Diyotun voltmetre kademesinde değer göstermesi hakkında

Merhaba arkadaşlar bir sorum var ve cevaplayamadım soruma cevap verirseniz sevinirim.
Sağlamlık testi yapılırken diyotlara herhangi bir beslenme gerilimi bağlanmadığı nasıl 0.2v 0.95 arası değer Bu nasıl açıklanır TEŞEKKÜRLER

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
markası modeli resmi yok mu bu aletin? görsel her zaman iyidir yorum yapmak için

arkadaş sen hata yapıyorsun. bak bende dijital bir tane var. diyot doğruluk testini "ohm,diyot" konumunda yaparım ac voltajda değil. benim için artı eksi değer önemlidir kırmızı ve siyah prob yer değiştirdiğinde gösterdiği değer. sen ac voltaj konumunda ölçü yapıyorsun yalnış ölçüm yapıyorsun, nereden biliyorum az önce denedim. bir de alt biraz kaliteli değilse dc konumda boştayken benim makine gibi voltaj saçmalar. doğru konumda doğru ölçüm yapmayı öğren lütfen

arkadaş sen hata yapıyorsun. bak bende dijital bir tane var. diyot doğruluk testini "ohm,diyot" konumunda yaparım ac voltajda değil. benim için artı eksi değer önemlidir kırmızı ve siyah prob yer değiştirdiğinde gösterdiği değer. sen ac voltaj konumunda ölçü yapıyorsun yalnış ölçüm yapıyorsun, nereden biliyorum az önce denedim. bir de alt biraz kaliteli değilse dc konumda boştayken benim makine gibi voltaj saçmalar. doğru konumda doğru ölçüm yapmayı öğren lütfen
Hocamızın bize verdiği soru bu cevaplayamadım bende buraya yazdım soru mu yanlış

eğer bir diyotu sağlam mı diye ölçmek istersen ohm/diyot konumunda sağlamlık testi yaparsın. üzerinden geçen voltajı ölçmek içinde ac konumda(burada dc akım varsa dc konumda) uzak bir noktadan genellikle şasi dediğimiz yerden artı eksi dikkat ederek ölçersin, dikkatli olmazsan geçen akımı bilmezsen tahmin edemezsen hem cihazın bozulur hemde çarpılabilirsin.

ve sorunun yanıtı: ölçü aleti dijital ise normaldir. ac konumda gösterir verdiği değer gerçek değildir. olmayan voltajı olduğu yerde voltaj ölçülmez. görülen değer makinenin boştaki sapma voltajıdır.

Hocamızın bize verdiği soru bu cevaplayamadım bende buraya yazdım soru mu yanlış
Sorunu tekrar oku, ne anladığını yaz.

Gerilim kademesinde diyottan gerilim okursak ya ters led bağlı olup ışık görüyordur, ya da peltier mantığında ısı değişikliğine maruzdur. Diyot konusunda olduğunuza göre öğretmeniniz bunu izah etmiştir, bunu anlayıp anlamadığınızı ölçmek için dolaylı olarak sormuştur.

voltaj konumunda voltmetre empedansı çok yüksek olduğu için ortamın manyetik alanı prob üzerinde anten gibi bir voltaj uluşturabilir ve bir gerilim gösterebilir.
ölçüm yaparken diyotla birlikte diyota paralel 10k direnç bağlarsanız oluşan bu sinyal sönümlenir ve 0 volt ölçersiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri