Solar enerji elemanları seçiminde yardım lütfen.

l.ozgurel

Üye
Herkese merhaba,

Çanakkale'de birkaç yıl boyunca Şebeke elektriği alamayacağım bir bahçem var. Bu süre içinde oradaki ihtiyacımı karşılayacak bir güneş enerji sistemi kurmak istiyorum. Amacım, burada şebeke elektriğine kavuştuğum zaman bu sistemi başka bir yere taşımak ve panel, akü takviyesiyle daha güçlü hale getirebilmek.

Bahsettiğim yer 600 metrekare. Ağırlıklı olarak yazın haftasonları gittiğim, haftada en fazla 2 gün geçirilen 50 metrekarelik bir bağ evi. Keson kuyum ve toplamda en fazla 200 metrekare sulanacak alanım var. Çatı müsait, güneşlenme durumu çok iyi. Gölge oluşturacak bir engel de yok.

İhtiyaçlarım tam olarak şunlar:
- Kuyudan 6 metre derinlikteki bu suyu çıkarmak istiyorum. 1 beygirlik bir su motorunu günde 1 saat çalıştırmak yeterli olur diye düşünüyorum. (Haftasonları)
- A+ enerji seviyesinde bar tipi buzdolabı çalışmalı (yine hafta sonu 2 gün çalışması yeterli.)
- İç aydınlatma için 5 adet 10 Watt LED ampul günde 6 saat çalışır. (Hafta sonu)
- Dış aydınlatma için 4 adet 20 Watt LED ampul her gece 8 saat görüş mesafesi yaratmak (ve güvenlik) amacıyla çalışır.
- Ayda bir 1000 Watt'lık bir elektrik süpürgesi yarım saat çalışır. (Aküye yüklenmemek için güneşin yoğun olduğu saatte kullanılabilir)
- Haftada toplam yarım saatle sınırlı olmak üzere elektrikli kettle çalışır. (Şart değil)
- Gerekli olduğunda gündüz küçük kaynak makinesi, avuç taşlama, testere vb. aletler çalışır.
- Dizüstü bilgisayar ve telefon şarjı da yine o 2 gün kullanılacak şeyler.

Sorularım şunlar:
1. Bu kullanımı tam karşılamanın ötesinde ilerde çok daha fazla yükü kaldırabilecek hangi kaliteli Inverter'i tercih etmeliyim? (Çift yönlü olması şart değil.)

2. Akü ve panel yatırımı ise şu anki ihtiyacı tam karşılasın ama ileride de çöp olmasın, yanına yeni aküler ve paneller ekleyerek sistem genişleyebilsin. Bu hesabı nasıl yapmalıyım? (Sözelciyim.)

3. Bu ihtiyaçları, mühendisliği iyi bir firmaya hesaplatmalı ve tek bir yerden mi satın almalıyım? Yoksa kendi hesabımı kendim yapıp, PC toplar gibi mi toplamalıyım?

Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba @l.ozgurel, öncelikle foruma hoş geldin. Bu iş biraz çetrefilli hesaplama ve varsayımlar gerektirse de işin özü günlük gereken gücü watt olarak hesaplamanız ve onun da yüzde 30-50 kadar fazlasını karşılayacak panel ve akü seçmeniz. Aküler tam dolu halde 12V 100Ah bir akü için güç formülünden 12x100=1200watt görünse de akü tipine göre bu kullanılabilir güç değildir. Jel akülerde (tercih edilmese de) en fazla yüzde 80, lityum akülerde ise yüzde doksana kadar hesaplanan bu kapasiteyi kullanmak mümkündür. Panelde ise durum daha değişiktir. Bölgeye ve mevsime göre güneşlenme saati değişeceğinden yine farklı güçler hesaplanacaktır. Şu an 12V 60Ah LiFePO4 (Lityum Demir Fosfat) bir akü ve 12V 190Ah lık bir panel ile pompa ve ketil olmayan bir ihtiyaç için sistem kurmuş durumdayım. Elimde 12V 300Wh modify sinüs invertör vardı fakat arıza yaptı tezgah altı mini (bar tipi) buzdolabını çalıştırmayı deneyemedim. Yeni sipariş ettiğim ve henüz teslim almadığım 12V 300Wh (600Wh demerajda) tam sinüs invertörle deneyeceğim. 12 volt sistem tercihim bu işi yakında gelecek olan (mikrop dolaysıyla iyice geciken) şebeke elektriği sonrası sadece ışıklandırmada ve kesintilerde kullanmak istememdir. Önerim 12 volt yerine 24 volt bir sistem kurmanız (çevrim makası küçüldükçe verim artacaktır) ve iki adet 80Ah ya da 100Ah aküyü seri bağlayıp 24 volt 380Wh bir adet panel (5 saat güneşlenme ile 1500Wh gibi enerji üretebilir) ya da 2 adet 24 volt 240Wh paneli paralel bağlayacağınız bir sistemle ihtiyacı çözmek. İnvertör olarak da anlık çekilecek gücün en az bir buçuk katı bir güçte bir invertör yeterlidir. 2kW (1,5kW de iş görebilir). Bu sistemde invertörü besleyebilecek gücün biraz üzerinde bir şarj cihazı da gereklidir. Umarım genel hatlarıyla işin mantığını anlatabilmişimdir.;)

Merhaba @rsimsek

Çok teşekkür ederim. Bu yazdıklarınız mutlaka işime çok yarayacak değerli bilgiler. Elinize sağlık.
Peki mesela MPPT şarj ünitesi içeren kaliteli bir akıllı inverter olarak ne önerirsiniz? Bu işin iyi markası Tommatech midir? 5kva'lık bu tip bir inverter alsam yıllar yılı kullanmak mümkün olur mu?

Bir de en merak ettiğim şey: Bu panelleri bağlamak için kontrüksiyon işini nasıl çözüyorsunuz? Bende çatı yok. Düz zemin. Öylece yere sersem panelin arka yüzü havalanmadığı için bir süre sonra panel performansı düşer diye tahmin ediyorum. Kontrüksiyonu bir demirciye yaptırıp, alt kısmındaki boşluğa inverter'i ve aküleri yerleştirsem hem kabloları kısa tutarak buradaki kayıpları en aza indiririm, hem de ev içindeki fan sesinden kurtulurum diye düşünmüştüm. :)

Merhaba @rsimsek

Çok teşekkür ederim. Bu yazdıklarınız mutlaka işime çok yarayacak değerli bilgiler. Elinize sağlık.
Peki mesela MPPT şarj ünitesi içeren kaliteli bir akıllı inverter olarak ne önerirsiniz? Bu işin iyi markası Tommatech midir? 5kva'lık bu tip bir inverter alsam yıllar yılı kullanmak mümkün olur mu?
Tasarladığınız sistem için mppt algoritmasıyla şarj cihazı da içeren bir invertör mantıklıdır. Fakat 5kva bir cihaz gereksizdir. Anlık ihtiyacınızın 1,5-2 katı bir cihaz seçmeniz daha işlevsel olacaktır.

Bir de en merak ettiğim şey: Bu panelleri bağlamak için kontrüksiyon işini nasıl çözüyorsunuz? Bende çatı yok. Düz zemin. Öylece yere sersem panelin arka yüzü havalanmadığı için bir süre sonra panel performansı düşer diye tahmin ediyorum. Kontrüksiyonu bir demirciye yaptırıp, alt kısmındaki boşluğa inverter'i ve aküleri yerleştirsem hem kabloları kısa tutarak buradaki kayıpları en aza indiririm, hem de ev içindeki fan sesinden kurtulurum diye düşünmüştüm. :)
Ben yakın zamanda kumlu mebran kaplı çatım müsait olduğundan önce 6 adet 10-15 cm boyunda kestiğim 5x10 keresteden takozları çatıya çaktım, üzerine de paneli yerleştirip alt kısımdaki deliklerden bağlayıp sabitledim. Böylece tamamen çatıya temas etmediğinden alt kısımdaki hava akımı ile daha verimli çalışacağını düşünüyorum. Çünkü panellerin ısındıkça verimleri düşmektedir. İleride planım bahçe içinde bir direk üzerine demir/alüminyüm çerçeveye sabitleyip hareketli bir sistem haline getirmek. Böylece hem daha havadar bir ortam olacak hem uygun bir mekanizma ile güneş takip sistemi yapabilirim diye düşünmekteyim. Gerisi zaman ve ihtiyaç tabi. Şebeke bağlandıktan sonraya kalır büyü olasılıkla.

Düz zemine arka kısmı yukarı gelecek şekilde yani belli bir açıyla yerleştirebilirsiniz. Isınma sorununu çözmek için ön kısımdan 10-15 cm arka kısımdan 30-35 cm yükselen bir ahşap/demir bir kasa oluşturursanız daha verimli çalışacaktır. Kabloları kısa tutmak tabi ki önemli fakat gölge de olsa panelin alt kısmı çok sıcak olacağından tavsiye etmem. 3-4 metre 4mm solar kablo ile panel taraftan pek bir verim kaybı oluşmaz. İnvertöre gelen kablo kesitine göre çekilen yüksek akımlar için kısa olması önemlidir. 1000Wh'lık bir güç için 24 voltluk bir sistemde 1000/24=42Ah akım demektir. Akü ve invertörü daha serin, hava akımı olan bir yere (ev dışında da olabilir) almak daha mantıklıdır.

Hımm! Çok teşekkür ederim. Kafamda biraz daha oturmaya başladı.
- Anlık tüketime göre tam sinüs inverter
- Mppt şarj ünitesi
- verim açısından monikristal panel
-

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular