Dengesiz yüklerde nötr üzerinden geçen akım

Sayın @emodiyator verdiğiniz formülde hesaplama hatası yapılmış.41400 ve 30500 karekökü hesaplanmadan çıkarma işlemi yapılmış. Verdiğiniz değerlere ve formüle göre hesap yapılırsa 28.82 amper çıkıyor. Fazlar dengeli olursa sıfır çıkıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 73823

Senin hesabın yanlış sonuç 104 amper çıkıyor. Sadece 41400-30500= 10900 işlemini kök içinde göstermemişim ondan kafanız karıştı herhalde. Yoksa işlem hatası yok sonuç doğru.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Senin hesabın yanlış sonuç 104 amper çıkıyor. Sadece 41400-30500= 10900 işlemini kök içinde göstermemişim ondan kafanız karıştı herhalde. Yoksa işlem hatası yok sonuç doğru.
Verdiğin görselde sol kök içinde 41400, sağdakinde 30500 var. Bunları önce kökten çıkarıp sonra işlem yapmak gerekmez mi? Formülün başında ikisi ayrı köklerin içindeler.

Verdiğin görselde sol kök içinde 41400, sağdakinde 30500 var. Bunları önce kökten çıkarıp sonra işlem yapmak gerekmez mi? Formülün başında ikisi ayrı köklerin içindeler.
Matematik mi tartışacağız şimdide sonuc doğru senin exel formülün yanlış hesaplıyor özetle bunu demek istiyorum. Senin 28 i nereden bulduğun anlasildi 😀

Matematik mi tartışacağız şimdide sonuc doğru senin exel formülün yanlış hesaplıyor özetle bunu demek istiyorum. Senin 28 i nereden bulduğun anlasildi 😀
Sakin ol şampiyon benim exel formülüm falan yok :D Sadece verdiğin görselde bir hata var diyorum. Solda her fazın karesi bir karekök içinde, sağda her fazın birbiriyle çarpımı ayrı bir karekök içinde. Sana söyleyeyim görselde en üstte ikisini ayrı köklerde göstermen yanlış. Formül şu olacak:

(A ^ 2 + B ^ 2 + C ^ 2 - AB - AC - BC)

Yani aynı kök içinde. İnsanların kafası karışmasın diye yazdım.

AHA.
DENGESİZLİK AKIMI.jpg

Son düzenleme:
Böyle sokak ağzıyla konuşman hiç hoş değil üstelik kendi yanlış sonucuna bir şey demezken benim görseldeki işlemi kök içinde göstermeyişimi mesele yaptın (anlayan anladı bir sen anlamadın) madem sokak ağzıyla konuştun bende yaptığına ''sidik yarıştırmak'' derim.

Son düzenleme:
Böyle sokak ağzıyla konuşman hiç hoş değil üstelik kendi yanlış sonucuna bir şey demezken benim görseldeki işlemi kök içinde göstermeyişimi mesele yaptın (anlayan anladı bir sen anlamadın) madem sokak ağzıyla konuştun bende yaptığına ''sidik yarıştırmak'' derim.
Arkadaşım ben hesap falan yapmadım ki yanlış bulayım. Sen yazıştığın kişilerin nickine bakmıyorsun galiba. Sokak ağzı falan da kullanmadım. İnsanlar formülü alırken yanlış bilgi kullanmasınlar istedim.

Arkadaşım ben hesap falan yapmadım ki yanlış bulayım. Sen yazıştığın kişilerin nickine bakmıyorsun galiba. Sokak ağzı falan da kullanmadım. İnsanlar formülü alırken yanlış bilgi kullanmasınlar istedim.
İNSANLAR KENDİLERİNİN DÜZELTİLMESİNDEN HOŞLANMAZLAR . DİKKATİN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM BENİMDE KAFAM KARIŞMIŞTI . FORMÜLÜ VEREN ARKADAŞADA TEŞEKKÜR EDERİM
.

Ekli dosyayı görüntüle 73704
Diğer önemli bir husus yukarıdaki işlem saf ohmik yükler için geçerlidir ve Dünyada hiç bir yük saf değildir yani hiç bir yük saf ohmik değildir, saf endüktif değildir, saf kapasitif değildir. Elektrikte her yük Empedanstır ve her yükün empedansı iki bileşenden oluşur, Ohmik bileşen R ve reaktif bileşen (XL veya XC). İşin içine reaktif bileşenler girdiği zaman vektörel toplam daha karmaşık bir hal alır bununla ilgili zamanında bir excel program yapıp paylaşmıştım muhtemelen kimse bakıp incelemedi.
Paylaşımım aşağıdaki ektedir.
Not: @kral kobra Hoca'nın hazırladığı dökümanlardan Alıntıdır.
Merhabalar,
Bu hesabın hangi kitaptan alındığına dair bilgi paylaşır mısınız?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri