Proje çizim ofisi yardımcı olur musunuz

volkan6042

Üye
BU SORU DAHA ÖNCE PAYLAŞILMIŞTI GÜNCEL OLARAK YARDIMCI OLUR MUSUNUZ.

Merhaba arkadaşlar. Forumda elektrik proje ofisi açma hakkında çok fazla soru gördüm. Genel olarak sorularınızı ve benim kafamda olan soruları toparlayarak bu konuyu oluşturdum. Aşağıya yazdığım sorulara cevabı olan özellikle de işin içinde olanlar cevap yazarlarsa bizde bilgilenmiş oluruz. Yazdığım sorular basit tesisat çizimleri yapan proje ofisi hakkındadır. Bu sorular cevaplanırsa sanırım soru işaretlerini kısmen gidermiş olacağız. Cevapları soru numaralarına göre cevaplarsanız sevinirim. En son en iyi cevapları da toplar konuya da koyarız.

1. Öncelikle diyelim ki böyle bir ofis açmaya karar verdik. Bu ofis şahsa bağlı denilen adi şirket olarak mı yoksa limitet şirket olarak mı açılmalıdır? Sizin ofisleriniz şahsa bağlı mı limitet mi?
2. Başka bir işte çalışırken aynı anda eleman çalıştırıp bu ofisi yürütmemiz yasal bakımdan sıkıntı çıkarır mı?
3. İşi sadece apartman elektrik projelendirmesi olan bir ofiste kaç kişi çalışır?
4. Bildiğiniz üzere tesislerde mimari, elektrik, mekanik ve statik projeleri çiziliyor. Bu projelerin çizim sırası nasıldır? Önce mimari projenin çizildiğini biliyorum; ondan sonraki süreç nasıl işler?
5. Diyelim ki mimari proje bize geldi ve biz projeyi yönetmeliklere uygun bir şekilde çizdik. Bundan sonraki süreç nasıl işler? Onayı hangi kurumlar yapar? Onay yapılırken hangi yönetmelik dikkate alınır? Bu bilgi nerede yazar?
6. Sadece apartman projelendirmesi yapan bir ofiste, bir projenin tamamen çizilmesi ne kadar süre alır ve işin kar marjı nasıldır? Yani ayda ortalama masraflar çıkılmadan önce sadece proje çiziminden ne kadar kazanılır? İş almakta sıkıntı çeker miyiz?
7. Ön proje ve uygulama projesi arasında ne gibi farklılıklar bulunur? Kesin projeyi de mi projeyi çizen kişi çizer?
8. Proje çiziminden sonra fiyatlandırma nasıl yapılır? Örneğin, 8 katlı 8 daireden oluşan bir apartmanı düşünürsek elektrik proje çizim bedeli nasıl hesaplanır?
9. Müteahhitin anlaştığı yapı denetim firması bizim projemizi inceler mi? Hangi yönetmeliklere dikkat eder?
10. Proje hazırlandıktan ve onaylar alındıktan sonra bizim işimiz tam olarak bitiyor mu yapmamız gereken başka şeyler de var mı?
11. Çizimlerin belli bir ölçekte çizilmesi gerekiyor bildiğim kadarıyla. Projeler teslim edilirken A4 boyutunda mı teslim edilir?
12. Proje çizimi ve taahhüt işinin hem iş hem de kar marjı açısından karşılaştırmasını yapar mısınız?
13. Son olarak mimari projede olan antet üzerine mi ismimizi yazıyoruz yoksa kendi antetimizi mi oluşturmamız gerekiyor?

çok güzel bir yazı hazırlamışsınız bende bunlara cevap beklıyorum forumumuzda smm ofisi olan arkadaslarımızdan konu hakkında bılgılerını paylasmalarını beklıyorum teesekkurler

Selamlar..
Genel olarak bildiklerimi aşağıya ekliyorum.

1. Öncelikle diyelim ki böyle bir ofis açmaya karar verdik. Bu ofis şahsa bağlı denilen adi şirket olarak mı yoksa limitet şirket olarak mı açılmalıdır? Sizin ofisleriniz şahsa bağlı mı limitet mi?
Her iki şekilde de firma açılabilir. Fakat LTD olması daha güvenilir anlamına gelir ve iş bulma olasılığı daha yüksektir.

2. Başka bir işte çalışırken aynı anda eleman çalıştırıp bu ofisi yürütmemiz yasal bakımdan sıkıntı çıkarır mı?
Sorun olmaz. Örnekleri mevcut. SGK da her iki yerden ödeme yapılabilir. Gene de bir avukata danışılmalı.

3. İşi sadece apartman elektrik projelendirmesi olan bir ofiste kaç kişi çalışır?
En az bir çizen ve kontrol eden, bir de onaylayan olmalıdır (SMMM belgeli elek müh). Genelde kopyala yapıştır üzerinden gidilir. Çok katlı binalar var ise iş değişir. İhtiyaca göre adam arttırılabilir.

4. Bildiğiniz üzere tesislerde mimari, elektrik, mekanik ve statik projeleri çiziliyor. Bu projelerin çizim sırası
nasıldır? Önce mimari projenin çizildiğini biliyorum; ondan sonraki süreç nasıl işler?
Mimari/inşai çizim yapılıp, statik hesaplamalar için yönlendirilir. Gerekli revizyonlar var ise tekrar mimari gruba gelir. Statik hesaplar tam anlamıyla çözülene kadar bu işlemler devam eder. Sonrasında mimari grup ilgili tefriş planları yapıldıktan sonra proje üzerinde isteklerini sıralar ve elektrik-mekanik-peyzaj vs gruplara yönlendirir.

5. Diyelim ki mimari proje bize geldi ve biz projeyi yönetmeliklere uygun bir şekilde çizdik. Bundan sonraki süreç nasıl işler? Onayı hangi kurumlar yapar? Onay yapılırken hangi yönetmelik dikkate alınır? Bu bilgi nerede yazar?
Proje hazırlanan firmaya göre değişilik gösterecektir. Çok katlı binalar için mimari grup kendi içinde çözüme gider. Bu yüzden sizden avam proje istenir. 5 katlı yap sat tarzı binalar için onay projeleri hazırlanıp ilgili kuruma (TEDAŞ vs) tüm evraklar ile sunulur. Onay sonrası bina yapım aşamasına göre abonelikler için daire projeleri hazırlanır. Bunlar ile proje firmaları pek ilgilenmez. Sansar denilen arkadaşlar daire başı para alarak bu problemi çözerler.

Çizimde ve imalatta baz alınacak yönetmelikler;
Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği
Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği
Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği vs vs
EMO, EPDK, TEDAŞ vs sitelerden hepsine ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

6. Sadece apartman projelendirmesi yapan bir ofiste, bir projenin tamamen çizilmesi ne kadar süre alır ve işin kar marjı nasıldır? Yani ayda ortalama masraflar çıkılmadan önce sadece proje çiziminden ne kadar kazanılır? İş almakta sıkıntı çeker miyiz?
10 daireli bina için kopyala yapıştırları ve sürekli bu işi yaptığını düşünürsek, 1 gün bile sürmez. Fiyat bilmiyorum. İş alması, firmanın portföyü (patron ve çalışanların tanıdıkları) ve pazarlamadan geçer.

7. Ön proje ve uygulama projesi arasında ne gibi farklılıklar bulunur? Kesin projeyi de mi projeyi çizen kişi çizer?
Uygulama projesi mimari ve inşai tüm proje revizyonlarından sonra yapılır. Ön proje de bunlar baz alınmadan yapılır.

8. Proje çiziminden sonra fiyatlandırma nasıl yapılır? Örneğin, 8 katlı 8 daireden oluşan bir apartmanı düşünürsek elektrik proje çizim bedeli nasıl hesaplanır?
Güncel fiyat ve mevzuatlara göre yapılan hesabı, işin uzmanına danışmalısın. İdare (TEDAŞ) yakınların da bu işi yapan birilerinin ofisi kesin vardır.

9. Müteahhitin anlaştığı yapı denetim firması bizim projemizi inceler mi? Hangi yönetmeliklere dikkat eder?
Projeyi ilgili kurum inceler (TEDAŞ gibi). Yapı denetim onay imzalarını kontrol eder. Yönetmelikler yukarıda yazılı.

10. Proje hazırlandıktan ve onaylar alındıktan sonra bizim işimiz tam olarak bitiyor mu yapmamız gereken başka şeyler de var mı?
Yok. İstenirse abonelik işler, ücretlerini karşıladıkları sürece.

11. Çizimlerin belli bir ölçekte çizilmesi gerekiyor bildiğim kadarıyla. Projeler teslim edilirken A4 boyutunda mı teslim edilir?
Onay projeleri ozalit olarak basılacaktır. Proje boyutuna göre 60 - 90 - 120 vs ebatları olabilir. Kurum kaç nüsha isterse o kadar çıkarılmalıdır. Bir nüsha da müteahhitte bırakılmalı.

12. Proje çizimi ve taahhüt işinin hem iş hem de kar marjı açısından karşılaştırmasını yapar mısınız?
Yapılacak işe göre değişkenlik sağlamaktadır. Kıyaslama yapmak doğru olmaz. 10 daireli bir bina için bakarsak; hem proje hemde taahhüt işi, ne yazık ki elektrik işindeki en düşük rakamları içermektedir.

13. Son olarak mimari projede olan antet üzerine mi ismimizi yazıyoruz yoksa kendi antetimizi mi oluşturmamız gerekiyor?
Kendinizin oluşturduğu antet.

NOT: Yukarıdaki sorulara göre naçizane yorumum;
Tam olarak bu işi bilmeden şirket kurup açmak doğru değildir. Sorulardan da bu net anlaşılıyor. Bunun yerine bu işle uğraşan bir firma da işi öğrenene kadar çalışmak ve piyasa nabzını ölçmek, ayrıca portföy genişletmesi yapmak en doğrusu olur. Gene de karar sizindir.

İyi çalışmalar.

Sn @gezenster 'e ilave yapabileceğim 4.madde var. Mimari plan üzerine elektrikçi ayrı makinacı ayrı çizim yapar ve sonunda süperpoze yada metro plan çalışması denen çakışmalar var mı yok mu genel değerlendirme çalışması yapılır, gerekir duyulursa revizyon yapılır.
Ön yada avam proje detay içermeyen genel proje çalışması olup büyük ölçekli işlerde yapılır.
Nasıl hiç aşçılık yapmayan biri bir lokanta açıp ben aşçılık yapıp bu işten ekmek kazanacağım diyemiyorsa her işte bu kural geçerlidir.

7.
..proje hazırlama yönetmeliğinde açıklamalar var.Uygulamalar farklı olabilir..
bana garip gelen durumlarda var.Acaba yanlış mı yorumluyorum.
Proje yönetmeliğinde uygulama projesini yüklenici yapar diyor..
ama örneğin fen adamları yönetmeliğinde 1. grup 50 kw proje,
1500 kw yapım işi..
1500 kw lık iş alan kişi yaptığın işin uygulama projesini nasıl yapacak bu durumda..
proje müellifi ile mutabakata vararak çizecek projeyi uygulamacı..proje yönetmeliği öyle diyor..
hazırlayacak ama imzayı proje müellifine mi attıracak..:)

1.gruptaki fen adamı misal teknik öğretmense 1500kw'a proje onay hakkı yoktur. Proje onayı Elektrik veya Elektrik elektronik müh. olması gerekir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri