Elektrik Projesi Çizim Fiyatlandırılması

gem

Üye
İş arayanlar bölümüne ücretsiz proje çizilir şeklinde başlık açmıştım, ama kimse ilgilenmemişti. Ben de bazı taahhüt şirketleriyle irtabata geçtim ve ücretsiz yapamadığım işi şimdi para alıp yapacağım.

yardım istediğim konu ise şu, ben bir elektrik proje ve taahhüt şirketinde çalışıyorum, yani SMM belgem o şirket üzerine olacak. Çizeceğim projelere onay filan vermeyeceğim. İşin parası o kadar önemli değil, ama arkamdan da salağın tekini bulduk nasıl ucuza çizdiriyoruz dedirtmek de istemiyorum. Bu konularda deneyimi olan kişilerden proje onayı olmadan işi alabileceğim tahimini bir birim fiyat söylemelerini rica ediyorum. Şirkette çalışıp hiç maliyetlendirme yapmadığım için de bu konunun detaylarını bilmiyorum, elime EMO birim fiyatlarını aldım ama bu benim konumuma açıklık getirmiyor. Sadece anladığım kadarıyla trafo ve bazı başka ögelerin fiyatlandırılması ayrı yapılıyor.

Lütfen yuvarlak olarak şöyledir, böyledir şeklinde cevaplar yerine açık bir fiyat söyleyebilirseniz daha iyi olur. Şimdiden teşekkürler.

imza atmıyacaksanız emo birim fiyatları size ifade etmiyor.
o fiyatlar serbest çalışan mühendislerin çizdikleri projelerde kesedekleri faturaları ifade eder.

firmada personelseniz aylık maaşınızdan başka birşey talep etmeyebilirsiniz. aslolan tecrübedir bir yerden sonra firma maaşınıza zam yapacaktır.

kolay gelsin.

siz bir firmada smm olarak çalışıyorsunuz.
ve dışarıya ek kazanç için çizim yapacaksınız diye anladım soruyu..
smm olarak çalışıyorsanız ve çalıştığınız şirkette çizim yapacaksanız verilen maaşlar aşağı yukarı belli.
sanırım emo nun belirlediği rakamın ya aynısı ya da altında olur.en azından başlangıç için.

Durum şu, ben de tabiki mühendisim. Ama bir şirket üzerine SMM aldım. Ben bu işi kendi adıma, şirketle alakasız olarak boş vakitlerimde yapacağım. Sadece SMM'yi üzerine aldığım şirketin projelerini onaylayabileceğim için, dışarıdan aldığım projeleri tabiki de onaylayamayacağım. Sadece proje çizimi için ücret talep edeceğim. O yüzden ilk yazımda da yazdığım gibi o kitapçık benim durumumu yansıtmıyor. Ama sonuçta diğer mühendisin yapacağı tek şey de imza atıp benim çizdiğim projeyi onaylatmak olacak. Ne sadece projeyi çizen, ne de sadece projeyi onaylatan mühendisin o kitapçığa göre ücretlendirme yapması söz konusu değil. O yüzden proje çizim metrekaresi olarak ne ücret talep edebilirim, o konuda kararsızım. Mesela konutta şu, fabrika da bu gibi? Teşekkürler.

mümkünse fiyatı karşı tarafa bırakın...
baştan ücretsiz çizmeyi göze aldığınıza göre düşükte olsa bir kaybınız olmaz..
kazancınız, çevre edinmiş olursunuz..iş işi getirir çünkü...
konu ile alakasız olacak ama, smm aldığınıza göre şirket elektrik mühendislik firması değil sanırım..

mümkünse fiyatı karşı tarafa bırakın...
baştan ücretsiz çizmeyi göze aldığınıza göre düşükte olsa bir kaybınız olmaz..
kazancınız, çevre edinmiş olursunuz..iş işi getirir çünkü...
konu ile alakasız olacak ama, smm aldığınıza göre şirket elektrik mühendislik firması değil sanırım..

Hayır, karşı taraf bana bırakmak için elinden geleni yapıyor. Bu arada, çalıştığım şirket elektrik mühendislik firması. Neden garibinize gitti ki?

Son düzenleme:
garibime gittiğinden değil. projeyi genelde firma sahipleri imzalar gibi bir izlenim kalmış bende.
ama tabi çok zaman geçti aradan..

ayda en az 10 civarında proje çiziliyorsa mesela ufak çaplı projelerde 250TL büyük projelerde ise 400 TL gibi birşeyler düşünebilirsiniz.
öncelikle firmadan ayda ne kadar proje hazırlandığını bilmeniz gerekir ki ona göre karar verirsiniz.

garibime gittiğinden değil. projeyi genelde firma sahipleri imzalar gibi bir izlenim kalmış bende.
ama tabi çok zaman geçti aradan..

Haklısınız tabiki, projeyi kontrol eden diye de yazabilirler. Ama şirketin bulunduğum şubesinde şu andaki tek mühendis benim, şirket sahibi buraya arada bir gelir.

ayda en az 10 civarında proje çiziliyorsa mesela ufak çaplı projelerde 250TL büyük projelerde ise 400 TL gibi birşeyler düşünebilirsiniz.
öncelikle firmadan ayda ne kadar proje hazırlandığını bilmeniz gerekir ki ona göre karar verirsiniz.

Yorumunuz için teşekkürler, dediğiniz fiyat aralığını göz önünde bulunduracağım. Ama diyelim ki ufak çaplı proje 1000-1500 m² desek, büyük çaplı 15000-20000 m² gibi 10-15 katı büyükteki bir proje için ufak projenin 0.6 katı kadar fiyat farkı talep etmek biraz garip olur gibime geldi. Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,610
Kullanıcılar
450,611
Son üye
batbat

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri