elektirkten tasarruf için trafo

zodehala

Üye
5-6 adet elektirksobasını tasarruflu çalıştırmak için şöle bi planım var.

Kaynak makineleri içindeki trafodan çıkan ceryanı aynı anda 5-6 sobaya bağlamayı düşünüyorum

burada merak ettim bu makinelerde trafo 220-20000volt çeviriyor bu sorun çıkarır mı ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kaynak makınası trafosunun 220 yi 20000 volta cevırdığinı nereden anladınız?
Artı olarak diyelımkı 20000 volt verıyor dedik 220 voltluk sobayı baglamak mantıklı gelıyormu sıze?

enerjide temel kural 1 aldığın yerden 1 den fazla elde edemezsin ama fikir fikirdir :))
------------------
ceryan olayı da ayrıca bir fikir verdi :)

Son düzenleme:
Sn.zodehala kaynak makinesi trafolarının 20000 volt verdiğini ilk kez sizden duydum belki 20000 amper deseydiniz biraz daha mantıklı gelebilirdi çünkü kaynak makinelerinde akım çok yüksek gerilim ise çok küçüktür yani gücü değişmez ör: 5kva gücünde kaynak makineniz varsa yuvarlak hesap giriş kısmından 22 amper civarı bir akım çeker bu trafonun çıkış geriliminin 25 volt civarı olduğunu varsayarsak 200 amper civarı çıkış akımı elde edilebilinir fakat güç değişmez gerilimi daha da düşürürseniz akımı daha da artar
kısaca transformatörle gücü düşürebiliriz fakat gücü arttıramayız söylediğiniz gerilimde trafo sardığımızı varsayarsak 20000 volt 0.25 amper gücünde trafonuz olur 20000x0.25= 5kVA yani 5KVA trafodan 5KVA dan fazla güç alamassınız esas olan güçtür

devreye bağlayacağınız trafoları kayıpları ilâve tüketime sebep olacak ,tasarruf yapayım derken zararlı çıkacaksınız

benim bildiğim kaynak makinlerinin amper düşüktür çünkü eğre amper yüksek olsaydı kaynak yaparken tutuğumuz o demirden gelen elektrik ölümcül olurdu.

Her neyse kendi bilgimi yanlış olarak var sayıyorum. Peki bu tür trafo ile birden fazla soba yaksak tüketim nasıl olur?

benim bildiğim kaynak makinlerinin amper düşüktür çünkü eğre amper yüksek olsaydı kaynak yaparken tutuğumuz o demirden gelen elektrik ölümcül olurdu.

Her neyse kendi bilgimi yanlış olarak var sayıyorum. Peki bu tür trafo ile birden fazla soba yaksak tüketim nasıl olur?

İyi günler;
Kaynak makinasında düşük olan gerilimdir. O demirleri eritmesinin nedeni , akımın fazla olmasıdır. Demirin ya da kaynak yapılan metalin , direnci , bedenimize göre çok düşüktür. Bu yüzden, kaynak makinasındaki gerilim, bedenimizden yüksek akım geçmesini sağlayamaz. Fakat düşük dirençli metallerden akımın akmasını sağlayabilir ve demiri eritir.
Sizin soba projenize göre, kaynak makinasının ucuna, 220 voltluk değil de, kaynak makinası çıkış gerilimi olan, 8-10 volt için tasarlanmış elektrik sobası lazımdır. Bunu siz, ısıtıcı telleri ile, hesap kitap yaparak üretebilirsiniz. Güzel de ısınırsınız. Her elektrikli cihaz gibi , trafonun da kendine has bir elektrik tüketimi vardır. Bu tüketim , trafonun saclarındaki kayıplar ve bakır sargıların ısınması sonucu ortaya çıkan kayıplardır. Trafo eğer ısıtıcı ile aynı ortamda bulunacaksa ( ki zırıl zırıl ses çıkarır ) ısı kayıplarını önemseyebiliriz. Çünkü amacımız zaten ısı oluşturmak. Demir kayıplarının da fazla olmayacağını düşünürsek, ya da onu da ısıya dönüşüyor dersek , belki kafa kafaya kurtarır denebilir. Ama her halukarda, direkt olarak 220 volt ile beslemekten, daha fazla elektrik harcar. Ayrıca ısıtıcı yapmak için harcanan emek ve para , trafoya vereceğimiz para , ortalıktaki bir sürü kablo kirliliği ve binlerce lira verip satın aldığınız oturma grubunun yanındaki nahoş trafo görüntsü ( evde kullanacaksanız) ve trafonun çıkardığı o sinir bozucu zırıltı da ettiğimiz zararın diğer boyutu olacaktır.

İyi günler;
Kaynak makinasında düşük olan gerilimdir. O demirleri eritmesinin nedeni , akımın fazla olmasıdır. Demirin ya da kaynak yapılan metalin , direnci , bedenimize göre çok düşüktür. Bu yüzden, kaynak makinasındaki gerilim, bedenimizden yüksek akım geçmesini sağlayamaz. Fakat düşük dirençli metallerden akımın akmasını sağlayabilir ve demiri eritir.
Sizin soba projenize göre, kaynak makinasının ucuna, 220 voltluk değil de, kaynak makinası çıkış gerilimi olan, 8-10 volt için tasarlanmış elektrik sobası lazımdır. Bunu siz, ısıtıcı telleri ile, hesap kitap yaparak üretebilirsiniz. Güzel de ısınırsınız. Her elektrikli cihaz gibi , trafonun da kendine has bir elektrik tüketimi vardır. Bu tüketim , trafonun saclarındaki kayıplar ve bakır sargıların ısınması sonucu ortaya çıkan kayıplardır. Trafo eğer ısıtıcı ile aynı ortamda bulunacaksa ( ki zırıl zırıl ses çıkarır ) ısı kayıplarını önemseyebiliriz. Çünkü amacımız zaten ısı oluşturmak. Demir kayıplarının da fazla olmayacağını düşünürsek, ya da onu da ısıya dönüşüyor dersek , belki kafa kafaya kurtarır denebilir. Ama her halukarda, direkt olarak 220 volt ile beslemekten, daha fazla elektrik harcar. Ayrıca ısıtıcı yapmak için harcanan emek ve para , trafoya vereceğimiz para , ortalıktaki bir sürü kablo kirliliği ve binlerce lira verip satın aldığınız oturma grubunun yanındaki nahoş trafo görüntsü ( evde kullanacaksanız) ve trafonun çıkardığı o sinir bozucu zırıltı da ettiğimiz zararın diğer boyutu olacaktır.

Karadenizin koylerinde ısınmak için ağaç kesmek zorumuza gidiyor(Ağaçlar yazık). bi çare bualamdık bu işe

kaynak makineleri 40 50 volt arasında voltaj çıkarır voltaj 60'a çıkarsa çarpar amperi telin kalınlıgına göre degişir 40 50 voltluk resistans olursa ısıtır fakan tasarruflu bence olmaz

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,127
Son üye
furkan680

Yeni konular

Geri