elektrikli şofben sorunu

blackeyess

Üye
evimde yaklaşık 5 yıldır elektrikli şofben kullanıyorum.banyoda bir priz iptal edilmiş durumda şofben burdan elektriğe kablo ile direk bağlı aynı yerde kullanmadığımız termosifon da bağlı ve o termosifon için şofben den bağımsız bir sigorta var.Bu sigortanın şofben ile bir ilgisi açıp kapatmamın bir etkisi olmuyor.Son 4-5 aydır banyo sonrası bir plastik kokusu duymaya başladı ve şofbenin kablosunun banyodaki o bağlantı noktasından sigorta kutusunu eritmeye başladığını fakettim.Bağlantıları söktüm önce yara bandı sonra elektrik bandı ile tekrar sardım.Ancak aynı olay devam ediyor.sorun neden kaynaklanıyor olabilir?Daha önce böyle bir sorun yokken neden şimdi böyle bir problem yaşıyor olabilirim?Ayrıca prizde toprak hattı olmadığından nötr ile toprak birlikte bağlanmış ne yapmalıyım?

Öncelikle sigorta kutusu evin girişindekimi, yoksa şohbenin bağlı olduğu ayrı bir kutumu var?Eğer kutu ayrı ise içindeki sigorta değeri nedir?Büyük ihtimalle sigorta büyük değerli olduğu veya bozuk olduğu için atmıyordur.Yüksek akım nedeniyle devre ısınıyor.Eger kablo kesiti küçük ise kabloda yanabilir.Kabloda bir açık nokta var mı kontrol edin ?

Şofben için sigorta kutusundan 4mm^2 kablo ile yeniden elektrik çektirmeniz lazım. Eski prizin olduğu yerdeki kablolar kavrulmuştur komple değişmesi lazım kesiti 2,5mm^2 sigortası 16 Amper B tipi olmalı, daha sonra tekrar priz olarak veya termosifonla birlikte kullanabilirsiniz.

Isınma gevşek ek ve bağlantıdanda olabilir..

Gevşek ek,eski kablo tesisatı ve kablo kesitinin düşüklüğünden olabilir...ayrıca termostattaki ptc yide kontrol edin aşırı bozuksa plastik depo aşırı ısınmadan koku yapabilir...

Nötr ile topragın birleştirilmesi sıfırlamadır ve yanlışlıkla şebekeden faz nötr yeri değişirse ölüm riski oluşturur.Topraklamayı ayrı çekmeniz veya çektirmeniz lazım..

Şofben için sigorta kutusundan 4mm^2 kablo ile yeniden elektrik çektirmeniz lazım. Eski prizin olduğu yerdeki kablolar kavrulmuştur komple değişmesi lazım kesiti 2,5mm^2 sigortası 16 Amper B tipi olmalı, daha sonra tekrar priz olarak veya termosifonla birlikte kullanabilirsiniz.

alpernbugra
şohben rezistansları 7000 watlıktır buda 31.81 amper yapar yani kullanılması greken b tipi siemesn 32 amper benim tercihimdir.
kablo kesiti 4 lük nya olabilir ama 2.5 nyada yeterli olur

alpernbugra
şohben rezistansları 7000 watlıktır buda 31.81 amper yapar yani kullanılması greken b tipi siemesn 32 amper benim tercihimdir.
kablo kesiti 4 lük nya olabilir ama 2.5 nyada yeterli olur

4mm^2 kabloya zaten 32 lik bağlaması lazım onu önceden zaten bağlamışlardır diye yazmadım. 2,5 mm^2 kablonun akım taşıma kapasitesi 32 Amperden az.4 mm^2 kullanması uygun.
16 Amper sigortayı banyodaki priz için 16 Amper kullanmasını söyledim eski evlerde prizlere genelde 20-25 amperlik sigorta bağlıyorlar o yüzden.

Son düzenleme:
bu tip ani su ısıtıcılarını direk sigorta kutusundan ayrı bir bağımsız sigortayla bağlamanızı tavsiye ederim. topraklamayıda muhakkak yap.elektrik iç tesisat yönetmeliğine göre sayaç üstüne 25 a den büyük sigorta kullanmak yasak oysa bu tip şohbenler 32 a den aşağı üçünçü kademede kaldırmıyor. sorun sizde değil tse veren yönetmelikte. birde muhakkak k.a rolesiyle çalıştırın.slm.

kolon hattından direk 32amper sigorta 3x4 kablo ile yeni hat çeklimesi gerekir.
servisler ayrı hattı olmayan şohbenleri kurmuyor ve garanti vermiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri