DC Servo Motor Seçimi

bekdil

Üye
Merhaba Herkese,
Görseldeki gibi iki tekerle tahrik edip iki tekerde sarhoş teker kullanarak sistem yapacağım. Bu sistem 700 KG yük çekecek. Bu sistemde DC servo motor kullanmayı düşünüyorum. Ancak motor hesabı ve motor seçimini nasıl yapabilirim bana yol gösterir misiniz.
Saygılarımla
1676323169884.png

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
50 m/sn emin misiniz? dakikada 3000 m = 3km eder. dakikada 3 km ???? yorum yok bende...
Kusura bakmayın iki-üç proje ile ilgileniyorum kafam komple karıştı. maks. hızı 2 m/s olacaktı. Teşekkür ederim uyardığınız için

arkadaşım, hani ben hesap kitap bilmem de. az buçuk hesap yaparım. yük sabit alacaksın bir yerden öteye taşıyacaksın. sistemi nasıl bilemem ama elektrikli triptörlerin motoru 1500watt bence yükünü taşır. hele bir de uygun redüktör bulursan 1 ton bile taşırsın

arkadaşım, hani ben hesap kitap bilmem de. az buçuk hesap yaparım. yük sabit alacaksın bir yerden öteye taşıyacaksın. sistemi nasıl bilemem ama elektrikli triptörlerin motoru 1500watt bence yükünü taşır. hele bir de uygun redüktör bulursan 1 ton bile taşırsın
Teşekkür ederim abi yardımın için

Hızı maks. : 2 m/sn
Zemin düz beton zemin olacak
Tekerleğin Çapına 40cm diyelim
yarıçapı r=20cm=0.2m

Hızınız V=2metre/sn

Açısal Hız Va = V / r = 2/0,2 =10rad/sn

Hızlanma 0 dan 2m/sn hıza, 20 saniyede ulaştı diyelim,
Hızlanma acc=2(son hız) - 0(ilk hız) / 20 = 0,1 m/sn2
Hızlanma kuvveti F=m.a= 700*0,1= 70N

Toplam Kuvvet F= 700+70=770N
Tork T = F . r =770 . 0,2=154Nm

Gereken Güç:
P = T . Va = 154 . 10 = 1540Watt (@paskomya üstad çok az bir hata ile size zaten söylemiş:))

(Daha karmaşık olmaması bakımında sürtünme katsayısını eklemedim)

Yalnız:
İki motor koyarsanız her birine toplam gücün yarısı kadar motor koyabilirsiniz, bu olabilir ancak dönmek için 1 motoru durdurursanız, bir daha kalkamazsınız.

Bunun için en doğru seçim (ilk an torkunun yüksek olmasından dolayı) DC motor olacaktır, enkoder kuplajlı çözümler deneyebilirsiniz

@AG Mehmet ustam, en başta ben hesap kitap bilmem diye söyledim, üç aşağı beş yukarı hesabım doğru, ama sizin dediğiniz o hesapların hiç birini ben yapamam, çünkü o matematiği okumadım. amma velakin çok yakın bir değerde hesabı tutturmak hoşuma gitti. yine de ben bu hesaba yarım Hp yorulma payı eklerdim en azından. tam güçte çalışmak asla iyi değildir. bunun acısını şimdi vücudum çekiyor. sol kolum iptale yakın, bazen bir çay bardağını bile kaldıramıyorum. tek elle klavyede yazı yazmayı geçtim.

@AG Mehmet ustam, en başta ben hesap kitap bilmem diye söyledim, üç aşağı beş yukarı hesabım doğru, ama sizin dediğiniz o hesapların hiç birini ben yapamam, çünkü o matematiği okumadım. amma velakin çok yakın bir değerde hesabı tutturmak hoşuma gitti. yine de ben bu hesaba yarım Hp yorulma payı eklerdim en azından. tam güçte çalışmak asla iyi değildir. bunun acısını şimdi vücudum çekiyor. sol kolum iptale yakın, bazen bir çay bardağını bile kaldıramıyorum. tek elle klavyede yazı yazmayı geçtim.
Çok geçmiş olsun, scil şifalar dilerim.
Gelelim meselenin aslına, eskilerinde dediği gibi (biz eski değiliz) tecrübe(niz) konuşuyor .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri