Bilgilendirme Açısından Kurduğum 3000 watt Sistem

brambram

Üye
Merhabalar. Forumu uzun süredir takip ediyorum ve kendim kurduğum sistemi merak edenlere fikir olması açısından ve yaptığım yanlışlar varsa bilgi almak amaçlı paylaşmak isterim.

Bulunduğumuz bölgede özel trafo olması sebebi ile elektrik almamızın pahalı olduğu( yaklaşık 15 Bin TL hava parası vermemiz gerekecekti) ve haftada 3 gün kaldığımız bahçedeki evimiz için 3000 watt gücünde bir inverterle sistem hazırladım.

Kullandığım malzemeler:

3000 watt tam sinüs MPPT akıllı inverter( Bu modelde maksimum panel bağlama gücü 4000 watt ve direk aküsüz çalışabiliyor.) (3500TL)
2 Adet 100 Amper Jel Akü (2600TL)
8 Adet 280 watt polikristal panel. (5200TL)
16 Metre Kırmızı 8 Metre Siyah Kablo ve iki Uç.
Akü ve İnverter arasına 2 Metre kadar kablo
Montaj için 6 adet galvaniz delikli U profil
12 Adet Kiremit altı ayak ve panel bağlama parçaları.
Fiyat olarak bunlara yaklaşık 12500 TL gibi bir para harcadım. (Nisan 2020)

Konum olarak İzmirdeyim.
Kullanıma bakacak olursak gün içerisinde üretim yüksek iken saat 10 itibari ile bulaşık makinasını, o bittikten sonra çamaşır makinasını çalıştırabiliyoruz. Tabi bu arada Bulaşık makinası 2200 watt gibi bir enerji çekiyor. Panellerden elde edilen güç 1600 watt civarında oluyor ve geri kalan enerji akülerden sağlanıyor. Yada çamaşır makinesini çalıştırırken su ısıtmasız programlarda kullanıyoruz.
Bunlara suyu sağlamak için 0.5 HP gücünde hidrofor kullanıyoruz. Gün içerisinde 800 watt enerji çeken süpürgemizi yada ufak matkap, taşlama gibi el aletlerini kullanıyoruz. Çok az enerji çeken büyük bir buzdolabımız var ve devamlı çalışmakta. Aydınlatmaları ise bildiğimiz ledlerle sağlıyoruz. Akşam saatinde aküler dolu olmuş oluyor ve gece sıcak havalarda 12000 BTU Mitsubishi klimamız var. Tek oda için akşam saat 23.00 ten sabah 4 e kadar falan 25- 26 derecelerde çalıştırarak kullanıyoruz. Sabaha akülerimiz % 25 -%50 seviyelerine iniyor.

Maddi olarak bütcem elverdiğinde sisteme takviye yapmayı düşünüyorum. Mesela 6 Panel daha alıp 2 kol paralel 3900 watt güneş paneli ekleyebilirim ya da 2 adet daha 100 amper akü ilavesi yapabilirim.

Bu arada kuyuda ise 1 Hp gücünde su motoru kullanmayı düşünüyorum sadece öğle saatlerinde ben yokken depoyu 1-2 saat çalışarak doldurması için.

İnverter akü arasına nasıl bir sigorta yada ani durumlarda kendim açma kapama yapmam için ne kullanabilirim?
Güneş paneli inverter arasına kullanmam gereken sigorta nasıl olmalı? Yada kullanmalımıyım?
Yıldırımdan korunmak için bir sistem düşünmeli miyim ne kullanabilirim?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri