Elektrik Fatura İnceleme

bu faturalarda anladıgım kadarı ile ceza var sanırım güç ihlalinden biri 169 diğeri 193 tl cezalı oldugunu düşünüyorum birde sizler bakabilirseniz sevinirim arkadaşlar.
sistemde normal trifaze sayaç var bizi büyük ihtimalle bu işletmeye kompanzasyon kuracagız
aylık 200 tl civar işletmeye kalacagını söyleyecegim müşteriye.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Faturaları gösterdiğiniz abonenin demandı 10kW üstüne çıkmıştır. Bu tesise ait trifaze sayacı kombi sayaçla değiştirmenizi ve tüketime de bakılırsa minik adımlarla 20kVAR'lık bir kompanzasyon ünitesi kurmanızı öneririm.

Faturaları gösterdiğiniz abonenin demandı 10kW üstüne çıkmıştır. Bu tesise ait trifaze sayacı kombi sayaçla değiştirmenizi ve tüketime de bakılırsa minik adımlarla 20kVAR'lık bir kompanzasyon ünitesi kurmanızı öneririm.

yani benimde düşündügüm gibi cezalı fatura değilmi

Elbetteki cezalı fatura. Demand aşımından dolayı kombi sayaç olmadığı için aktif tüketimin %90'ı kadar endüktif tüketim varmış gibi faturaya yansıtılmıştır.

Faturayı incelerseniz eğer, Endüktif Tüketim = Aktif tüketim X 0,9 rahatlıkla görünüyor.

Bu işletmede; sadece aktif sayaç var. Reaktif sayaçlar olmadıgından enerji satan kurum (TEDAŞ veya benzeri vs.vs.) otomatik olarak aktif tüketimin %90 ı kadar tüketimi reaktif enerji tüketimi olarak yazmaktadır.
Öncellikle KOMBİ sayac takılacak, kompanzasyon tesisat projesi ve panosu yapılacak sonrada kontrol edilip onaylatılacakdır..
Tesis normal çalısmata başladıgında (kompanzasyon tesisiniz) faturalarda görülen 200 tl ya yakın bedel tasarruf edılecekdır. Ama, yapılan masrafı kac ayda amortı eder, bılemıyorum..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri