Elektrik-Elektronik Mühendisliği Alan Seçimi?

Mrkilic27

Üye
Arkadaşlar ben daha 2.sınıfım ama şimdiden birşeyler öğrenmek istiyorum,acaba Elektrik mi seçsem Elektronik mi? Benim amacım yurtdışına gitmek orada master yapmak ve Türkiye ye geri dönmek,ben akademik kariyer düşünmüyorum yurtdışına gitmek istediğim için elektronik daha ağır basıyor ancak geri Türkiye ye döneceğim için biraz kafa karıştırıyor. Elektrikte Enerji, Elektronikte de Nanoteknoloji aklıma yatıyor acaba bana ne önerirsiniz???

once okulunda hangi dersler aciliyor ona bakmalisin bence. Bende sinyal isleme falan dusunuyordum ama herkes elekrik dersleri secinde digerleri otomatikmen yalan oldu. Aldigim derslere bak :D

Elektrik Makinalari 1
Elektrik Makinalari 2
Yuksek Gerilim Teknikleri 1
Yuksek Gerilim Teknikleri 2
Guc Sistemleri Analizi 1
Guc Sistemleri Analizi 2
Elektrik Dagitim
Elektrik Koruma
Aydinlatma

Elektronigin e sini gormedim desem yeridir :(

Hangi üniversite @apolloturk.

Bu konuda kulis yapman gerekirdi arkadaş çevrende.

Yurtdışına gitmeyi düşünüyorsan elektronik seçmekte haklısın ama tekrar dan turkıye ye döneceğin için elektronik te master yapman türkiye de bir + olmaz.Türkiye de elektronik mi ? elektrik mi ? deseler herzamn elektrik bir adım öndedir.Elektronik türkiye alt safalarda...saygılar..

1 sene fazladan okuyup her iki alandaki dersleri alsan neyi kaybedersin ?

Çukurova' da okuyorsan uzatmadan da yapabilirsin; ama mesela Sakarya' da böyle bir şansın yok.

bu şekilde yapılabiliyormu biraz açabilirmiyiz

mezun olacakken tekrar kayıt yaptırıyorsun diğer alandaki dersleri alıyorsun. ama o derslerde kalırsan mezuniyet zora giriyor. bölüm öğrenci işleri ile görüşüp daha sağlıklı cevap alabilirsin. kolay gelsin.

elektronik seç herkesin içinde herkesten biri olmak yerine az kişinin arasında seçili kişi olman lazım türkiyede elektrikçilerin değerini düşürdüler (kontenjan artışları her üniversitede elektrik-elektronik fakülteleri vs) yada yazdıklarımı unut fabrikada şurda burda nerde çalışırsan çalış patron tayfasının söyledği şu : " dil bil hiçbişey bilmesende olur! biz zaten öğretiriz işini" oyüzden dilini geliştir gerisi tırı vırı zamanla hallaedersin

Elektriği seç derim Türkiyede elektroniğe göre daha geniş iş sektörüne sahip ayrıca elektrik mühendisi oldugunda elektronik ile ilgili firmalarda da çalısabilirsin...Ayrıca yurtdısında master konusunda bence acele etme...Sonra pişman olabilirsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri