi kağıt üzerinde deneyeceğim yani bir jeneratörün ürettiği elektiriğin hangi tipteki ve güçteki motorları çalıştırabileceğini araştırıp ve motorların kaç kg yük taşıyabileceğini araştıracağım belki daha hafif portatif bir araç olabilir gerçek bir aracı bataryasız hareket ettiremiyeceğiz heralde

Sn. adem44 öncelikle cesaretinizden ötürü Sizi tebrik ediyor, İTÜ mezunu silvestir'i ise kınıyorum. Kınıyorum çünkü size saygısızlık etti, kınıyorum çünkü madem herşeyi biliyorsun nerde bizim yerli otomobilimiz, kardeşim (Bu sözüm İTÜ, ODTÜ vs. mezunu olupta hakkını vermeyen, vermeye çalışmayan herkesedir). Öyle itü mezunuyum diye kasılmakla olmuyor...
Gelelim konuya Sn adem44 ben elktrik teknikeriyim. (Rahat olun itü mezunu değilim.:) ) naçizane biligim ile söyleyeceğim Şudur ki; Bu işi Eski bir araba ile yapmak yerine üzerine koyacağınız ekipman ile bir insanı taşıyacak mukavemette mümkün olduğunca hafif bir şase tasarlayın (iki uzun demir yani :) ) sonra kabin kısmını plastik malzeme ağırlıklı olarak tasarlayın ki hafif olsun. Bunları kafanızda canlandırırken bir yandan da motor ve batarya araştırın... Bu şekilde hem daha ucuz hem daha işe yarar (tek kişilik şehir içi ulaşım arcı) bir şey yaparsınız gibime geliyor. Ha baktınız oldu işi ilerletip iki kişiliğini yapmak artık daha kolay olur.
Birde jenaratör işini unutun çünkü küçük güçte bir jeneratör hiçbir işinize yaramayacağı gibi (akşam yolda kaldığınızda sizi fark etsinler diye lambaları yakmanın dışında :) ) Hem ucuza seyahat derken, yakıt tüketimi daha pahalıya mal olur. Hemde araca getireceği ağırlık çok fazla olur.

Sn. adem44 öncelikle cesaretinizden ötürü Sizi tebrik ediyor, İTÜ mezunu silvestir'i ise kınıyorum. Kınıyorum çünkü size saygısızlık etti, kınıyorum çünkü madem herşeyi biliyorsun nerde bizim yerli otomobilimiz, kardeşim (Bu sözüm İTÜ, ODTÜ vs. mezunu olupta hakkını vermeyen, vermeye çalışmayan herkesedir). Öyle itü mezunuyum diye kasılmakla olmuyor...
Gelelim konuya Sn adem44 ben elktrik teknikeriyim. (Rahat olun itü mezunu değilim.:) ) naçizane biligim ile söyleyeceğim Şudur ki; Bu işi Eski bir araba ile yapmak yerine üzerine koyacağınız ekipman ile bir insanı taşıyacak mukavemette mümkün olduğunca hafif bir şase tasarlayın (iki uzun demir yani :) ) sonra kabin kısmını plastik malzeme ağırlıklı olarak tasarlayın ki hafif olsun. Bunları kafanızda canlandırırken bir yandan da motor ve batarya araştırın... Bu şekilde hem daha ucuz hem daha işe yarar (tek kişilik şehir içi ulaşım arcı) bir şey yaparsınız gibime geliyor. Ha baktınız oldu işi ilerletip iki kişiliğini yapmak artık daha kolay olur.
Birde jenaratör işini unutun çünkü küçük güçte bir jeneratör hiçbir işinize yaramayacağı gibi (akşam yolda kaldığınızda sizi fark etsinler diye lambaları yakmanın dışında :) ) Hem ucuza seyahat derken, yakıt tüketimi daha pahalıya mal olur. Hemde araca getireceği ağırlık çok fazla olur.

teşekkürler sn ertek haklısınız önce atv tarzı birşeyler yapmaya çalışsam iyi olur şuan motor araştırıyorum

Sevgili adem44, 2-3 gündür bu konuyu takip ediyorum. Görüyorum ki sorduğun soruya cevap hariç bir sürü yorum almışsın. Kimi destek verici kimi de şevk kırıcı yorumlar yapmış... Elektrikli arabalarda kullanmak üzere ülkemizde uygun bir motor bulmak maalesef imkansız... Ülkemizde elektrikli aracı ilk yapan vatandaşlarımızdan biri seri üretim düşüncesine girdiğinde; motor için İtalyan motor fabrikasından, yaptığı araç için daha uygun ve verimli bir motor tasarlamalarını istemişti. İtalyan firma bu isteği reddetti. Sebepler belli...
Aldığın yorumlara bakınca ben de bir yorum yapmadan geçemedim. İnsanın doğasında var. Önüne verilen seçeneklerden birini ya da birkaçını tercih etmek... Alternatif bir seçenek üretmek çoğu zaman ya akla gelmez ya da gerek görülmez... Demek istediğim şu: Okullarda verilen eğitimler öğrencinin önüne serilen geçmişteki tecrübelerin müspet sonuçlarıdır. Bunları ezberleyen herkes o okulun etiketiyle anılmaya başlar :) Okulun markasına göre de etiket değişiyor haliyle. Mühim olan o etiket değildir aslında. O okulun verdiklerini de göz önünde tutarak, verilenlerin dışına çıkabilmektir. Örnekle anlatmak istediğimi pekiştireyim : Bir küvet suyla doldurulmuştur. Size bir kova, bir tas ve bir de bardak verirler. Küveti boşaltman gerektiğini söylerler. Sizden öncekilerin hepsi kovayla küveti boşaltmak için uğraşmıştır. Eğer siz küvetin tıkacını çekmeyi düşündüyseniz size şapka çıkarırım... Kolay gelsin.

Dc motor olabilir

çünkü dc motor farklı devirlerde de aynı gücü verebiliyor

düşük devirleri kastetttim

veya servo motor da olabilir

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şimdiden kolay gelsin.Bıkmadan usanmadan daha iyi günler için...

Abi birde güneş panelini düşün istersen öle karmaşık bişey değil,biz üniversitede yapıyoz gayette gidiyo :))

merhabalar öncelikle ertek 68 isimli arkadaş a teşekkur ederim yazdıkları ve itü mezunu olmadığı için : )

adem hocam anladığım kadarıyla sizin temeldeki mesele kendinize has bi ulaşım aracı yapmak bana sorar sanız bir yerlerden örneğin motosikletçiler gibi :
hazır bir motor teymin edip bu motoru kullanarak kendinize has bi alet yapa bilirsiniz (muhtemeen atv motoru daha uygun olur) yani haberlerde liseli bi arkadaş yapmış hatta piknik tüpü bağlamış skutır motoruna hani günümüzde otomobil firmaları dahi diyer firmalara motor yaptıra biliyor sizde öyle düşünün motor haricinde diyer aksaam dış görüntü vs.. sizin eseriniz olsun ..
ha gelelim ikinci aşamaya diyelimki kendi aracınızı yaptınız zincirli bi motorla motorun dışındaki zinciri döndüren mekaniizmaya extradan bide elektrik li motor milini monte ettinizmi bence hybrid bi aracınız olmuş olur yazdıklarım hayal gücünden ve mantıktan ibarettir ben gerçekten istedikten sonra yapabileceğinize inanıyorum saygılar

Bu ülke neden adam olmaz biliyor musunuz, birşey olmayan kişiler pohpohlanır, havalara çıkarılır. Eğitimli sağduyu sahibi insanlar da dışlanır, sözü dinlenmez ondan. Vakumla çalışan bir motor yapmış bir gerizekalı, bunu da dinamoya takmış 3 volt üretiyor. Bu adamı birşey yapmış gibi tv ye çıkarıyorlar. Sonra adam vakum için 1000 watt elektrik süpürgesini çalıştırıyor. Herkes bakıyor ki küçük ampul yandı. Bir Allahın kulu demiyor ki bu 1000W süpürgenin tüketimi nereden gelecek, herkes alkışlıyor başarı diliyor.

Elektrikli araba yapacaksın Italyan motoruyla, Sharpın ürettiği güneş paneliyle yok Japonun Lityum bataryasıyla. Bu yerli araba mı oldu şimdi. Oldu olacak komple arabayı al, daha ekonomik olur.

Böyle tamirhanelerde buluş yapma devri 1800 lerde kaldı.

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri