drivere bağlı motorlar

barajcı

Üye
selamunaleykum ustalarım b ir drivere bağlı motorlardan sadece bi tanesi aşırı ısınıyor hatta yandı iki kere kablo bağlantıları sağlam hatta diğerlerinin kablosyla değiştim yük eşit acaba sadece o motor niye ısınıyor acil cevap

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İki motorda çalışıyorken ayrı ayrı akımlarını ölçtün mü?
Yük eşit diyorsun eminmisin?
Belki o motorun hattında mekanik bir sıkışıklık oluyordur.
İstersen iki motoruda yükten kurtar. Boşta çalıştırarak akımlarını ölçüp karşılaştır.

Arkadaş mantıklı bir cevap vermiş bir dene bakalım...

boşta akımları ölçtüm aynı motorlar dörtlü dişli grup olarak dört vibratör çalıştırıyor ısınan motorun vibratörüde değişti sonuç aynı bobinaj hatasından şüphelendim sıfır motor takıyorum sıfır motorda ısınırsa motorun yerini yandaki mottorla değişecem sonucu bildirrim teşekkür ederim

motoru degıstırın fakat daha once motorun 220 ıle suruyorsa ucgendekı etıket akımını okuyarak herbırıne ayrı bırer motor koruma salterı koyarsanız daha uygun olur.ayrıca reduktor oranlarınıda kontrol edınız belkı o motor dıger motorlardan daha dusuk devırde donuyorduk vede sogutma pervanesının donmesı motoru sogutmuyordur.cunku onlar ancak etıket devrınde sogutma verımı yapacak sekılde tasarlanırlar.dusuk devırlerde dısarıdan ayrı bır sogutma yapmanız gerekebılır.

Gezer 77 ustam motorlar eşit yükler eşit hepsi senkronize çalışıyor hepsinin çalışması aynı bobinaj hatasından şüphelendim sıfır motorda daha az ısındı önceden gövde sıcaklığı diğer motorlarla 20 derce fark vardı şimdi 10 dereceye indi bobinlerin bakır oranlarından şüpheleniyorum iletkenleik katsayısı yapabilir diye tahmin ettim yinede yorumlarınızı eksik etmeyin boş geçmeyelim beyler:) selamlar herkese muvaffakiyetler dilerim

Kardeş aynı sorunu vibratörde bende yaşadım aynen vibratörüde degiştirdim ama çözüm olmadı kesinlik le mekanik olarak hata vardır.rulmanlarını kontrol ettir..yalnız benım motorlar suruculu degıldı.. direkt olarak enerjileniyordu.kısa sure calışıp durdugu için yanıyordu motorlar.sen bır de yukte demeraj akımını ölç bakalım ne olacak..saygılar

sürücünün paramatrelerine bak motorun bağlantı grubuna 3 kw altındaki motoarlarda üçgen digerlerinde yıldız bağlanmalıdır arzayı sadece motorda aramıyalım sürücüdende kaynaklanabilir iyi çalışmalar

sürücülü motorlarda devir düşük ise hava pervansi soğutma yapmıyacagı için motorun kapagına bir fan takılıyor bunuda kontrol ederseniz

benim başımada böyle bir olay gelmişti. 7.5 kw motoru sarıma gönderdik. motor sarımdangeldi ve yerine taktığımızda motor biraz çalıştıktan sonra ısınma yapıyordu.

bu arada motorun rulmanlarıda yeni değişti.

motoru bir kez çalıştırıp biraz çalıştıktan sonra motor yandı tekrar sarıma gitti.

sarımdan gelince yerine tekrar taktığğımızda motorda ısınma oldu ve motoru takip ve incelemeye aldık.
sorun rulmanı değiştirirken pres yerine çekiç kullanılmış ve gözle görülmeyecek kadar rotor milinde balans oluşmuş.
özel makinada balans olduğu görüldü, ve balans alındı. motor tekrar monte edilip çalıştırıldığında ısınma sorunu çözülmüş ve motor normal olarak çalışıyordu.

bu tür olaylara dikkat etmek gerekiyor.
bilginize

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri