Elektrik Proje Ofisi Tüm Merak Edilenler

Mürsel Y.

Üye
Merhaba arkadaşlar. Forumda elektrik proje ofisi açma hakkında çok fazla soru gördüm. Genel olarak sorularınızı ve benim kafamda olan soruları toparlayarak bu konuyu oluşturdum. Aşağıya yazdığım sorulara cevabı olan özellikle de işin içinde olanlar cevap yazarlarsa bizde bilgilenmiş oluruz. Yazdığım sorular basit tesisat çizimleri yapan proje ofisi hakkındadır. Bu sorular cevaplanırsa sanırım soru işaretlerini kısmen gidermiş olacağız. Cevapları soru numaralarına göre cevaplarsanız sevinirim. En son en iyi cevapları da toplar konuya da koyarız.

1. Öncelikle diyelim ki böyle bir ofis açmaya karar verdik. Bu ofis şahsa bağlı denilen adi şirket olarak mı yoksa limitet şirket olarak mı açılmalıdır? Sizin ofisleriniz şahsa bağlı mı limitet mi?
2. Başka bir işte çalışırken aynı anda eleman çalıştırıp bu ofisi yürütmemiz yasal bakımdan sıkıntı çıkarır mı?
3. İşi sadece apartman elektrik projelendirmesi olan bir ofiste kaç kişi çalışır?
4. Bildiğiniz üzere tesislerde mimari, elektrik, mekanik ve statik projeleri çiziliyor. Bu projelerin çizim sırası nasıldır? Önce mimari projenin çizildiğini biliyorum; ondan sonraki süreç nasıl işler?
5. Diyelim ki mimari proje bize geldi ve biz projeyi yönetmeliklere uygun bir şekilde çizdik. Bundan sonraki süreç nasıl işler? Onayı hangi kurumlar yapar? Onay yapılırken hangi yönetmelik dikkate alınır? Bu bilgi nerede yazar?
6. Sadece apartman projelendirmesi yapan bir ofiste, bir projenin tamamen çizilmesi ne kadar süre alır ve işin kar marjı nasıldır? Yani ayda ortalama masraflar çıkılmadan önce sadece proje çiziminden ne kadar kazanılır? İş almakta sıkıntı çeker miyiz?
7. Ön proje ve uygulama projesi arasında ne gibi farklılıklar bulunur? Kesin projeyi de mi projeyi çizen kişi çizer?
8. Proje çiziminden sonra fiyatlandırma nasıl yapılır? Örneğin, 8 katlı 8 daireden oluşan bir apartmanı düşünürsek elektrik proje çizim bedeli nasıl hesaplanır?
9. Müteahhitin anlaştığı yapı denetim firması bizim projemizi inceler mi? Hangi yönetmeliklere dikkat eder?
10. Proje hazırlandıktan ve onaylar alındıktan sonra bizim işimiz tam olarak bitiyor mu yapmamız gereken başka şeyler de var mı?
11. Çizimlerin belli bir ölçekte çizilmesi gerekiyor bildiğim kadarıyla. Projeler teslim edilirken A4 boyutunda mı teslim edilir?
12. Proje çizimi ve taahhüt işinin hem iş hem de kar marjı açısından karşılaştırmasını yapar mısınız?
13. Son olarak mimari projede olan antet üzerine mi ismimizi yazıyoruz yoksa kendi antetimizi mi oluşturmamız gerekiyor?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1. Öncelikle diyelim ki böyle bir ofis açmaya karar verdik. Bu ofis şahsa bağlı denilen adi şirket olarak mı yoksa limitet şirket olarak mı açılmalıdır? Sizin ofisleriniz şahsa bağlı mı limitet mi?
Tek kişilik limited şirketi kurulmaz.

2. Başka bir işte çalışırken aynı anda eleman çalıştırıp bu ofisi yürütmemiz yasal bakımdan sıkıntı çıkarır mı?
şirket başkasının üzerine ise olur.

3. İşi sadece apartman elektrik projelendirmesi olan bir ofiste kaç kişi çalışır?
min. 1

4. Bildiğiniz üzere tesislerde mimari, elektrik, mekanik ve statik projeleri çiziliyor. Bu projelerin çizim sırası nasıldır? Önce mimari projenin çizildiğini biliyorum; ondan sonraki süreç nasıl işler?
Hayır, önce imar durum belgesi alınır sonra bu belgeye istinaden zemin etüt raporu hazırlanır ve mimari ön proje çizilir. daha sonra onaylı ön projeye istinaden diğer projeler çizilir. statik, mekanik ve elektrik projesinin çizim sırası önemli değil. Ancak elektrik projesi mekanik projesinden sonra çizilmeli. (makineler elektriksiz çalışmaz.) Makine mühendisi havalandırma, asansör gibi bilimum motorların kurulum yerlerini projede belirler. ve ne kadar güç gerektiğinin hesabını yapar. Elektrik mühendisi de ilgili makineleri besleyecek elektrik enerjisi hatları elektrik projesinde gösterir.

5. Diyelim ki mimari proje bize geldi ve biz projeyi yönetmeliklere uygun bir şekilde çizdik. Bundan sonraki süreç nasıl işler? Onayı hangi kurumlar yapar? Onay yapılırken hangi yönetmelik dikkate alınır? Bu bilgi nerede yazar?

projeler 200m2den büyükse ve belediye mücavir alanları içinde yer alıyorsa yapı denetim, Tedaş, belediye onayına sunulur.
projeler 200m2den küçükse ve belediye mücavir alanları içinde ise yapı denetim kuruluşu devreden çıkar ama proje üzerinde bir tane smm mühendisin TUS sorumluluk imzası olmalıdır. sonra tedaş sonra belediye onayı yapılır.

belediye mücavir alanları dışındaki projelerin ruhsatını il özel idaresi verir.

projeler mevzuatta yer alan bütün kanun, yönetmelik, ve diğer mevzuat hükümleri kapsamında incelenir ve onaylanır.

6. Sadece apartman projelendirmesi yapan bir ofiste, bir projenin tamamen çizilmesi ne kadar süre alır ve işin kar marjı nasıldır? Yani ayda ortalama masraflar çıkılmadan önce sadece proje çiziminden ne kadar kazanılır? İş almakta sıkıntı çeker miyiz?
mevzuatı ne kadar biliyorsan, autocad üzerinde el becerin ne kadar gelişmişse o kadar kısa sürede biter. ilk zamanlar 1 haftada çizilir sonra zamanla düşer çizim süresi. 1 2 günde biter bir apartman projesi. proje çizim bedellerini her sene emo yayınlar ama her şehrin kırım oranları farklıdır. liste fiyatından %40 kırım yaparak proje çizenler de vardır. proje başına vergiler hariç 400 lira alsan ay sonuna kadar 8 proje çizsen 3200 lira eder sağlam cukka indirmiş olursun. sana iş veren mimar ve inşaat mühendislerinin çevresi ne kadar geniş ise senin iş alma şansın bu kadar artar.

7. Ön proje ve uygulama projesi arasında ne gibi farklılıklar bulunur? Kesin projeyi de mi projeyi çizen kişi çizer?
pek fark yok aslında. içeriği aynı sadece ön proje 1 takım çıkarılır. kesin projeyi ön projeyi çizen çizmeli.

8. Proje çiziminden sonra fiyatlandırma nasıl yapılır? Örneğin, 8 katlı 8 daireden oluşan bir apartmanı düşünürsek elektrik proje çizim bedeli nasıl hesaplanır?
emo proje çizme bedeli kitapçığına bakarak ve yöresel kırım oranını göz önünde bulundurarak fiyatlandırılır.

9. Müteahhitin anlaştığı yapı denetim firması bizim projemizi inceler mi? Hangi yönetmeliklere dikkat eder?
inceler. elektrik kontrol föyüne göre kontrol yapılır. elektrik kontrol föyü ilk 3 maddesine bakıyoruz:

madde 1
Elektrik ve elektronik iç tesisat uygulama projeleri, yürürlükte bulunan kanun, yönetmelik ve EMO proje standartlarına uygun olarak hazırlanmış.

madde 2
Projelerde kullanılacak tüm malzemelerin zorunlu standartlara uygun olacağı ve uygulama projelerinin yapımında;
• Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Mimarlık ve Mühendislik Hizmetleri Şartnamesi,
• Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği,
• Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği,
• Asansör Yönetmeliği,
• Elektrik Tesislerinde Topraklama Yönetmeliği,
• Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Elektrik Mühendisliği Proje Düzenleme Esasları,
• TEDAŞ Elektrik Enerji Tesisleri Proje Yönetmeliği,
• EMO Transformatör Merkezleri Yapımında Dikkat Edilecek Esaslar,
• Anma Gerilimleri 1 kV’un Üzerinde Olan Kuvvetli Akım Tesislerinin Kurulması için Yönetmelik,
• Elektrik Dağıtım Tesisleri Genel Şartnamesi,
• Elektrik Tesisleri Kabul Yönetmeliği,
• Elektrik Tesislerinde Emniyet Yönetmeliği,
• TSE Paratoner Yönetmeliği,
• TSE Yangın Yönetmeliği,
• EMO Yüksek Yapılar Yönetmeliği,
• EMO Ortak Anten TV/R ve Kablo TV/R Dağıtım İç Tesisat Yönetmeliği,
• Türk Telekom A.Ş. Bina içi Telefon Tesisatı Teknik Şartnamesi,
• Diğer özel sistemlere ilişkin ulusal ve uluslararası standartlara uyulmuş.

madde 3
Projeler, imar yönetmeliğine uygun onaya sunulmuş, mimari proje ölçeklerinde hazırlanmış, ölçek proje düzenlemesine uygun değilse büyütülmüş veya açı detaylar verilmiş.

evet :D

10. Proje hazırlandıktan ve onaylar alındıktan sonra bizim işimiz tam olarak bitiyor mu yapmamız gereken başka şeyler de var mı?
iskana kadar tadilat olması durumunda iş yine size düşer.

11. Çizimlerin belli bir ölçekte çizilmesi gerekiyor bildiğim kadarıyla. Projeler teslim edilirken A4 boyutunda mı teslim edilir?
projeler genelde 1/50 ölçek ile çizilir. onay için projeler A4 kağıdı boyutuna göre katlanır. ama arazide rulo halinde kontrol etmek daha verimli oluyor.

12. Proje çizimi ve taahhüt işinin hem iş hem de kar marjı açısından karşılaştırmasını yapar mısınız?
bölgeden bölgeye değişen birşey. mesela sizin orda proje çizen mühendis sayısı az o zaman proje çizimi iyidir.

13. Son olarak mimari projede olan antet üzerine mi ismimizi yazıyoruz yoksa kendi antetimizi mi oluşturmamız gerekiyor?
Son olarak mimar, mimari proje anteti üzerine imza atar.
elektrik mühendisi elektrik proje anteti üzerine...

Cevaplar için teşekkürler. Cevapları inceleyip tekrar yazacağım.

Ben 2. soruya istinaden bir şey sormak istiyorum

Diyelimki başka bir firmada sigortalı olarak çalışıyoruz, eşimizin üzerine şahıs firması açtık ve proje çizimi yapmak istiyoruz. Bu durumda mühendis olan benim, firma başka birisi üzerine ve ben de başka firmada çalışıyorum. SMM, bağkur kaydı, emo vs. mevzuatlar nasıl olacak?

firma mühendis üzerine olmalı. kamuda yada özelleştirmesi yapılan kik'lerde çalışan mühendisler smm belgesi alamaz ve dolayısı ile proje çizemezler. sadece fason çizip başka bir smm mühendise projeleri imza ettirmelidir.

Bürosu olan bir mühendisin başka bir işte sigortalı olmasının önünde yasal engel yok bence...

Birinci soruya tek kişilik limitet şirket kurulamaz şeklinde cevap verilmiş; ama Türk Ticaret Kanunu'na göre artık tek kişi ile de kurulabiliyor sanırım. Hem özel bir şirkette çalışıp hem de işyeri sahibi olmanın önünde herhangi bir engel olduğunu sanmıyorum, ama yine de sormak gerekir.
Ayrıca beşinci soruda onay yapılan kurumlar belirtilmiş. Acaba hangi yönetmeliklerde yazıyor bu bilgiler? Antetlere onay için boşluk ayrılması gerekiyor mu? Birkaç projede görmüştüm öyle. Ayrıca onay için öncelik sırası var mı? Önce TEDAŞ falan gibisinden.
Son olarak projeler A4 boyutunda katlanıyor demişsiniz. Proje çizilen kağıt A2 ya da A3 falan mı oluyor? Yönetmelikte bunun için herhangi bir düzenleme görmedim, ama piyasada hangisi kullanılıyor bilmiyorum.

Birinci soruya tek kişilik limitet şirket kurulamaz şeklinde cevap verilmiş; ama Türk Ticaret Kanunu'na göre artık tek kişi ile de kurulabiliyor sanırım.
oluyorsa oluyordur benim pek bilgim yok aslında. Çevreme bakarak örnek verdiğim için yazıyorum: sadece proje çizen mühendislerimiz xxx mühendislik diye büro kuruyorlar. ama taahhüt işi ile de uğraşan mühendislerimiz LTD. ŞTİ kuruyorlar. neye göre kime göre kuruyorlar orasını bilmem :)

Ayrıca beşinci soruda onay yapılan kurumlar belirtilmiş. Acaba hangi yönetmeliklerde yazıyor bu bilgiler?
biz(belediyeler) imar kanununa göre onay veriyoruz.
Yapı denetim kuruluşları yapı denetim kanununa göre
dağıtım şirketlerinin onay vermesi ise Elektrik iç tesisler yönetmeliğinde yazar.

Proje çizilen kağıt A2 ya da A3 falan mı oluyor?
özalit makinaları tarafından plotter kağıdı üzerine baskı yapılır. çeşitli kağıt boyutları var. projeye göre uygun kağıdı kullanıyorlar.

Yönetmelikler yönlendirici oluyor; ama piyasada pek takmıyor kimse galiba gördüğüm kadarıyla.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri