Elektrik Proje Ofisi Tüm Merak Edilenler

? Onayı hangi kurumlar yapar? Onay yapılır
Ek olarak şunu söyleyeyim, kendi adına işyeri olanlar başka yerde
Ssk lı olabiliyor..bağkur kapanıyor.

Merhaba bu konuyu daha önce araştırmıştım smm olarak değil ama genel olarak şunu öğrendim.
Eğer bağkurlu bir şirket sahibi başka yerde ssk lı olarak çalışacaksa kendi şirketinde en az ssk lı çalışan bulundurmak zorundadır. Bunun mantığı da sen orda ssk lı çalışıyorsun senn şirketi kim yürütüyor diye sorarlar adama dediler :) Ve ssk ile bağkur artık birleştiği için açıp kapama gibi sıkıntılar olmuyor diye biliyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
projeler genelde 1/50 ölçek ile çizilir. onay için projeler A4 kağıdı boyutuna göre katlanır. ama arazide rulo halinde kontrol etmek daha verimli oluyor.
Merhaba,

Bizim hangi koşullarda araziye çıkmamız gerekiyor acaba ? Konu sahibinin izni olursa konuyu sadece proje ile kısıtlamıyalım taahüt nasıl yapılır. Bu ofis başka ne işler yapar gibi genişletelim :) daha önce bende konu açmıştımk yardımcıda oldualar ama burda güzel başlamış tek başlık altında toplamış oluruz

Merhaba,

Bizim hangi koşullarda araziye çıkmamız gerekiyor acaba ? Konu sahibinin izni olursa konuyu sadece proje ile kısıtlamıyalım taahüt nasıl yapılır. Bu ofis başka ne işler yapar gibi genişletelim :) daha önce bende konu açmıştımk yardımcıda oldualar ama burda güzel başlamış tek başlık altında toplamış oluruz
tus araziye gider yapı denetim sorumlusu araziye gider şantiye şefi araziye gider. Kamu ihale kapsamında ihale edilen işlerde sözleşme kapsamında belirlenen teknik personeller arazide bulunmalıdır.

tus araziye gider yapı denetim sorumlusu araziye gider şantiye şefi araziye gider. Kamu ihale kapsamında ihale edilen işlerde sözleşme kapsamında belirlenen teknik personeller arazide bulunmalıdır.

Teşekkür ederim cevabınız için. Ben yavaştan konuyu genişletmeye çalışayım :) şimdi bu taahüt olayında bize 4 katlı bir apartman geldi bu gelen mutehati mi mimar mi olur ? Mütahit gelirse mimari çizimi biz mi yaptırıyoruz? Taahüt derken benm anladiklarim proje çizimi elektrik kablosundan anahtarını prizine hersey dahil deil mi ? Normal ofisi olan bu işi bir elektrikciye mi yaptırıyor eğer öyleyse bizim üzerinden alacağımız kar asikarken müteahhit neden bize versin işi ? Hesaplamayi yaparken kullanılacak priz anahtar aydınlatma kablo hesaplanip fiyat mi çıkartılması gerek yoksa elektrikciye kaca yaparsın diip üzerine kar koymak mi mantıklı ? Çok soru sordum galiba ama kafam da tam olarak oturtamiyorum bu olayı.

Hayırlı geceler

Kardeşim şimdi yaşadığın ilde Belediye de olsa İl Özel İdaresi de olsa ilk önce çıkarılmış olan vaziyet planlı aplikasyon krokisinden zaten mimara yönlendirir. Tanıdığınız işleri alıp size veren mimar bir arkadaş varsa mimarisini çizer ve sana verir.
Sende mimari üzerinde projeyi yaptıracak şahısın istekleri de varsa ona göre projeni çizersin.(İç tesisat, özel trafo isteniyorsa topoğraf ile ayrı ölçüm yapacaksın). Ha bir de bunun üzerine vatandaş işle kendisi ilgilenip elektriğini de götürü bedel olarak anlaşırsak sen yap derse ve senin de ekibin varsa fiyatını verirsin vatandaş içinde uygunsa anahtar teslim abonelikleri yapılana kadar dahil (abonelik ücretleri hariç) yaparsın. Tabii ki her üstleneceğin iş ile ilgili hesab kitabını iyi yapmalısın.

Kardeşim şimdi yaşadığın ilde Belediye de olsa İl Özel İdaresi de olsa ilk önce çıkarılmış olan vaziyet planlı aplikasyon krokisinden zaten mimara yönlendirir. Tanıdığınız işleri alıp size veren mimar bir arkadaş varsa mimarisini çizer ve sana verir.
Sende mimari üzerinde projeyi yaptıracak şahısın istekleri de varsa ona göre projeni çizersin.(İç tesisat, özel trafo isteniyorsa topoğraf ile ayrı ölçüm yapacaksın). Ha bir de bunun üzerine vatandaş işle kendisi ilgilenip elektriğini de götürü bedel olarak anlaşırsak sen yap derse ve senin de ekibin varsa fiyatını verirsin vatandaş içinde uygunsa anahtar teslim abonelikleri yapılana kadar dahil (abonelik ücretleri hariç) yaparsın. Tabii ki her üstleneceğin iş ile ilgili hesab kitabını iyi yapmalısın.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim
Burda acaba yanlı mı anladım diye birşey daha eklemek istiyorum mimardan gelen projeyi taahüt olarak alamazmıyız ?
- Birde bu revizyon projelerinde mimari proje ortada olmadığı için nasıl yol izleniyor kendimiz kaba taslak mı çiziyoruz ?
- Bu taahüt ve bir elektrik ofisinin yapabileceği işler hakkında detaylı bilgi edinebileceiğim bir kaynak mevcut mu acaba ?

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri