UEE

Üye
Merhaba, forumda gördüğüm kadarıyla bilgi karışıklıkları var, bunların ne olduğunu pratik olarak yazacağım. Kafanıza takılanları yazın, daha detaylı bilgi için EMO istanbul şubeden bilgi alabilirsiniz.

Telefon:+90 212 2591150
GSM:+90 530 7730925

Elektrik-Elektronik Mühendisliği diploması: Mühendis tüm yetkilerini bu diplomasından alır, fakat imza atamaz. Her türlü elektriksel proje ve elektriksel raporlara imza atamaz, imza atma yetkisi için bazı kural ve şartlar vardır. Resmi gazete yönetmeliklerine göre EMOya kayıtlı Elektrik Mühendisliği firmasında VERGİye girmeden, çalışan SMM mühendis olarak bağlı olmadan hiç bir mühendis elektriksel projelere, elektriksel raporları hazırlayamaz, imza atamaz suçtur.
Yani Mühendis tesislerde, fabrikada, bankada ya da alandışı herhangi bir firmada vs çalışabilir fakat asla imza atamaz suçtur. İmza atma yetkisinin açılması için yukarıda yazdığı gibi EMOya bağlı Mühendislik firmasında işe başlamalı ve SMM belgesini firma üzerinden çıkarttırması gerekmektedir. Bu kurallar olmazsa çalışmayan mühendis evden bile imza atar, hiç bir iş düzgün yapılamaz, ülkeninde içine edilir, daha dandik bir ülkeye dönüşür. Örneğin EMOya bağlı BÜRO TESCİL belgesi olan bir firmada işe girdiniz, firma size SMM belgesi çıkartmazsa imza atamazsınız, firmada sadece mühendis olarak çalışabilirsiniz fakat imza atamazsınız. Firmalarda imza yetkisi firma sahibi elektrik mühendisi harici, aktif girişken çalışan bir iki mühendise SMM belgesi ile imza yetkisi verilir sadece.

VERGİ: Türkiyede iş yapmak için yasal olarak devlete farklı türlerde vergi ödemekle yükümlüsünüz, ayrıca firma yaptığı her iş için vergi öder. Vergi, kamu kuruluşlarının, kamu hizmetlerinin finansmanını karşılamak amacıyla, kişilerden ve kuruluşlardan kanun yoluyla zorunlu olarak toplanan paralardır.

BT: EMO BÜRO TESCİL belgesi: Elektrik Mühendisliği firmasının EMOya bağlı olarak VERGİye girdiğinin resmiyetidir.
SMM: EMO Serbest Müşavir Mühendis belgesi: Yetkisi olan EMO BÜRO TESCİL belgesi olan firmada imza yetkisinin açılması için mühendise ait yetki belgesidir. Bunun için mühendis önce firmada işe başlar sonra EMOnun SMM eğitimine katılır belge verilmez. Eğitim sonrası Firma isterse mühendise SMM belgesini çıkartır, o mühendis artık yasal olarak elektriksel proje ve raporlamalara imza atabilir. EMO SMM belgesi hem imzanızın açıldığını hemde diplomanızı temsil eder.
http://www.emo.org.tr/genel/sss.php?grubu=SMM

Elektrik iç tesisleri yetkilendirme belgesi: Ölçümlerin daha düzgün ve doğru yapılması için güncel yönetmeliklere göre EMOnun verdiği eğitim belgesidir. 5yılda bir katılmanız güncel yönetmelik ve prosedürler açısından iyi olur.

Topraklama yetkilendirme belgesi: Ölçümlerin daha düzgün ve doğru yapılması için güncel yönetmeliklere göre EMOnun verdiği eğitim belgesidir. 5yılda bir katılmanız güncel yönetmelik ve prosedürler açısından iyi olur.

Kullanılan cihazların kalibrasyon belgeleri: Cihazların yılda bir yapılması gereken kalibrasyon değerlerinin yazdığı belgedir.

Tesislerde yıllık yapılan Elektrik tesisatı denetim raporuna eklenmesi gereken belgeler;
*Rapora ait EMO onay belgesi elektronik barkodlu (usulsüz raporların engellenmesi için elektronik barkodludur) Ölçüm değerleri rapor içeriği EMOya email atılır, EMOnun onayından geçtikten sonra, mühendisin SMM yetkisi dahilinde olduğunu gösteren elektronik barkodlu ONAY ve sicil belgesi verilir, raporun ön sayfasına eklenir.
*EMO BÜRO TESCİL belgesi
*EMO SMM belgesi
*Elektrik iç tesisleri denetimi ve raporlaması yetkilendirme belgesi
*Topraklama yetkilendirme belgesi
*Kullanılan cihazların kalibrasyon belgeleri

TRAFOların enerjilendirilmesi için, enerji kurumları trafo kabullerinde EMO onaylı topraklama raporu ve paratoner muayene raporu istemektedir.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Siz burada kimi eleştiriyorsunuz onuda açıkca söyleseniz de herkes de aydınlansa . Eğitim sistemini mi , bunların yetiştirdiği öğrencileri mi yoksa siyasi iradeyi mi ? Bir fakülteyi bitirmiş mühendis hiçbir projeye imza atabilecek hakka sahip değilse gidip o okulun kapısına direk kilit vurmak lazım . Fakülteyi bitir önce ; sonra git oraya üye ol , git buraya üye ol . EMO ya da başka bir mesleki örgüte üye olmak anında o teknik elemana dehşetengiz bir mesleki birikim ve yeterlilik mi kazandırıyor ( Herhalde upload gibi birşey ) ? İki günlük üç günlük tavuk suyuna çorba tadında eğitimlerle ( tabi ki üyelerine bile ücretli olan ) okulda olmamış-olamamış mühendisler pişirilip imza atabilecek kıvama mı getiriliyor ? ( Evet EMO dan istifa ettim , daha da üye olmayı nasip etmesin Allah )
Mühendisin en asli görevi olan iş güvenliği başka uydurma meslek sahiplerine hibe edilirken gıkı çıkmayan TMMOB acaba başka mevzularda niye yeri göğü inletiyor ( hiç bir iş düzgün yapılamaz, ülkeninde içine edilir, daha dandik bir ülkeye dönüşür . ) Yoksa tamamen duygusal mı ?

Son düzenleme:
Siz burada kimi eleştiriyorsunuz onuda açıkca söyleseniz de herkes de aydınlansa . Eğitim sistemini mi , bunların yetiştirdiği öğrencileri mi yoksa siyasi iradeyi mi ? Bir fakülteyi bitirmiş mühendis hiçbir projeye imza atabilecek hakka sahip değilse gidip o okulun kapısına direk kilit vurmak lazım . Fakülteyi bitir önce ; sonra git oraya üye ol , git buraya üye ol . EMO ya da başka bir mesleki örgüte üye olmak anında o teknik elemana dehşetengiz bir mesleki birikim ve yeterlilik mi kazandırıyor ( Herhalde upload gibi birşey ) ? İki günlük üç günlük tavuk suyuna çorba tadında eğitimlerle ( tabi ki üyelerine bile ücretli olan ) okulda olmamış-olamamış mühendisler pişirilip imza atabilecek kıvama mı getiriliyor ? ( Evet EMO dan istifa ettim , daha da üye olmayı nasip etmesin Allah )
Mühendisin en asli görevi olan iş güvenliği başka uydurma meslek sahiplerine hibe edilirken gıkı çıkmayan TMMOB acaba başka mevzularda niye yeri göğü inletiyor ( hiç bir iş düzgün yapılamaz, ülkeninde içine edilir, daha dandik bir ülkeye dönüşür . ) Yoksa tamamen duygusal mı ?
Forumda birkaç yerde mühendis diplomayı alınca imza atabileceğini zannedenler var, bu hatalı bilgilerin düzeltilmesi için konuyu açtım. Konunun sabitlenmesini isteyeceğim. İlgili yönetmelik, mevzuatlar içinde resmi gazete linklerini ekleyeyimde daha detaylı olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Forumda sadece mühendis diploma alınca imza atabileceğini zannedenler var.
Peki ne olması lazım sizce . Siz EMO da verdiğiniz eğitimlerin üniversitenin üstünde olduğu iddiasında mısınız ? Herkesin yanındakinden bakarak kağıdını doldurduğu üç günlük eğitim sonu sınavlarla mı mühendislik kemale eriyor ?

UEE ilk mesajın da eleştiri yapmamış. Kanun ve yönetmelikler kapsamında açıklama yapmış.

Üniversiteden Elk. Müh. olarak mezun olduktan sonra bana göre, üniversitenin vermiş olduğu öğrenim ile mühendislik yapmak, imza atmak yeterli olmalıdır. Ama mevzuat buna izin vermiyor ne yazık ki.

Yani örneğin, elektrik projesi hazırlamak için her yıl SMM belgesi ve Büro Tescil Belgesi almak gerekiyor. 2019 yılı için 2000 TL idi !

Meslek odasının 2-3 günlük eğitimleri bana göre artık gereksiz olmaya başladı. Hiçbir yenilik yok. Hiçbir şey öğrenemiyorum. Üniversitede ne öğrendiysem teorik olarak orda öğrendim. Zaten meslek odasının eğitim görevlileri genelde piyasadan mühendis arkadaşlar oluyor teorik bilgileri ne kadar ki! Ayrıca bir konuyu bilmek ayrıdır, öğretmek ayrıdır. O yüzden Kanun ve yönetmelikler kapsamında maalesef SMM belgesi ve Büro Tescil Belgesi almak gerekiyor, mühendislik hizmetleri için.

Hatta Yüksek Gerilim işleri için de biliyorsunuz başka bir eğitim, başka bir belge, başka bir masraf. (Yönetmelik gereği zorunlu.)

Hatta zorunlu olmasa bile zorunlu sanılan Topraklama Yetkilendirme başka bir eğitim, başka bir belge, başka bir masraf. (Yönetmelik gereği zorunlu değil aslında.)

Meslek odamız tabi ki eğitim yapsın, güncel elektrik tesisatlarını yeniliklerini anlatsın. Yani yeni bir şey öğrenelim.

Ayrıca ben bu eğitimlerin artık online olmasından yanayım ve böylelikle eğitim görevlileri evlerinden slaytlarla katılır ve eğitim ücreti 400 TL yerine 100 TL olur masraflar azalacağı için.

Şimdilik bu kadar yazıyorum :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri