Elektrikli Şofben tesisatı?

Merhaba

1-) 7kw gücünde şofben için en az 32 A sigorta kullanacağım. (7000/220=31,8)
2-) Fakat sigorta kutusundaki direkten gelen elektriğin ilk girdiği ana sigorta 25 A.
3-) Ana sigortayı da en az 32 A ile değiştirmem gerekiyor sanırım. (Ana sigortayı değiştirirken öncesinde elektriği kesecek başka bir sigorta olmadığı için birazda tehlikeli bir durum galiba. Nelere dikkat etmem gerekiyor?)
4-) 30 MA değerinde kaçak akım rölesi kullanacağım. Sadece şofbene giden hatta bağlı olacak. Şofben sigortasının çıkışına bağlayacağım. (Ana kolon-Ana sigorta- Şofben sigortası- Kaçak Akım- Şofben)
5-) Sigorta kutusundan direk şofbene linye çekeceğim. 3*4mm2 kesitinde antigron kablo kullanacağım.
6-) Banyoda da şofbeni açıp-kapatmak için anathar görevinde sigorta kullanmak gerekir mi?

Değerli ustalarım, hocalarım ve web'in en yardımsever forumu olan kontolkalemi camiası cevaplarınızı bekliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar.
Böyle derinlemesine araştırma yapıp en son bunu taçlandırmak istemeniz çok çok güzel oldu keşke herkes böyle ön araştırma yapıp gelse :D
1-evet doğru 32 amper B tipi sigorta kullanın.
2-tali panodaki giriş sigortası 25 amper olsun onun önemi yok.
Siz 32 amper sigortayı panoya ekleyeceksiniz ve bu sigortanın girişi zaten 25 amper ana sigorta dediğiniz ile aynı şekilde olacak.
3-tali panoda yer varsa kaçak akım rölesini panoya yerleştirin.
Daire içinde normalde bir kaçak akım rölesi varsa sadece şofben için özel bir KAR kullanmak zorunda değilsiniz.
4-32 amper sigorta çıkışından şofbene kadar 3*4mm kesitinde antigron kablo kullanmak lazım evet.
5-Banyoda şofbeni açıp kapatmak için ayrı bir sigortaya gerek olmayabilir ama konulacaksa bile buda 32 amper olmalı.
Şofben yerine göre çok ihtiyaç ve kullanışlı olsada,
O kadar masum değildir dikkat etmek gerekir.
Bahsettiğiniz şekilde bir montaj olursa bir daha gözünüz arkada kalmaz inşallah.
İşiniz rast gelsin.

Öncellikle cevabınız için teşekkürler ustam.
Fakat şu 25 A ana sigorta işi aklıma yatmadı değerli ustam. ben şofbeni 3. kademede çalıştırdığımda 7kw güç çekecek. bu ana sigortanın atmasına sebep olmaz mı?

Kaçak akım rölesini sadece şofben için kullanmak istiyorum. Evin tesisatı çok yeni değil 30 küsur yaşında ev ve bu kaçak akımın yerli yersiz atmasına sebep olabilir sanırım. Benim evde öngördüğüm en büyük risk şofben.
Anladığım kadarıyla k.a.r. şofben sigortasının çıkışına bağlanacak ve benim sigorta panosunda pek bir yer yok onu banyoda sudan uzak bir noktaya monte etmeyi düşünüyorum.

Bilgiyi paylaşmada karun gibi zengin olan kontrolkalemi camiasına saygılar, sevgiler.

Ana sigortadan kastınız tali panodaki en yüksek amperli sigortaysa bunun önemi yok.
Sayaç panosunda gelen kablo sigortaların alt kısmından giriyor yada üst bilmiyorum sizde nasıl.
Önemli olan sigorta çıkışından geçen akımdır.
Siz 32 amper sigortayı diğerlerine atlama yaparak panoya ekleyin ve çıkışından şofben hattını alın.

Ana sigortadan kastınız tali panodaki en yüksek amperli sigortaysa bunun önemi yok.
Sayaç panosunda gelen kablo sigortaların alt kısmından giriyor yada üst bilmiyorum sizde nasıl.
Önemli olan sigorta çıkışından geçen akımdır.
Siz 32 amper sigortayı diğerlerine atlama yaparak panoya ekleyin ve çıkışından şofben hattını alın.
Enerjiyi kesemediğine göre Sayaç panosundaki sigorta 25 amper diyor sanırım. 25 i 32 yapması lazım bu durumda.

"Enerji altında çalışırken Nelere dikkat etmeniz gerekir" sorusunun cevabı basit. Çarpılmamaya!!!

Zaman ayırıp cevap verdiğiniz teşekkürler değerli ustam.
Önümüzdeki 3-5 gün içinde montajı yapacağım. bir aksilik, aklıma takılan bir yer olursa yine siz ve diğer değerli ustalarımın, hocalarımın yol göstermesini isteyeceğim.
Enerjiyi kesemediğine göre Sayaç panosundaki sigorta 25 amper diyor sanırım. 25 i 32 yapması lazım bu durumda.

"Enerji altında çalışırken Nelere dikkat etmeniz gerekir" sorusunun cevabı basit. Çarpılmamaya!!!
Evet hocam sayaç panosundaki sigorta 25 amper. Anlatamadım terimlere tam hakim olmadığım için.
Ev müstakil ev. Sayaçın üstündeki sigorta 25 Amper.

Zaman ayırıp cevap verdiğiniz teşekkürler değerli ustam.
Önümüzdeki 3-5 gün içinde montajı yapacağım. bir aksilik, aklıma takılan bir yer olursa yine siz ve diğer değerli ustalarımın, hocalarımın yol göstermesini isteyeceğim.
İllaki dikkat edersiniz fakat ekleme yapmak boynumuzun borcu. Sigorta değiştirirken olurda faz, metal panoya değerse en iyi ihtimal ile kalemle kendinize kaş, kirpik yapmak zorunda kalırsınız. İyi ihtimalden bir tık aşağısında ise yüzünüz gözünüz yanar. Dikkatli olunuz efendim.

Bu arada bir ekleme daha hasılı kelam oldu. Elentrikli şofben yerine termosifon tavsiye ederim. Elektrikli şofben yasaklanmalı hatta. Çok sakat makineler. Kolay gelsin

Son düzenleme:
Trifaze veya monofaze tesisat .
Sigorta panosudaki öncesi kablo kesiti ?kaçak akım rölesi ( 300 mA ) amperi değeri ? ana sigorta değerleri, ? tipi ?
Sonrasi Kablo kesiti ?,
ve
Trifaze tesisat ise faz dengeli dağılımı .
sigorta kutusu ana sigorta değeri ? tipi ? , sigortalarin amperi ? tipi ? kaçak akım rölesi (30 mA ) amperi?
Kablo kesitleri ? diğer ürün sohben sigorta kutusu ve öncesi sigorta amperi ? , tipi ?

Şohben montaj yeri ? vs gibi .
Konumlara dikkat etmeniz .

Son düzenleme:
Trifaze veya monofaze tesisat .
Sigorta panosudaki öncesi kablo kesiti ?kaçak akım rölesi ( 300 mA ) amperi değeri ? ana sigorta değerleri, ? tipi ?
Sonrasi Kablo kesiti ?,
ve
Trifaze tesisat ise faz dengeli dağılımı .
sigorta kutusu ana sigorta değeri ? tipi ? , sigortalarin amperi ? tipi ? kaçak akım rölesi (30 mA ) amperi?
Kablo kesitleri ? diğer ürün sohben sigorta kutusu ve öncesi sigorta amperi ? , tipi ?

Şohben montaj yeri ? vs gibi .
Konumlara dikkat etmeniz .
Saygıdeğer ustam eve montaj yapacağım.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/şofben-için-sigorta-ve-kablo-seçimi.139963/

25 mart 2021 tarihinde yazdığınız mesajı bu konuyu açmadan önce okumuştum ve bu konuyu da esas olarak sizin verdiğiniz bilgilere dayanarak açtım.

Merhaba
2-) Fakat sigorta kutusundaki direkten gelen elektriğin ilk girdiği ana sigorta 25 A.
3-) Ana sigortayı da en az 32 A ile değiştirmem gerekiyor sanırım. (Ana sigortayı değiştirirken öncesinde elektriği kesecek başka bir sigorta olmadığı için birazda tehlikeli bir durum galiba. Nelere dikkat etmem gerekiyor?)
4-) 30 MA değerinde kaçak akım rölesi kullanacağım. Sadece şofbene giden hatta bağlı olacak. Şofben sigortasının çıkışına bağlayacağım. (Ana kolon-Ana sigorta- Şofben sigortası- Kaçak Akım- Şofben)
5-) Sigorta kutusundan direk şofbene linye çekeceğim. 3*4mm2 kesitinde antigron kablo kullanacağım.
6-) Banyoda da şofbeni açıp-kapatmak için anathar görevinde sigorta kullanmak gerekir mi?

Değerli ustalarım, hocalarım ve web'in en yardımsever forumu olan kontolkalemi camiası cevaplarınızı bekliyorum.

Saygıdeğer ustam eve montaj yapacağım.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/şofben-için-sigorta-ve-kablo-seçimi.139963/

25 mart 2021 tarihinde yazdığınız mesajı bu konuyu açmadan önce okumuştum ve bu konuyu da esas olarak sizin verdiğiniz bilgilere dayanarak açtım.

Selamınaleyküm .

1 - 32 AMPER B tipi sigorta şohben yanına ( acil mühadele için )
32 AMPER B tipi sigorta siğorta kutusuna .
İki siğorta aynı anda atabilir bilğinize .
şohben yanına ( acil mühadele için )
ana siğorta 25 amper demişsiniz
Ana siğortadan çıkacak 25 amper B tipi ise siğortayı
Şohbenin üçüncü ( 7000 watt ) 3.kademede çalıştırma yapmayacaksanız
Şohben yanına takabilirsiniz ( kurallara uymak şartı ile )

Mantık ( başkası bilmeden şohben kulllanır 3 .kademede kulllanı bilmez )
32 amper B tipi olsursa daha iyi olur .

2 - Bu siğorta değişecek siğorta C tipi amperi ? ( veri yok ? )

3 - Ana sigortayı da en az ? ( VERİ YOK ) değiştirmem gerekiyor

Şu anda işim çıktı özür . zaten veriler yok !!!

Sayaç panosu ve siğorta kutusu fotoları ve vereceiğiniz bilğilerle çözüm yolu aramak .

Kolay gelsin , sağlıcakla kalın .

Diğer arkadaşların yorumlarını beklemek .

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri