Dalgıç pompa + akü + panel bilgi talebi

Merhaba,

elimde 65 amper jel akü, 150 watt güneş paneli ve 600 watt inverterim var, 5 tonluk su depoma gece su 12 metre derinlikteki kuyudan altta belirttiğim dalgıç pompa ile doldurmak istiyorum.
Bu sistem çalıştırır mı?
Desteğinizi rica ederim.

1714998125472.png

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1- invertere gerek yok zaten pompa 12 volt
2- 65 amper aküyü tam güçte kullandığımızı varsayarsak (kayıp 0 sıfır olarak) ortalama 5 saat çalıştırır, 2m3/h su basıyorsa 2,5 saatte 5 tonluk deponu doldurur.
3-panelin şarj olayı beni aşıyor, diğer ustalarım cevap verir.
4- konu başlığını düzenlemeniz gerekiyor
a)forum kuralları
b) içerik anlaşılmıyor.

65Ah akü teorik olarak 780 watt güç depolayabilir. Jel akünün yüzde 80'ini kullanabilirsiniz. 600 watt civarı yapar. 150Wh panel ile uzun yaz günlerinde panelin gölgesiz iyi bir yönlendirilmesi ile aküyü (%80'i) doldurabilirsiniz. Pompanın çalışma süresine bağlı olarak işinizi görecektir. Sahada tam dolu akü ile @paskomya ustanın ifade ettiği gibi 2,5 saatte depo doluyorsa bu sistem işini görür.
İnverter olsaydı kayıplar olacaktı. DC12V olması çevrim kayıpları olmayacağından depolanan güç için daha verimlidir.

Son düzenleme:
@paskomya
@rsimsek bilgiler için teşekkür ederim, inverteri 12v kameram var onun için kullanıyorum kamerayı da invertersiz kullanabilir miyim.

@paskomya
@rsimsek bilgiler için teşekkür ederim, inverteri 12v kameram var onun için kullanıyorum kamerayı da invertersiz kullanabilir miyim.
Tabi ki kullanabilirsin. Yalnız dikkat edlecek durum, gerilimi 12 volt'ta tutmak için bir adet uygun güçte dc-dc voltaj regülatörü üzerinden beslemek. Bende 2x195Wh panel ve 60Ah LFP akü ile 8 kamera, 3g modem ve birkaç led ışığı besliyorum. İki sene bu şekilde kullandım, inverter de var fakat akü kapasitesi düşük olunca onu kullanmadım. Şu an 2 sene sonrası gelen Şebeke ile yedekli kullanıyorum.

@rsimsek "gerilimi 12 volt'ta tutmak için bir adet uygun güçte dc-dc voltaj regülatörü üzerinden beslemek" yerine 10A Pwm Şarj Kontrol Cihazındaki çıkıştan beslesem kamera için sorun olur mu?

1715070135467.png

Jel akü için denemedim ama mantiken sorun olur. Çünkü solar şarj cihazı akü dolunca, ayarlanan gerilime ulaşınca şarjı kesiyor. Dolaysıyla 18-20 volt panel gerilimi cihazın çıkışına yansıyor. Bildiğim kadarıyla solar şarj cihazları gerilimi regüle etmiyor. Regüle edenler varsa da bilmiyorum. O sebeple ben 6A'lık bir dc-dc voltaj ayarlayıcı (düşürücü-yükseltici) modül kullanıyorum. 12 volt'un altına düşünce de yükseltsin. Kablolamadan dolayı bir miktar voltaj düşüyor zaten.

Böyle bir modül iş görür.

LTC3780 DC-DC Yükseltici ve Düşürücü Voltaj Regülatörü Kartı - 10A

Ekli dosyalar

• ltc3780-dc-dc-yukseltici-ve-dusurucu-voltaj-regulatoru-karti-10a-voltaj-regulator-kartlari-cin...jpg
    ltc3780-dc-dc-yukseltici-ve-dusurucu-voltaj-regulatoru-karti-10a-voltaj-regulator-kartlari-cin...jpg
    44.6 KB · Görüntüleme: 3

Forum istatistikleri

Konular
128,394
Kullanıcılar
450,278
Son üye
twineys

Yeni konular

Geri