Emo SMM ve Elektrik Proje Çizimi / Proje imzalama

sami bey, sorduğum soruyla smm'nin açılımının ne ilgisi var? emo mevzuatına hakim bir arkadaşın cevabı benim için yeterli olacaktır. lütfen cevabı bilmiyorsanız birbirimizi meşgul etmeyelim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
..başka bir firma için çıkartamazsınız.Ama işyeriniz kendisi bir bina yapacaksa bunun projesini çizip imza atabilirsiniz.İşyerinizin smm büro olup olmaması önemli değil.

..başka bir firma için çıkartamazsınız.Ama işyeriniz kendisi bir bina yapacaksa bunun projesini çizip imza atabilirsiniz.İşyerinizin smm büro olup olmaması önemli değil.
cevap için teşekkürler hocam. fakat bir kuruma ait binanın elektrik kabloları çekilmiş ama ortada proje yok. ben keşif yapıp projesini çıkarmayı düşünüyordum, bunun için smm gerekli mi değil mi onu araştırıyordum smm'nin gerekli olduğunu buldum fakat başka bir yerde çalıştığım için de smm çıkartamadığımı araştırdım. sanırım proje işleri için smm kesinlikle şart.

Çalıştığınız işyerinden başka bir firma için smm çıkartmanız için o firmada sigortalı olmanız lazım..birden fazla yerde sigortalı olmanın bir engeli yok..mühendis için.

arkadas ben derdimi anlatamiyorum
Derdini tam olarak bilmiyorsun üç çeşit smm var kendi adına,ücretli, ortak şeklinde.Eğer sen kendine ofis kurup kendi işini yapacaksan önce bir firman olması gerekir.En az şahıs firması kurarak ondan sonra kendi adına Smm çıkartabiliyorsun.Dolayısıyla emoda senden vergi levhası istiyor.Senin yapman gereken ilk önce bir muhasebeci bulup en kötü bir şahıs firması açman sonra belgeleri emoya vermen gerek.Ortak ve ücretli smmlerde durum farklı tabi.Ayrıca normal emo üyeliği için vergi levhası istenmez smm için istenir

Kendi adına smm çalışacaksan yani evde veya büroda ,
vergi kaydı olmalı, maaşlı olarak smm alınacaksa
(büroda ücretli çalşmak)
o zaman doğal olarak vergi kaydına gerek yok.
Abi ben kendi bunyemde yani kendi sirketimde mühendis çalıştırıp proje çizdirmek istiyorum bununla ilgili nasıl yol izlemem gerek bilgi verebilirmisin

Abi ben kendi bunyemde yani kendi sirketimde mühendis çalıştırıp proje çizdirmek istiyorum bununla ilgili nasıl yol izlemem gerek bilgi verebilirmisin
Büro tescil belgesi çıkartmanız lazım diye biliyorum.Yani şirket faaliyetinin mühendislik olması gerekli sanırım.Tam detaylı bilgiye vakıf değilim.Elektrik mühendisleri odasından öğrenebilirsiniz.Mühendisin de SMM belgesi olmalı

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri