Motor Seçim Konusunda Yardım

Öncelikle kolay gelsin.

imdi...Bu tornaları bir ara incelemiştim. Forumda bir arkadaş bunların minisine ihtiyaç duymuştu zamanında. Hatırladığım kadarı ile yazmak gerekirse:

1: Öncelikle ne kadar ağırlıkta bir şey istiyorsunuz. Taşınabilir mi olacak yoksa sabit mi? Zira sabit olacaksa yada sadece Atölye içinde hareket edecekse Endüstriyel dişli Redüktörlü motor kullanmak çok mantıklı. Bir de redüktör 90° açılı olursa bu size daha kompakt bir tasarım sağlar.

2: Ağırlık binmesinin motorla direkt alakası yok. Daha doğrusu olmaması lazım. 10 kilo kilo kil bile koysanız , tasarımda ağırlığı eksenel Rulman yada konik rulmana binecek şekilde yapmanız gerekiyor. Burada motorun tek amacı mili çevirmek olmalı.

3:Motorunuzda mutlaka ama mutlaka soft starter olması lazım.Yoksa gücü verdiğinizde kili yerden toplamak gerekebilir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Fotolarını yayinlasanız ve kitapçığı .
Kitapçık çıkmadı içinden ancak, dikiş makinesi motorunda çok ara bir hız yok. pedalın içini açtım basit bir aç kapa gibi çalışan bir devre var.
Öncelikle kolay gelsin.

imdi...Bu tornaları bir ara incelemiştim. Forumda bir arkadaş bunların minisine ihtiyaç duymuştu zamanında. Hatırladığım kadarı ile yazmak gerekirse:

1: Öncelikle ne kadar ağırlıkta bir şey istiyorsunuz. Taşınabilir mi olacak yoksa sabit mi? Zira sabit olacaksa yada sadece Atölye içinde hareket edecekse Endüstriyel dişli Redüktörlü motor kullanmak çok mantıklı. Bir de redüktör 90° açılı olursa bu size daha kompakt bir tasarım sağlar.

2: Ağırlık binmesinin motorla direkt alakası yok. Daha doğrusu olmaması lazım. 10 kilo kilo kil bile koysanız , tasarımda ağırlığı eksenel Rulman yada konik rulmana binecek şekilde yapmanız gerekiyor. Burada motorun tek amacı mili çevirmek olmalı.

3:Motorunuzda mutlaka ama mutlaka soft starter olması lazım.Yoksa gücü verdiğinizde kili yerden toplamak gerekebilir.
1- çok hareket etmeyecek açıkçası ev ortamında kullanılacak. ancak taşınma ihtimalinde de yerinden kaldırabilelim isterim :) İşin sonu zaten redüktörlü motora yada motora alınan ekstra bir redüktöre doğru gidiyor hocam.
2-tabi ki motora direk ağırlık binmeyecek. bir kasnak rulman sistemi olacak. ancak çamur koyduğum yere ağırlık verdiğim zaman, mili çevirecek motor olduğu için motorun torku önem arz ediyor.
3-dikiş makinesi hakkında konuştuğum arkadaşa da ondan bahsettim. dikiş makinesi motoru üzerinde 7000 RPM yazıyor. ve pedal on/off devresine yakın bir devre. 0-3500-7000 şeklinde sadece bu 3 devire ayarlı gibi. çok az bastığınız zaman çok hızlanıyor. o yüzden yada motor redüktörlü olacak, yada motora bir redüktör alacağım.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Bir arkadaşın önerisiyle İstanbul'da bulunan Mogul Motor'dan bilgi aldım. Daha önce bu iş için kullanılmak üzere MG402 modelini sattıklarını ve şikayet geri dönüşü almadıklarını iletti. Verilen bilgilere göre işime yarar gibi gözüküyor. Sizin düşünceniz nedir.

https://mugul.com/wp-content/uploads/2020/01/MG40x.pdf

İlk sayfada bulunan MG402 modeli.

Bir arkadaşın önerisiyle İstanbul'da bulunan Mogul Motor'dan bilgi aldım. Daha önce bu iş için kullanılmak üzere MG402 modelini sattıklarını ve şikayet geri dönüşü almadıklarını iletti. Verilen bilgilere göre işime yarar gibi gözüküyor. Sizin düşünceniz nedir.

https://mugul.com/wp-content/uploads/2020/01/MG40x.pdf

İlk sayfada bulunan MG402 modeli.

Konusunda uzman arkadaşlara danışmanız .

Bu ürün herhalde ?

MG402 24V DC 230 rpm Redüktörlü Motor

https://www.elektrodepo.com/urun/mg402-24v-dc-230-rpm-reduktorlu-motor

MG402E 24V DC 230 rpm Redüktörlü Motor ( Enkoderli )

https://www.elektrodepo.com/urun/mg402e-24v-dc-230-rpm-reduktorlu-motor-enkoderli

Diğer çeşitli : https://salter.com.tr

Öncelikle kolay gelsin.

İstediğiniz kadar rulman falan koyun, moror güçsüz ise yukarıdaki videoda görüyorsunuz adam dokundukça motor duruyor, bide bu 1 kilo kadar bişey koymuş, onun 10 kilo olduğunu düşünün, üstelik dokunma hareketleride daha sert olacaktır
İstediğiniz kadar rulman falan koyun, moror güçsüz ise yukarıdaki videoda görüyorsunuz adam dokundukça motor duruyor, bide bu 1 kilo kadar bişey koymuş, onun 10 kilo olduğunu düşünün, üstelik dokunma hareketleride daha sert olacaktır
bakın adam küçük bir rulman da kullanmış ama fayda etmiyor

Yazılanı anladığınızı düşünmüyorum...

Bu tip tasarımlarda rulmanın görevi motora ek güç sağlamak falan değildir.Rulman koyarak iki şey elde edersiniz. Birincisi Yükü motora değil gövdeye bindirerek motorun eksenel yüke maruz kalmasını engellemek ikincisi sürtünmeyi azaltmak/yok etmek ve bu sayede hem ihtiyacınız olan motor gücü azalır hem de yataklarda aşınma engellenerek rijit bir tasarım sağlanır.

Bir sistemde ihtiyacınız olan güç on birimse bu rulman kullanarak daha azaltılabilir .Bunu yapmazsanız ihtiyaç olan güç sürtünme+ iş için ihtiyaç olan güç şeklinde olacaktır yoksa. Ki kuru yataklarda sürtünme kaybı hiçte azımsanacak gibi değildir.

İkincisi motora binen yük motor rulmanlarına direkt zarar verir. Zira motorlarda özel bir durum yoksa Rulmanlar radyal yüke göre tasarlanır ve takılırlar.

Hasılı kelam motor gücü iş için ihtiyacınız olan güce göre hesaplanırken ,siz rulman kullanmazsanız hem sürtünme için extra güce ihtiyaç duyarsınız hem de motor rulmanlarına zamanından evvel veda edersiniz.

Yazılanı anladığınızı düşünmüyorum...

Bu tip tasarımlarda rulmanın görevi motora ek güç sağlamak falan değildir.Rulman koyarak iki şey elde edersiniz. Birincisi Yükü motora değil gövdeye bindirerek motorun eksenel yüke maruz kalmasını engellemek ikincisi sürtünmeyi azaltmak/yok etmek ve bu sayede hem ihtiyacınız olan motor gücü azalır hem de yataklarda aşınma engellenerek rijit bir tasarım sağlanır.

Bir sistemde ihtiyacınız olan güç on birimse bu rulman kullanarak daha azaltılabilir .Bunu yapmazsanız ihtiyaç olan güç sürtünme+ iş için ihtiyaç olan güç şeklinde olacaktır yoksa. Ki kuru yataklarda sürtünme kaybı hiçte azımsanacak gibi değildir.

İkincisi motora binen yük motor rulmanlarına direkt zarar verir. Zira motorlarda özel bir durum yoksa Rulmanlar radyal yüke göre tasarlanır ve takılırlar.

Hasılı kelam motor gücü iş için ihtiyacınız olan güce göre hesaplanırken ,siz rulman kullanmazsanız hem sürtünme için extra güce ihtiyaç duyarsınız hem de motor rulmanlarına zamanından evvel veda edersiniz.
Ben sizi anladım da kardeşim galiba siz bu rulmanları gözünüzde fazla büyütüyorsunuz, evet rulmanlar dönen hemen hemen her yerde kullanılmalı, yükü ve sürtünmeyi azaltır doğru, ama bütün yükü almaz be kardeşim,
Ben gemide pompacı olarak çalışıyorum, ve işim hep motorlarla, pompalarla ve rulmanlarla, sadece bir pompa üzeride 8 tane rulman var.
Yaklaşık 15 tane de pompa var hesabını sen yap, evet rulman iyidir, ama yeterli değil, motorunda yeterince güçlü olması lazım

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri